Litwa wesprze Francję w Mali

15 lipca 2021, 12:49
unnamed
Fot. EMA/ French Defence Headquarters, www.forsvarsmakten.se
Reklama

Zbudowana, dzięki bezpośrednim staraniom Francji, Grupa Zadaniowa Takuba może zyskać kolejne państwo, które będzie partycypowało w jej działaniu w Mali. Coraz bliższe konkretnym decyzjom o wysłaniu żołnierzy mają być bowiem władze Litwy. Litwini mogą więc już niedługo dołączyć do szerokiej koalicji państw europejskich wspólnie walczących z terrorystami w Sahelu. 

Kolejne państwo może niedługo zasilić Grupę Zadaniową Takuba w Mali, która działa pod przewodnictwem Francji i stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w działaniach antyterrorystycznych podejmowanych w tej części kontynentu. Jak informuje LRT.lt taką dyslokację do Afryki rozważają właśnie władze Litwy.

Wiceminister obrony Litwy Margiris Abukevičius miał przekazać, że istnieją wśród władz pozytywne opnie nad możliwym udziałem litewskich sił zbrojnych w Grupie Zadaniowej Takuba (TF Takuba). Dodając przy tym, że Litwini obecnie rozważają oraz analizują różne opcje, tak aby najlepiej dostosować własny wkład militarny do obecnych potrzeb TF Takuba. Zaznacza się przy tym, że wcześniej -pod koniec maja – litewscy deputowani, zasiadający w komisji ds. bezpieczeństwa i obronności omawiali możliwość wysłania litewskich żołnierzy do Afryki, właśnie w ramach działań TF Takuba. Zalecając rządowi, aby ten rozważył taki scenariusz. Warto zaznaczyć, że przewodniczący wspomnianej komisji Laurynas Kasčiūnas miał stwierdzić, że Litwa wniesie wkład w bezpieczeństwo międzynarodowe poprzez przystąpienie do tej misji.

Obecnie może on być o wiele bliższy realizacji jeśli chodzi o konkretne kwestie operacyjne. Strona litewska miała bowiem dyskutować o TF Takuba z Francuzami na międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym on-line przez francuski resort obrony. Było one poświęcone szerszej kwestii bezpieczeństwa w Sahelu, gdyż Francja od dłuższego czasu stara się zaktywizować inne państwa europejskie do udzielenia wsparcia operacjom antyterrorystycznym w tej części Afryki. Litwini już teraz są w Mali, jednakże prawie 50 żołnierzy jest obecnie rozmieszczonych w większość w prowadzonej przez ONZ misji MINUSMA, a dwóch w misji szkolenia wojskowego UE.

Sama TF Takuba to oczywiście oprócz Francuzów również komponenty wojskowe wysłane przez Belgię, Estonię, Włochy, Niderlandy, Czechy Portugalię i Szwecję. Od czerwca w ramach TF Takuba działają siły wysłane przez Rumunię, zaś Dania już zapowiada dołączenie do działań w 2022 r. Prowadzone są również rozmowy w zakresie udziału wojsk z Grecji, Węgier, a nawet Serbii. Przy czym połowa obecnych sił to nadal Francuzi, a całość TF Takuby pod względem stanów osobowych jest szacowana na poziomie 600 wojskowych. Działania Takuby wpisują się w szerszą francuską operację Barkhane i stanowią przede wszystkim ważny wkład jeśli chodzi o operacje specjalne, a także ich zabezpieczenie pod względem chociażby śmigłowców gotowych wspierać europejskich komandosów. Trzeba zauważyć, że oprócz samej Mali (jak informują Szwedzi) działania mogą być podejmowane też w Nigrze, oczywiście na wniosek tamtejszych władz.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama 

Dla Francji Takuba stanowi jeden z ważniejszych projektów związanych z kompetencjami antyterrorystycznymi i działaniami w warunkach konfliktów asymetrycznych. Szczególnie, że sprawne połączenie komponentów wojsk specjalnych i konwencjonalnych jest zapewne obecnie najlepszym z dostępnych rozwiązań jeśli chodzi o potrzebę symultanicznego prowadzenia operacji wzmacniania sił lokalnych oraz możliwości przeprowadzenia akcji bezpośrednich na cele powiązane z terrorystami. Co więcej, wpisuje się w zwiększanie możliwości działań państw europejskich w tego rodzaju operacjach reagowania kryzysowego, pokazując możliwość kooperacji pomiędzy siłami (przede wszystkim specjalnymi) państw należących do NATO i UE. Priorytetowe traktowanie Takuby dało się zauważyć przy uhonorowaniu roli specjalsów służących w Sahelu w trakcie tegorocznej parady wojskowej w trakcie obchodów święta 14 Lipca. Takuba w języku Tamasheq, którym posługują się Tuaregowie, oznacza szablę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Anonim
sobota, 17 lipca 2021, 06:02

