Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina z rakietowym wsparciem od Wielkiej Brytanii

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także „znaczną liczbę” pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Londyn zwiększy tym samym łączną liczbę dostarczonych M270 MLRS do sześciu. Wallace powiadomił o tym podczas konferencji w Kopenhadze, poświęconej koordynacji dalszego militarnego i finansowego wsparcia państw Zachodu dla Kijowa.

Czytaj też

"Wielka Brytania z dużym zadowoleniem obserwuje to, w jaki sposób Ukraina wykorzystuje systemy rakietowe przekazywane przez Zachód. Ukraińskie siły pokazały, że potrafią znacznie lepiej (niż Rosja) wybierać cele do zniszczenia - w taki sposób, by nie doszło do szybkiego wyczerpania amunicji. (...) Nasze nieustające wsparcie jest bardzo wyraźnym sygnałem, że Wielka Brytania i społeczność międzynarodowa pozostają przeciwne tej nielegalnej wojnie i będą nadal wspierać Ukrainę w obronie przed agresją Putina" - podkreślił Wallace.

Reklama

Współgospodarzami konferencji w Kopenhadze są ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Jak zapowiadano przed tym wydarzeniem, w rozmowach mają wziąć udział przedstawiciele 25 państw. Według danych z przełomu lipca i sierpnia rząd w Londynie przekazał dotychczas Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości około 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutnie wieloprowadnicowe M270B1 MLRS.

Wielka Brytania realizuje modernizację swoich wyrzutni do jeszcze nowszego standardu, dostosowanego nie tylko do prowadzenia ognia pociskami GMLRS o zasięgu 85 km, ale też GMLRS-ER o donośności 150-200 km i PrSM o donośności 499 km, a w perspektywie więcej. Londyn planował zmodernizowanie 44 posiadanych wyrzutni, przy czym w służbie liniowej było 35-38. Pomocą dla Wielkiej Brytanii było jednak przekazanie starych, niezmodernizowanych M270A0 MLRS, które mogą przejść modernizację i wejść do brytyjskiej armii, zastępując część z M270B1 dostarczonych Ukrainie.

Czytaj też

23 lipca Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że Królewskie Siły Powietrzne (RAF) Wielkiej Brytanii przeprowadzą szkolenie około 10 tys. Ukraińców "z niewielkim lub żadnym doświadczeniem wojskowym". W przedsięwzięcie zostanie zaangażowanych 1050 brytyjskich żołnierzy. Szkolenie odbędzie się na obiektach ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, każdy kurs ma trwać kilka tygodni.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Kolejne niedopalone papierosy zostaną dostarczone ukraińską pocztą prosto do celu 💣😎

    1. kaczkodan

      Palenie zabija i wywołuje impotencję.

Reklama