Reklama

Wojna na Ukrainie

Uzbekistan: 10 lat więzienia dla "ochotników" walczących przeciwko Ukrainie

Rosyjski Specnaz i Kamaz
Autor. mil.ru

Ostrzegamy, że wszyscy obywatele Uzbekistanu, którzy wstąpią do tzw. uzbeckiego batalionu ochotniczego i pojadą walczyć na Ukrainę po stronie rosyjskiej armii, narażą się na karę 10 lat pozbawienia wolności - oświadczyła w środę ambasada Uzbekistanu w Moskwie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

O wstępowanie do takiej formacji zbrojnej do swoich rodaków mieszkających w Rosji zaapelował we wtorek przewodniczący stowarzyszenia uzbeckiej społeczności Kraju Permskiego Dżahongir Dżalolow.

Czytaj też

"Mieszkamy i pracujemy w Rosji. Nie tylko powinniśmy, ale wręcz mamy obowiązek zadośćuczynić za ten chleb, który (tutaj) spożywamy. Proponuję utworzyć ochotniczy (uzbecki) batalion i nazwać go imieniem Timura Wielkiego. Wesprzyjmy specjalną operację wojskową w celu demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy (propagandowe określenie inwazji Kremla na sąsiedni kraj - PAP") - napisał w swojej odezwie.

Reklama

Wezwanie Dżalolowa opublikowały lokalne media z miasta Perm. Treść apelu przytoczyła również gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Czytaj też

"Ambasada wzywa naszych obywateli, by zachowali ostrożność i nie ulegali prowokacjom" - zareagowała na to oświadczenie placówka dyplomatyczna Uzbekistanu w Rosji

Chociaż rząd w Taszkencie utrzymują bliskie relacje z Moskwą, a ogromną nieformalną rolę w elitach politycznych kraju odgrywa rosyjski oligarcha uzbeckiego pochodzenia Aliszer Usmanow, Uzbekistan zachowuje neutralną postawę wobec inwazji Kremla na Ukrainę. W połowie marca MSZ tego państwa oświadczyło, że nie uzna samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ponieważ "wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy". Taszkent wysłał też władzom w Kijowie pomoc humanitarną.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. SpalicKreml

    A więc nawet spadkobiercy dzikich ord odcinają się od moskali z pogardą i niesmakiem. Może w końcu przyjdą czasy "Norymbergi" dla ZSRR. Sprawiedliwość dziejowa kiedyś ich dogoni.

Reklama