Reklama

Polityka obronna

Błaszczak zapowiada Fundusz Obrony Narodowej

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

W Ministerstwie Obrony Narodowej podjęte zostały prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych – poinformował we wtorek w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

O pomyśle tym minister poinformował, przemawiając na otwarciu 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym kontekście Błaszczak przypomniał m.in. decyzję o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Resort ogłosił to wiosną 2018 r. Wciąż jednak nie został opublikowany projekt stosownych zmian ustawowych.

"Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia. Zaszłości są bardzo duże. Mimo tych deklaracji, mimo tego, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przykłada wielką wagę do obronności, mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwania. W związku z tym podjęliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, a więc nad powstaniem funduszu, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. Zależy nam na tym, żeby w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, żeby w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, żeby w jak największym stopniu sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami Sojusz Północnoatlantycki, ale przede wszystkim, jakie stawiają przed Wojskiem Polskim obywatele naszego kraju, którzy chcą żyć w państwie bezpiecznym." - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Obecnie Polska wydaje na obronność 2 proc. PKB roku bieżącego, zgodnie ze znowelizowaną w ubiegłym roku ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, zwanej czasem ustawą Komorowskiego-Macierewicza. Przepisy te zakładają stopniowe zwiększanie poziomu wydatków obronnych, od 2,1 proc. PKB w roku 2020 do 2,5 proc. w roku 2030.

Deklaracja ministra Błaszczaka to kolejny głos ze strony przedstawicieli najwyższych władz o możliwym dalszym zwiększeniu wydatków na obronę narodową. W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda zaapelował o przyspieszenie wzrostu nakładów i osiągnięcie poziomu 2,5 proc. PKB w 2024 roku, o ile pozwoli na to sytuacja gospodarcza. 

Z kolei w lipcu, w wywiadzie dla Defence24.pl szef MON powiedział o możliwości stosowania specjalnych rozwiązań prawnych, w celu finansowania największych programów modernizacyjnych. Pytany o specustawy stwierdził: "Tak, pracujemy nad takimi rozwiązaniami. Zgodnie z przyjętą przeze mnie zasadą, będziemy mogli przekazać więcej informacji dopiero wtedy, gdy konkretne rozwiązania będą wypracowane. Są one może już nieco dalej, niż na etapie analiz, ale nie chciałbym na razie w tej kwestii składać jednoznacznych deklaracji.".

Fundusz Obrony Narodowej (FON) istniał w II Rzeczpospolitej. Został powołany przez prezydenta w 1936 r. Celem było pozyskanie dodatkowych środków na dozbrojenie armii. Na FON składały się środki ze sprzedaży mienia należącego do państwa i pozostającego pod zarządem wojska, dotacji Skarbu Państwa (głownie z pożyczki rządowej z Francji) oraz darów i zapisów osób prywatnych i instytucji.

RAL/JP

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (25)

  1. GaL Anonim

    Już biegnę oddać swoje ciężko zarobione pieniądze tym darmozjadom...

  2. Oko

    Bardzo dobry pomysł , do tego jeszcze powinna byc możliwość przekazania 1 % od podatku na ww Fundusz

  3. Hubert

    Nie mogę tego pojąć. Mówią o rekordowych wpływach z podatków, chwalą się, że wydali 100 % budżetu MON a ... niczego nie kupili. Żołnierze biegają po poligonie w swoich butach, nie ma kasy na nowe hełmy. Co się dzieje z pieniędzmi MON?