Berberowie i Murzyni z Mali posikają się ze strachu przed 50 Żmudzinami. Francuzi dostali prawdziwe wsparcie. Jeszcze powinny dołączyć do nich takie potęgi jak Estonia, Łotwa, Luksemburg, Malta, San Marino, Andora, Monako, Lichtenstein, Belgia i Holandia, Macedonia Północna oraz Kosowo.

Jagoda
piątek, 16 lipca 2021, 09:48

Żmudzini ,bo Litwinami są mieszkańcy obecnej Białorusi, przekażą bohaterskiej armii francuskiej kilka opancerzonych ciągników rolniczych jak to zrobili w przypadku Ukrainy w 2014 roku ...

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 10:04

Ale Litwini są Żmudzinami...

tagore
piątek, 16 lipca 2021, 08:45

Takuba to prosty miecz Tuaregów.Francuzi bronią kontroli nad kopalniami uranu.Przy wybraniu do budowy ich elektrowni atomowej dostaniemy w pakiecie stały garnizon w Mali.

kmdr
czwartek, 15 lipca 2021, 23:51

"Litwa wesprze Francję w Mali", że tak zapytam się czym? Kijem? Może niech sobie kupią parę czołgów i z 5 samolotów. "Litwa wniesie wkład w bezpieczeństwo międzynarodowe poprzez przystąpienie do tej misji." że słucham? Laurynas Kasčiūnas kim ten Pan jest z zawodu? Komikiem?

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 11:55

wystarczy ze wyślą boxery lub pzh2000 a nawet jednostki specjalne do wsparcia Francuskich wojsk specjalnych. liczy sie gest a nie ilosc karabinów. nasze "orły" kazały spadać Francuzom bo to nie ich problem pomimo ze moglismy zrobic tam naprawdę dobrą robotę bo bezpieczna afryka to bezpieczna UE w tym Polska. na dodatek mogliśmy przetestować w warunkach bojowych - promocja nasze kraby ale przede wszystkim RAKI. kontyngent złożóny z rosomaków z pancerzem z aganistanu + raki co dałoby Francuzom duże wsparcie ogniowe. Żołnierze wyposazeni w groty, nowe fly eye oraz warmate. Korzysci polityczne i promocja naszych produktów

Anonim
sobota, 17 lipca 2021, 06:16

Może napiszesz kto sfinansuje tą afrykańską awanturę w obronie gospodarczych interesów Francji w Mali ? Polskę już wmanewrowali komuniści w wojnę w Iraku i Afganistanie. Jakie odniosła z tego Polska korzyści ? Bo Kwaśniewskiego pochwalił Bush i nazwał swoim " przyjacielem Aleksandrem". Mieli swoje kolonie Francuzi w Afryce to niech teraz bronią swoich kuzynów. Dopóki żył Kadafi to w Północnej Afryce panował względny spokój. To Francuzi pomogli obalić Kadafiego i destabilizować cały rejon. A dziś płaczą pomóżcie, bo murzyni i arabi płyną do nas na chińskich pontonach.

kmdr
piątek, 16 lipca 2021, 15:34

"Litwa wniesie wkład w bezpieczeństwo międzynarodowe poprzez przystąpienie do tej misji." to sformułowanie jest takie absurdalne jak "Jednostki specjalne Andory okupują Kreml". I dobrze, że kazali im się bujać. Narobili bajzlu tam przez lata ,czerpali korzyści, a teraz pomóżcie. A i jeszcze pyszczą praworządność, a dyrektywie o pracownikach delegowanych nie wspomnę. "Korzyści polityczne i promocja Naszych produktów" taka jak w Afganistanie? Ilu poległych ilu rannych? Jaka promocja. Jakie bezpieczeństwo UE? Jak wyjdzie jakaś Frau i powie herzlich willkommen!

AlS
piątek, 16 lipca 2021, 14:54

Niech Francuzi zrobią jakiś "gest", to się zastanowimy.

