Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
LITPOLUKRBRIG w pełnej gotowości bojowej
Ministrowie obrony narodowej Litwy, Polski oraz Ukrainy podpisali dokumenty certyfikacyjne brygady LITPOLUKRBRIG. W ten sposób osiągnęła pełną gotowość bojową.
Szef MON wizytował stanowisko dowodzenia brygady oraz kierownictwa ćwiczenia w czasie ćwiczeń certyfikacyjnych Common Challenge w Nowej Dębie, obejrzał sprzęt oraz pokaz wyszkolenia pododdziału afiliowanego do Wielonarodowej Brygady.
Przeprowadziliśmy dziś ćwiczenia certyfikujące działanie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Te ćwiczenia kończą proces przygotowywania osiągania gotowości bojowej tej brygady, która jest nie tylko symbolem, ale i realną siłą połączonych trzech narodów – litewskiego, ukraińskiego i polskiego – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po obserwacji przebiegu epizodów ćwiczenia.
Czytaj także: Wielonarodowa brygada razem z Kanadyjczykami na Ukrainie
Ćwiczenie obserwowali także Raimundas Karoblis – minister obrony Litwy oraz Igor Dołgow, wiceminister obrony Ukrainy ds. Integracji Europejskiej. Jak mówił szef polskiego resortu – Przeprowadziliśmy rozmowy związane z działaniem w przyszłości tej brygady w szerszym odniesieniu, także być może natowskim, nie tylko wynikającym z decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale i innych organizacji międzynarodowych.
W Nowej Dębie odbyło się też spotkanie bilateralne ministrów Polski i Litwy, podczas którego omówiono perspektywy rozmieszczenia batalionowych grup bojowych NATO, jako efekt szczytu, który odbył się w Warszawie w lipcu tego roku, a którego decyzje będą realizowane już w najbliższych miesiącach. Jak podkreślil minister Karoblis (...) – To ćwiczenie jest odbiciem doskonałej kooperacji wewnątrz polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz trójstronnej współpracy i solidarności Polski, Litwy i naszego partnera spoza NATO – Ukrainy.
– Mogę naprawdę z wielką satysfakcją dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów polskiego, litewskiego, i ukraińskiego wraca na arenę Europy, i na arenę międzynarodową – podsumował minister Macierewicz.
Czytaj także: Nowa odznaka brygady litewsko-polsko-ukraińskiej
Wizytujący ćwiczenie ukraiński wiceminister obrony przypomniał, że decyzja, aby utworzyć brygadę, zapadła kilka lat temu, ale po agresji Rosji na Ukrainę to zadanie stało się wyjątkowo ważne dla każdego z nas. (...) Stoimy twarzą w twarz z prawdziwym zagrożeniem i odnajdujemy prawdziwych przyjaciół – wasze kraje, które wspierają Ukrainę od samego początku – zaznaczył.
Szefowie resortów Polski i Litwy oraz wiceminister Ukrainy podpisali w Nowej Dębie pamiątkowy certyfikat dowództwa LITPOLUKRBRIG, a szef zespołu certyfikacyjnego płk Potocki z DO RSZ zameldował, że brygada jest gotowa do wykonywania zadań mandatowych.
Czytaj także: Macierewicz mianował dowódcę brygady polsko-litewsko-ukraińskiej
Celem ćwiczenia Common Challenge-16 jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości bojowej przez brygadę litewsko-polsko-ukraińską dowodzoną przez płk. Zenona Brzuszko.
W ćwiczeniu bierze udział około 650 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i USA. Organizatorem jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a kierownikiem I zastępca Dowódcy Generalnego gen. broni Leszek Surawski. Za certyfikację odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Artir
Czy ten człowiek nie wie, że oprócz batalionu dowodzenia polskiego komponentu tej brygady (dwa bataliony zmechanizowane i dywizjon artylerii samobieżnej) wystawia 21 Brygada Strzelców Podhalańskich- tym samym tracąc swą wartość bojową. Krótko mówiąc, jeśli uzupełniamy LITPOLUKRBRIG, to nie mamy żadnej z tych dwóch brygad. A szkoda!
major
Oczywiście Pani major dowodziła plutonem i kompanią, że została Majorem?