Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Legendarne polskie okręty w niecodziennej odsłonie

Pierwsza w serii widokówka z niszczycielem ORP „Grom” – fot. Grzegorz Nawrocki
Pierwsza w serii widokówka z niszczycielem ORP „Grom” – fot. Grzegorz Nawrocki

Powstała druga widokówka o polskich okrętach. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że pocztówki zostały wydane prywatnym sumptem dwóch oficerów Marynarki Wojennej i nie dla zarobku, ale by w ten sposób budować świadomość morską w społeczeństwie.

W Polsce okresu międzywojennego wydano kilkadziesiąt pocztówek prezentujących statki i okręty. Wysyłane przez turystów w różne części kraju i świata przypominały wszędzie, że Polacy mają dostęp do morza, co przynosi korzyści, ale nakłada również pewne obowiązku.

Teraz, gdy mamy o wiele dłuższą linię brzegową, po stanie naszej floty handlowej i Marynarki Wojennej widać, że świadomość morską w polskim społeczeństwie trzeba praktycznie zacząć budować od nowa - nawet w tak prozaiczny sposób jak wydawanie kolekcjonerskich widokówek.

By zrealizować swój pomysł komandorzy: Marcin Mikiel i Sebastian Draga nawiązali współpracę ze znanym malarzem marynistą Panem Grzegorzem Nawrockim, który bez żadnych warunków zgodził się udostępnić swoje obrazy dla takiej inicjatywy. W sierpniu udało się wydać pierwszą pocztówkę z wizerunkiem niszczyciela ORP „Grom”. W październiku natomiast pojawiła się pocztówka przedstawiająca drugi polski niszczyciel ORP „Błyskawica” podczas odpierania niemieckiego nalotu w norweskich fiordach.

Obecnie pomysłodawcom pomocy udziela fundacja „INVENIRE SALVUM”. Już dzisiaj wiadomo, że seria będzie liczyła co najmniej 10 widokówek. Następne pocztówki mają się ukazać 28 listopada br. w rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej.

Widokówki są powoli wdrażane do sprzedaży w muzeach rozmieszczonych na polskim wybrzeżu. Można już je kupić w: Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu i będą sprzedawane na okręcie – muzeum ORP „Błyskawica”, w Muzeum Orła Białego w Kołobrzegu, w Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i prawdopodobnie w centralnym muzeum morskim w Gdańsku (decyzja zapadnie po nowym roku) 

Szczegółowe informacje na temat gdzie można nabyć pocztówki można zdobyć pod adresem: [email protected].

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.