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 10:06

A jaki byś chciał gest. Mieliśmy kupić od nich karakale _ zerwaliśmy umowę. Praktycznie nie kupujemy europejskiego sprzętu wojskowego tylko amerykański. Bez przetargów.

Jagoda
piątek, 16 lipca 2021, 14:21

Ty rozumiesz w ogóle, że to jest ich problem, a nie nasz bo sami go sobie narobili kolonizując te tereny ?

Herr Wolf
piątek, 16 lipca 2021, 11:23

...wesprze dobrym słowem.!

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 13:33

nie to co natualny lider międzymorza, V4, ostatnia ostoja Europy katolicyzmu, ostoja tradycyjnych wartości, naród wybrany

ruski krawiec
piątek, 16 lipca 2021, 13:57

Biorąc pod uwagę litewskie podejście do mniejszości narodowych wyraźnie widać, że Adersy na sarkazm ci się pop...

messer
czwartek, 15 lipca 2021, 22:37

Kiedy tak właściwie Litwa zacznie nam płacić za patrole jej nieba? Mają pieniądze na pierdoły, a nie stać ich na złożenie się z pozostałymi Bałtami choćby na dwie eskadry Gripenów?

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 11:55

czyli sojusznik to taki który ma robić dla nas i to za darmo ale my dla niego już nie? cebularis 2.0

bf109
czwartek, 15 lipca 2021, 20:03

Wielka Polska z kolan powstała oczywiście nie ma zamiaru wspierać sojuszników z Europy. Tylko jak się zrobi gorąco jak w 1939 to znowu z podkulonym ogonem będzie się uciekać do Francji.

Anonim
sobota, 17 lipca 2021, 06:32

No tak pomogli Polsce - Francuzi razem z Anglikami w 1939, bombardujac Niemcy....ulotkami. Może nawet jakiegoś Niemca zabili jak w pośpiechu wyrzucili cały pakiet związanych ulotek. W 1940 Niemcy w 6 tygodni zrobili z Francją porządek. Po co Polsce taki słaby i głupi sojusznik, który nie atakuje wtedy kiedy Niemcy walczyli z Polską, tylko czeka do 1940 żeby samemu dostać w dupę i to pomimo świetnie ufortyfikowanej granicy z Niemcami. Gdyby Francja miała taką granicę z Niemcami jak Polska to przegrała by wojnę po 3 dniach. Gdzie uciekali z podkulonym ogonem Francuzi w 1940 - Anglia, Afryka, Azja. Albo zostawili sojusznikami Hitlera jak Petain oraz Francuzi z dywizji SS- Charlemagne. Wielka Francja skończyła się w 1940 roku, dziś to tylko Islamski Kalifat.

Monkey
czwartek, 15 lipca 2021, 21:46

@bf109: Wiem, o czym myślisz, ale tym razem ze względu na odmienną sytuację geopolityczną nasze władze będą miały bliżej. I to bez pośrednictwa innych krajów, jak np. było to w 1939 roku (Węgry, Rumunia, Jugosławia). Wystarzy przekroczyć Odrę i Nysę Łużycką:-))) Ale akurat Francuzów bym rozważał z ostrożnością. Pamiętaj, to oni byli motorem rozbicia reżimu Kadafiego, do tego musieli prosić się u Amerykanów o pomoc w tamtej operacji. Problemy w Sahelu to właśnie konsekwencja tamtych wydarzeń. Nawet chronologia nie pozostawia tu złudzen.

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 11:58

bzdury :) USA nie robiło nic ze zbrodniarzem Kadafim który mordował cywili w obozach i więzieniach. Natomiast MALI to jest BOKO HARAM czyli terroryści pod nosem Europy ale oczywiscie uznajemy że każdy ma ginąć za nas jako wybrańców narodów ale my pomóc innym to już nie

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 14:02

Biorąc pod uwagę, że tego zbrodniarza swego czasu mocno popierali Francuzi na twoim miejscu nie rozpędzałbym się tak bardzo. Nawet Rafale skłonni byli mu opylać. Tak na marginesie. Kiedy gość brylował na salonach we Francji i Włoszech także dobrze było.

Monkey
piątek, 16 lipca 2021, 13:21

@vvv: USA nic nie robiło dopóki Francji nie skończyły się zapasy do prowadzenia działań w Libii. Co do Boko Haram zgoda, ale gdyby Kadafi żył te całe grupy terrorystyczne zostałyby na południe od Libii. A być może doszłoby nawet do współdziałania Libii i Zachodu w ich zwalczaniu.

