Geopolityka

Libia: Intensywne starcia w pobliżu Trypolisu

Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0
Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0

W pobliżu Trypolisu doszło w piątek do zaciętych walk między Libijską Armią Narodową (ANL) a wojskami rządu jedności narodowej (GNA), który swoją siedzibę ma w stolicy Libii. W ręce oddziałów ze wschodu przeszło byłe międzynarodowe lotnisko w Trypolisie.

Biuro prasowe ANL poinformowało, że "siły zbrojne (…) i żołnierze ze wszystkich części Libii są obecnie zaangażowani w walki na obrzeżach Trypolisu przeciwko zbrojnym oddziałom milicji".

Libijska Armia Narodowa, dowodzona przez prorosyjskiego generała Chalifa Haftara, w czwartek ruszyła na Trypolis. Przejęła kontrolę m.in. nad miastem Gharjan ok. 70 km na południe od stolicy, po czym w piątek wdała się w walki z wojskami rządowymi na terenach wiejskich ok. 50 km od Trypolisu.

Wcześniej Haftar deklarował, że chciałby wkroczyć do Trypolisu bez walki. "Zliżamy się do Trypolisu, idziemy" - informował i apelował do swoich żołnierzy, aby użyli siły tylko "wobec tych, którzy szukają niesprawiedliwości i wolą konfrontację i walkę". Jego oddziały napotkały jednak na opór wojsk rządowych, którym udało się wziąć do niewoli ok. 100 bojowników Haftara.

W obliczu eskalacji walk w Libii Rada Bezpieczeństwa ONZ, która zebrała się w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu, zaapelowała do Haftara o zaprzestanie zbrojnego marszu na Trypolis. W czwartek, we wspólnym oświadczeniu USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie wezwały do natychmiastowego uspokojenia sytuacji w Libii.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez społeczność międzynarodową, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.