Leopardy 2A4 na szkoleniu poligonowym

17 września 2014, 10:17
Fot. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Fot. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Fot. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Fot. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Od poniedziałku na poligonie w Świętoszowie szkoli się ponad 300 żołnierzy 1. batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Wśród prawie 90 wykorzystywanych przez nich jednostek sprzętowych, wiodącą rolę odgrywają czołgi Leopard 2A4.

Świętoszowscy pancerniacy po zakończeniu okresu przygotowań do szkolenia poligonowego – przed rozpoczęciem poligonowych manewrów sprawdzeniu został poddany sprzęt biorący udział w szkoleniu, indywidualne wyposażenie oraz dokumentacja szkoleniowa – od wczesnych godzin porannych w miniony poniedziałek rozpoczęli realizację postawionych im zadań.

Swoje, planowane na okres dwóch tygodni, szkolenie poligonowe żołnierze 1. batalionu czołgów wraz z elementami przydzielonymi z innych pododdziałów brygady, rozpoczęli zorganizowanym w kolumny gąsienicowe i kołowe wyjściem z terenu macierzystej jednostki. Po otrzymaniu odpowiedniego sygnału marszem ubezpieczonym ruszyły czołgi Leopard 2A4, wozy zabezpieczenia technicznego, wozy dowodzenia oraz reszta sprzętu gąsienicowego i kołowego, która będzie zabezpieczać technicznie i logistycznie czołgistów w czasie ich działań taktycznych na poligonie.

Zgrupowanych czołgistów w rejonie obozowiska Trzebień po sprawnym i bezkolizyjnym przemieszczeniu odwiedził podczas uroczystej zbiórki zastępca dowódcy świętoszowskiej brygady pułkownik Dariusz Nawrocki. Życzył on wszystkim szkolącym się żołnierzom wykonawstwa i realizacji zadań na najwyższym poziomie.

Przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze pod dowództwem podpułkownika Pawła Michalskiego będą realizować szereg intensywnych zadań taktycznych i strzeleckich. - Zasadniczym celem tego poligonowego szkolenia, zgrywającego pododdziały całego batalionu będzie optymalne przygotowanie wszystkich żołnierzy do głównego, tegorocznego zadania jakie otrzymał batalion – udziału w ćwiczeniu z wojskami ze strzelaniem pk. KARAKAL – 14. Podczas tego szkolenia będziemy ćwiczyć także współdziałanie elementów przydzielonych - takich jak pluton zmechanizowany, drużyna saperów, pluton wysuniętych obserwatorów oraz współdziałanie z żołnierzami brzeskiego pułku saperów – mówił dowódca szkolącego się świętoszowskiego batalionu 1. czołgów, podpułkownik Paweł Michalski.

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
tagore
środa, 17 września 2014, 14:31

Wielkie ćwiczenia w Rosji ujawniły defraudację ok 0,5 mld dolarów w sektorze zbrojeniowym i masę sprzętu formalnie sprawnego na klockach. Ciekawe jak wypadło by w Polsce wyprowadzenie oddziałów liniowych w teren .

Zdziwiony
środa, 17 września 2014, 10:54

w ćwiczeniu z wojskami ze strzelaniem pk. KARAKAL – 14. HiHIHi co to ma być nowy pocisk kierowany KARAKAL-14, czy kryptonim ćwiczeń?

fiutin
poniedziałek, 20 października 2014, 15:52

dla tych co jecza o leo 2a4, polska w koncu podpisala umowe z niemcami na modernizację MBT, gdzie pierwsze 10 będzie zmodernizowanych w niemczech a reszta w Polsce, modernizacja obejmie UKŁAD NAPĘDÓW UZBROJENIA wymiana hydraulicznych napędów wieży i armaty oraz stabilizatora na układ elektryczny EWMA, wymiana analogowych układów wieży na cyfrowe, w tym wprowadzenie magistrali cyfrowej integrującej czujniki, system kierowania ogniem, system diagnostyczny i uzbrojenie, ZMIANY W ZAKRESIE POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA ZAŁOGI montaż dodatkowych osłon balistycznych na kadłubie i wieży (system osłon AMAP), montaż osłon przeciwminowych i przeciw IED na kadłubie, montaż wykładzin przeciwodłamkowych w przedziałach załogowych wozu, montaż osłon przeciwkumulacyjnych stropu kadłuba i wieży oraz poziomych osłon drążków skrętnych, zastosowanie podwieszanego siedziska kierowcy, integracja systemu wyrzutni ROSY-L, składającego się z czterech wyrzutni 40-mm granatów osłonowych i odłamkowych, ZMIANY POPRAWIAJĄCE ŚWIADOMOŚĆ SYTUACYJNĄ ZAŁOGI wymiana termowizora w celowniku działonowego EMES 15 zamiast celownika PERI R17 zastosowano stabilizowany przyrząd SEOSS montaż nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy i kamer cofania, montaż systemu obserwacji dookólnej SAS, składającego się z kamer dziennych i termowizyjnych zapewniających obserwację w promieniu 360 stopni dookoła wozu i automatyczne wykrywanie zagrożeń, montaż elementów systemu zarządzania polem walki BMS oraz nowego systemu łączności wewnętrznej i zewnętrznej ZMIANY ZWIĘKSZAJĄCE KOMFORT PRACY ZAŁOGI montaż systemu klimatyzacji wnętrza przedziału bojowego i kierowania, montaż pomocniczej jednostki napędowej APU montaż systemu diagnostycznego, zastosowanie cyfrowych wyświetlaczy wielofunkcyjnych na stanowiskach załogi, poprawa ergonomii wnętrza wozu montaż wprowadzenie hamulca dowódcy, powodującego nagłe zatrzymanie wozu, a używanego w czasie konieczności zareagowania na wykryte zagrożenia lub w wypadku zranienia kierowcy montaż dysków na koła napędowe zapobiegających spadaniu gąsienicy. czolgi z wersji 2a4 podskocza do 2a6 ale działo pozostaje te same ale zmozliwoscia strzelania sterowanych pociskow.

walerianda
czwartek, 18 września 2014, 09:07

Użyć jako cele ruchome do strzelań z broni ppanc oraz z czołgów T - 91M

Wiarus
czwartek, 18 września 2014, 08:56

Może lepiej gdyby nawiedził ........ .

ryszard56
czwartek, 18 września 2014, 23:49

a gdzie nowoczesna inteligentna amunicja do nich i kiedy wreszcie modernizacja,łącznie z systemem obrony aktywnej

Tweets Defence24