Wojtek
sobota, 17 lipca 2021, 14:58

Gdyby Sarkozy nielegalnie nie pożyczył 50 mln dol od Kadafiego to wojny by nie było

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 13:32

tak lokalny zbrodniarz z Libii miał ustabilizować sytuację w Mali? Niby kurde jak skoro pomiędzy Linią jest taki kraj jak Algieria i Niger? :D twoja geopolityka trochę szwankuje bo to ponad 2000 km w linii prostej :D

Monkey
piątek, 16 lipca 2021, 20:45

@vvv: A Kubańczykom przeszkadzały odległości przy interwencjach w Zairze, Angoli czy w Etiopii?

gosc
czwartek, 15 lipca 2021, 17:42

a kiedy zatrzymaja uchodzcow,supermocarstwo.

Pio
czwartek, 15 lipca 2021, 21:07

dokladnie, lepiej niech się za swoje podwórko zatroszczą a nie im świat ratować :)

Victor
piątek, 16 lipca 2021, 08:12

Oni właśnie troszczą się o swoje podwórko. Bo ich podwórko sąsiaduje z Afryką. I problemy w Afryce odbijają się falami uchodźców przez Morze Śródziemne. Litwa wie co robi, bo stoi w obliczy fali uchodźców nasyłanych przez Łukaszenkę. Wtedy będzie musiała prosić Europę o pomoc. My możemy mieć wkrótce ten sam problem.

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 11:59

przebież z cebularstwem nie da sie rozmawiać. majo nam pomagać i to za drarmo ale my im juz nie bo to nie nasz problem. Sojusze działaja tylko w jedną stronę z korzyścią dla nas.

Monkey
piątek, 16 lipca 2021, 13:31

@vvv: Powtórzę jeszcze raz: z Francją trzeba być ostrożnym. Oni zawsze traktują nas z góry. Nie oznacza to, żeby od razu być na „nie”, ale trzeba to najpierw rozważyć. Co zaś do Polski jako dobrego sojusznika, pomagaliśmy w Iraku, Afganistanie czy wcześniej w Kosowie. Nie mam tu na myśli misji pod egidą ONZ.

sdfsdf
czwartek, 15 lipca 2021, 17:41

Lepiej napiszcie w nagłówku "Litwa broni Francji" haha

piątek, 16 lipca 2021, 07:34

Dziwi mnie postawa Rządu Litwy. Chcą wysłać wojsko do Afryki, a sami proszą o pomoc na granicy z Białorusią, żeby powstrzymać falę uchodźców. Chyba coś nie tak. Skoro są w stanie wystawić kontyngent, to rozumiem, że sami mogą sobie poradzić a własnej granicy.

vvv
piątek, 16 lipca 2021, 12:00

A czy wojska Francuskie nie stacjonują w Litwie razem z Niemieckimi? to się nazywa sojusz i pomaganie sobie nawzajem. Nasi amatorzy z pis uznają ze NATO ma bronić Polski ale my nie musimy nic robić dla naszych kluczowych sojuszników w Europie.

Anonim
sobota, 17 lipca 2021, 06:46

NATO jest paktem obronnym. Czy Francja została zaatakowana przez Mali ? Czy to Francuzi napadli na Mali ? Od kiedy to Francja jest kluczowym sojusznikiem Polski ? Od czasu kiedy zwalcza Polskie firmy na swoim rynku czy od wprowadzenia ograniczeń dla polskich przewoźników, którzy dobrze sobie radzą w Europie ? Dobrze się żyło Francji z koloni w Afryce, kiedy interes się skończył i przyjechali do Francji kuzyni z Afryki to płacz pomóżcie. Niech Mikronowi pomogą ich Niemieccy przyjaciele. Ten Nowy Napoleon lubi starsze panie takie jak Merkel.

Monkey
piątek, 16 lipca 2021, 13:32

@vvv: I jeszcze jedno. Udzial w pracach agencji Frontex to twoim zdaniem nic?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 14:13

Ale Frontex jest niedobry, bo ma pilnować granic. Za to dogadywanie się z Rosją nad naszymi głowami jest dobre, bo tak właśnie postępuje prawdziwy sojusznik.

Tweets Defence24