Reklama

Legislacja

Wozy strażackie, kombinezony, oprogramowanie. Jakie zakupy MON przenosi na 2019 r.

Fot. Dariusz Jaworski/1 Baza Lotnictwa Transportowego
Fot. Dariusz Jaworski/1 Baza Lotnictwa Transportowego

Samochody ratowniczo-gaśnicze, kombinezony dla czołgistów i ubrania ochronne oraz sprzęt informatyki i oprogramowanie MON kupi w przyszłym roku za pieniądze z budżetu na kończący się właśnie rok. W ten sam sposób zostanie sfinansowany remont i modernizacja sprzętu inżynieryjnego. Łącznie 52,7 mln zł z budżetu na 2018 r. MON będzie mogło wydać do końca marca 2019 r.

Co do zasady środki przeznaczone na wydatki budżetowe wygasają z końcem roku kalendarzowego. Oznacza to, że należy zwrócić niewydane pieniądze do budżetu państwa. Rząd ma jednak prawo do określenia, które wydatki nie wygasną z końcem danego roku, pod warunkiem, że do 15 grudnia wyda i opublikuje specjalne rozporządzenie.

Takie rozporządzenie ukazało się w sobotę. W przypadku MON kwota jest stosunkowo niewielka – nieco ponad 52,7 mln zł. Przed rokiem było to ponad 500 mln zł (w większości na samoloty M-346 Master, które niedawno otrzymały w Polsce nazwę Bielik). Dwa lata temu z końcem roku nie wygasło prawie 680 mln zł z budżetu obronnego, w tym 540 mln zł na samoloty Boeing 737 do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Co MON będzie mogło kupić na początku przyszłego roku, dzięki pieniądzom z tegorocznego budżetu? Przede wszystkim będą to średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze dla Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. Na ten cel przeznaczono nieco ponad 19,8 mln zł.

Na zakup kombinezonów czołgisty i ubrań ochronnych zaplanowano prawie 12,6 mln zł.

Spore wydatki (niecałe 12,2 mln zł) zaplanowano na zakup sprzętu informatyki i oprogramowania dla resortu, w tym dostawy notebooków i tabletów oraz sprzętu do rozbudowy systemu VoIP/VTC, czyli komunikacji audio i wideo. Do tego należy doliczyć prawie 1,7 mln zł na budowę i wdrażanie systemu Active Direcotry (baza danych dla systemu Windows) oraz poczty elektronicznej. Wydatki na sprzęt informatyki i oprogramowanie zaplanowano też dla ataszatów obrony (308 tys. zł) i urzędu MON (157 tys. zł).

Prawie 5 mln zł zaplanowano na remont sprzętu inżynieryjnego, a konkretnie na naprawę główną transportera pływającego PTS-M (co ciekawe, rządowy dokument posługuje się tutaj liczbą pojedynczą). Kolejny 1 mln zł ma zostać przeznaczony na modernizację ustawiacza min PMR-3 do wersji UMP-03 (w rozporządzeniu również jest liczba pojedyncza).

Ustawiacz min UMP-03. Fot. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne.
Ustawiacz min UMP-03. Fot. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych środki niewygasające muszą zostać wydane nie później niż do końca marca przyszłego roku.

Komentarze (14)

 1. Strazak

  A te wozy strażackie z przed 7 lat gdzie się zużyły . Który z nich wyjechał na akcje po za koszary, zapewne niewielki procent I pujda do Amw za bezcen.

  1. Jarocin

   Masz rację....

 2. Załamany

  Może w końcu by kupili i dali żołnierzom zawodowym mundury połowę bo niedługo będziemy wyglądać jak partyzanci

 3. zły

  Ważne, że dokupili jeszcze dwie limuzyny dla SOP za 1,3 miliona. W końcu idzie zima i jakieś znowu mogą zostać rozbite.

 4. ewp

  Zabrakło w artykule kluczowej informacji, czyli ile pieniędzy ostatecznie zostanie zwróconych do budżetu.

 5. Kaspian2012

  Fiu, fiu.. Sluszna linie ma nasza wladza. O beznadziejnosci sytuacji swiadczy fakt ze obok dwa linki do artykolow: MON kupuje wozy strazackie i kombinezony. Link nizej... Holandia sformuje 3 eskadre F35. Nic nigdy nie uleczy tego kraju z glupoty rzadzacych.

 6. brabbit

  Byle nie zrobili strażakom prezentu w postaci Jelcza! Swoją drogą gdzie uzbrojenie ?

 7. Gliwiczanin

  Ustawiacz min UMP-03? Modernizacja? A czemu Mon nie kupi Baobab-K. Czemu Krotona mamy tylko siedem sztuk. Mon chwali się drobnostkami, które powinny być na porządku dziennym załatwiane. Chwalić się powinni dokupieniem radarów Liwca którego mamy tylko 10 sztuk dla całej naszej artylerii. Bez których nasza artyleria jest głucha i ślepa. Wznowieniem programu Loara, której wojsko wprowadziło około 4 sztuk, bo kasy brakło. Czołgi bez osłony plot będą wstrzelane przez śmigłowce wroga. Modernizacją Głuszców i dokupieniem kolejnych w miejsce 40 szt. pięćdziesięcioletnich Mi-2. Wyposażenie Głuszczów w Spike NLOS, które mają zasięg 25 km.

 8. Nik

  A gdzie radary Bystra?

 9. PRS

  Ciekawe czy jakiś Posłanka/Poseł Opozycji będzie miał odwagę zadać publicznie pytanie Panu Ministrowi czy faktycznie ,,zaplanował" wydanie 5 mln PLN za remont JEDNEGO transportera PTS-M (dla przypomnienia jest to nadal podstawowy sprzęt do ratowania ludności cywilnej i ich mienia w przypadku cyklicznych powodzi zdarzających się w Polsce). Nawet nie chodzi o kasę... tylko tą ilość.

 10. Lord Godar

  Tu chyba jest jakiś błąd w druku , to musi być błąd w druku ... no bo jak nie jest , to 1 mln zł na "modyfikację" urządzenia , które jest chyba jakąś kompilacją maszyn rolniczych ( pługa i sadzarki do buraków) to jest po prostu skandal i okradanie nas podatników ... Czyli po prostu kroplówki ratunkowej dla zakładów na minusie ciąg dalszy ... To może ja ... ja chętnie zrobię takie 2 lub nawet 3 maszynki dla naszego MON-u za te pieniądze ... Ja nie wiem , czy ktoś nas będzie chciał w ogóle napadać i podbijać jak poczyta ile takie coś u nas kosztuje ... Przecież ta drożyzna ich później wykończy finansowo jak będą musieli to potem utrzymywać ...

 11. wildcard

  Czy ja dobrze to zrozumiałem? Wojsko nie używa Active Directory? czyli wszystkie wojskowe kompy nie są podpięte pod żadną domenę?

 12. Polish blues

  Orka, Kruk, Harpia, Narew, Wisła - to wszystko jest milczeniem

 13. Andrzej

  Wozy strażackie miały być na Jelczach /i te dla wojska i Straży Państwowej i OSP/. Kiedy realizacja zapowiedzi? Jak dla mnie również Lasy Państwowe powinny zamówić określone Jelcze. Tylko wówczas armia będzie miała zapewniony i serwis i części w razie W.

 14. Zenek

  5 mln na naprawę jednego transportera? to jakieś wałki?