  4. Gort

    Czy bez tego funduszu Polski nie stać wydać 4mld zł na setkę niwoczesnych leopardów A7? Przecież ten wydatek można rozbić na 3-4 lata, bo załogi trzeba sukcesywnie szkolić. Ten fundusx nie zda egzaminu jeśli pieniądze nie będą dedykowane na konkretny zakup np. na okręt, lub na zakup kilku f16. Inaczej przepadną w urzedniczych brzuchach

  5. cooky

    @Grant - rozwój gospodarczy stymuluje coraz wieksza sprzedaż i export kuchenek, pralek, samochodów itp liczona w dziesiatki lub setki tysiecy sztuk a przemysł zbrojeniowy stymuluje głównie rozwój technologiczny i do niego raczej tylko sie dopłaca... oczywiście jest on niezbedny i nalezy go rozwijać. A co do nowego pomysłu MON to gdyby były podjete konkretne działania i publikowane cyklicznie (np co pół roku) jawne raporty ile zebrano i co za to kupiono to bedzie miało to sens i jeśli będzie widać jakieś efekty to pewnie duży procent pracujących Polaków będzie tam kase wysyłać (ja osobiście też bym wpłacał chetnie), ale patrzac na to co sie dzieje w zakupach od długiego już czasu istnieje duże prawdopodobieństwo, że zebrane pieniądze zostaną zeżarte na nierobów przeprowadzajacych ciągłe analizy co by mozna za to kupić bo przecież mamy na modernizację dużo czasu :)

  6. Józuś

    Będzie na kolejne szeroko zakrojone analizy ....

  7. Grant

    Mądry konkretny i potrzebny pomysł. Trzeba pamiętać, że pieniądze z tego funduszu będą szły nie na zamówienia dla armii , ale będą wykorzystane na rozwój naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego, bez takich dodatkowych pieniędzy sam przemysł sobie nie poradzi. Pamiętajmy ,Polacy to nie gęsi i swój rozum mają stać nas na wiele , już widać pierwsze efekty polskiej myśli technicznej w tym obszarze. Musimy ,czy to się komuś podoba czy, nie zbudować polski establiszment przemysłowo-militarny a na to są potrzebne ogromne pieniądze. Część tych pieniędzy przecież wróci do społeczeństwa w postaci podatków , nowych miejsc pracy itp. Pamiętajmy nic tak nie stymuluje rozwoju gospodarczego państwa jak właśnie przemysł zbrojeniowy, realizowany na potrzeby własne i na eksport. To jest dobry kierunek rozwoju i tą drogą musimy iść. Zawsze bardziej opłaca się sprzedawać rakiety i wozy bojowe niż paprykę. Z tej drogi nie wolno nam zejść.

  8. wewe

    Ja propunuję przeznaczyć na armię janosikowe lub przynajmniej jego część. Po wprowadzeniu 500+ janosikowe ma znacznie mniejsze znaczenie, bo część kasy z 500+ siłą rzeczy płynie do budrzetów lokalnych.

  9. say69mat

    Dramat polityki obronnej IIRP, doskonale ilustruje zawiła historia FON-u. Ze zgromadzonych dóbr finansowych i materialnych w złocie i srebrze o wartości circa 1 miliarda ówczesnych złotych zdołano wykorzystać na dozbrojenie armii ... 37.7 miliona. Ewakuowane dary rzeczowe w złocie i srebrze trafiły do Chartumu i Tuluzy. Po zakończeniu wojny - za sprawą inicjatywy generała Kukiela - wróciły do kraju, jako zabezpieczenie dla rodzin kombatantów AK. Za sprawą decyzji trójki depozytariuszy - Stanisława Tatara - Stanisława Nowickiego - Mirosława Utnika - trafiły do rządu Cyrankiewicza. Stając się depozytem Ministerstwa Skarbu i NBP. A następnie ... placówek \'Jubilera\' i \'Desy\'.

  10. As

    Taka Wojskowa Orkiestra Społecznej Pomocy. No cóż, z budżetu na nic nie starcza, bo jest tak dobrze, to orkiestry u nas w modzie. Chcemy mieć Wisłę to siegajmy po samo dno.

  11. Smętek

    Taaa, przed wojną na apel \"ojczyzna w niebezpieczeństwie\" ludzie przynosili srebrne łyżeczki, łańcuszki, a nawet złote obrączki.

