Siły zbrojne
Kto dostarczy system rozpoznania dla Jastrzębi?
Dwa podmioty zgłosiły wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na system rozpoznania powietrznego SAR – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek. Chodzi zasobniki wykorzystujące radiolokatory klasy SAR wraz z ich integracją z F-16 C/D Block 52+.
Postępowanie obejmuje pozyskanie i integrację trzech zasobników. Oprócz tego zakupione mają zostać stacje naziemne przeznaczone do planowania misji i programowania tego wyposażenia, naziemne stacje analizy i transmisji danych, narzędzia i aparatura kontrolno-pomiarowa oraz dokumentacja techniczna.
Inspektorat Uzbrojenia poinformował Defence24.pl, że do przetargu zgłosiły się firmy: izraelska firma specjalizująca się w systemach elektronicznych Elta Systems Ltd. (spółka zależna koncernu IAI) i amerykańska Goodrich Corporation, będąca częścią UTC Aerospace Systems.
Nie wiadomo jaka jest przewidywana wartość zakupu, ale obowiązkowe wadium składane przez oferentów to 5 mln PLN, a zatem wartość całego kontraktu przekroczy zapewne 100 mln PLN. Przewidywany czas realizacji zamówienia to 44 miesiące od czasu podpisania kontraktu. Obecnie Siły Powietrzne eksploatują zasobniki systemu DB-110 firmy Goodrich Corporation (m.in. w działaniach na obszarze Zatoki Perskiej) wraz z dwiema naziemnymi stacjami analizy danych.
Pracują one w paśmie widzialnym (kamera światła szczątkowego CCD) oraz wykorzystują kamerę termowizyjną o układach optycznych stabilizowanych w dwóch osiach. Oba układy umożliwiają obserwację boczną obiektów z odległości do 36 km w przypadku kamery termowizyjnej i 72 km w przypadku kamery światła szczątkowego. Oprócz tego używane są także optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Sniper firmy Lockheed Martin.
Polskie F-16 wykonywały misje rozpoznawcze nad Irakiem w ramach misji PKW Kuwejt, realizowanej w latach 2016-2018 jako wsparcie dla globalnej koalicji walczącej z Daesh. Zakup zasobników z radarami SAR, mających poszerzyć ich możliwości w tym zakresie, znalazł się w Planie Modernizacji Technicznej. Dialog techniczny w tym zakresie rozpoczęto w 2017 roku, a obecne postępowanie na pozyskanie sprzętu - w drugiej połowie roku 2020.