  12. tajemnicze zapowiedzi

    Co oprócz ściepy obywateli miałoby zasilać FON? Propozycje nie do odrzucenia dyskretnie sugerowane podmiotom gospodarczym? Ani to transparentne ani skuteczne. Raczej korupcjogenne.

  13. jsr

    dno widac w budżecie

  14. Harry 2

    \"...obywatele naszego kraju, którzy chcą żyć w państwie bezpiecznym.\" Bezpieczeństwo obywateli zaczyna się od pilnowania granic z każdej strony kraju. Jak można mówić o bezpieczeństwie skoro od północy, zachodu i południa granica jest otwarta dla wszystkiego co idzie, jedzie pełza, płynie a od wschodu teoretycznie jest zamknięta ale w kraju jest już ponad 1,5miliona naszych sąsiadów, a kontrabanda \"dronowa\" kwitnie jak róża w krysztale z wodą.

  15. Polish blues

    Znowu Fundusz Żebractwa Narodowego. Na co idą nasze podatki i jak są wydawane, jeżeli jest na 500+, 300+ , megalotnisko a nie ma najważniejszy sektor, czyli obronę narodową

  16. Hanys

    A podobno wystarczy nie kraść ... A tu widać, że będziemy zrzutki za zakup sprzętu dla armii robić, jak przed 1939 rokiem.

  17. MI6

    No ale przecież mamy miliardy na MON??? Co chwilę słychać jaki to wielki budżet na wojsko. MON nic nie realizuje z projektów modernizacyjnych i brakuje? Co wszystko na patriota poszło???

  18. ck16

    Podopowiadam. FON powinien dysponować np 5% czasu reklamowego w telewizji publicznej. Jeśli np z 5-10 mln Polaków jeden raz w tygodniu wyśle na FON sms-a za 5-złotych to w ciągu roku będzie można za te pieniądze kupić coś konkretnego. Warunek podstawowy to wpłacający musi przed wysłaniem sms-a wiedzieć na co wpłaca i wiedzieć ile do danej chwili zostało wpłacone . Ponadto osoby lub podmioty kupujące obligacje FON muszą mieć odpisy podatkowe i również muszą wiedzieć na co konkretnie są przeznaczone ich pieniądze (nie na malowanie starych hełmów czy jakieś grające ławeczki).

  19. Karol

    Obsługa takiego funduszu to kolejne stanowiska dla \"swoich\". Kolejny zmarnowany czas i szukanie głupich, najpierw od spółek skarbu państwa, potem od różnych takich za coś itd. ps. Co stało się z FONem przed wojną, został wydany? Historia się powtarza, sytuacja analogiczna do 1939 roku.

  20. Ja

    Super pomysł! Będzie można kupić z niego jeszcze więcej samolotów VIP! :-)

  21. Michnik

    Wreszcie KOD miałby gdzie wpłacać pieniądze ze swoich zbiórek, a może i Soros nie musiałby kombinować z finansowaniem KOD-u itp. przez oddolne zasilanie tych organizacji tylko od razu i bezpośrednio będzie mógł wpłacać na obronę demokracji w naszym kraju właśnie poprzez ten fundusz.

  22. kj1981

    Pan minister zapomniał powiedzieć, skąd pieniądze miałyby płynąć na ten fundusz. Czyli na razie jest samo gadanie bez konkretów.

  23. piotrking

    no to mamy 3 lata ...

  24. KAR

    Czyli kolejna akcja pt. wyciągnąć pieniądze z kieszeni obywateli i niczego nie kupić...

  25. Polish blues

    Mam nadzieję, że skutek będzie inny od tego, który towarzyszył poprzedniemu powołaniu funduszu. Ktoś naobiecywał i się obłowił, ktoś zbiedniał (naiwniacy, którzy wierząc państwu nierzadko oddali na fundusz \"wdowi grosz\") a co stało się z Polską dobrze wiemy.

Reklama