Reklama

Polityka obronna

Wielka Brytania zwiększa pomoc dla Ukrainy. "Zaawansowana" obrona powietrzna

Odpalenie pocisku NLAW, dostarczanego Ukrainie przez Wielką Brytanię
Autor. British Army

Wielka Brytania udzieli Ukrainie kolejnego miliarda funtów wsparcia wojskowego, zapowiedział premier Boris Johnson podczas szczytu przywódców NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ten wzrost finansowania będzie zwiastunem nowego etapu wsparcia społeczności międzynarodowej dla Ukrainy. Będzie dotyczyć zdolności, w tym zaawansowanych systemów obrony powietrznej (ich typu nie określono, wcześniej przekazywano system Stormer HVM w wersji przenośnej i samobieżnej), bezzałogowych statków powietrznych, innowacyjnego nowego sprzętu do walki elektronicznej i tysięcy elementów wyposażenia i uzbrojenia niezbędnych dla ukraińskich żołnierzy. Stanowi to pierwszy krok w umożliwieniu Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną rosyjską inwazją, do przeprowadzenia ofensywnych operacji przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia ukraińskiej suwerenności

Wielka Brytania przoduje w dostarczaniu Ukrainie niezbędnej pomocy wojskowej. Ogłoszenie nowej pomocy zwiększa całkowite wsparcie wojskowe Wielkiej Brytanii od wybuchu wojny do 2,3 miliarda funtów – to więcej niż wsparcie jakiegokolwiek państwa poza Stanami Zjednoczonymi. Do tej pory wsparcie obejmuje ponad 5000 pocisków przeciwpancernych NLAW wyprodukowanych w Irlandii Północnej, wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, systemy artyleryjskie, w tym działa samobieżne 155 mm, oraz szybkie projektowanie i produkcję przez Wielką Brytanię amunicji krótkiego i średniego zasięgu. W zeszłym tygodniu premier ogłosił również, że Wielka Brytania oferuje nowy kompleksowy program szkoleniowy dla ukraińskich sił zbrojnych, pomagając im budować długofalową wytrzymałość w obliczu utrzymującego się rosyjskiego barbarzyństwa.

Reklama

Czytaj też

Wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy stanowi najwyższy wskaźnik brytyjskich wydatków wojskowych na konflikt od szczytu kampanii w Iraku i Afganistanie. Przemawiając wczoraj na specjalnym spotkaniu przywódców NATO wygłoszonym przez prezydenta Zełenskiego, premier Zjednoczonego Królestwa wezwał sojuszników do zwiększenia wsparcia dla zapewnienia strategicznej odporności, której Ukraina potrzebuje.

Premier Wielkiej Brytani powiedział: "Brutalność Putina nadal odbiera Ukraińcom życie i zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w całej Europie. Ponieważ Putinowi nie udaje się osiągnąć oczekiwanych i oczekiwanych zdobyczy, a daremność tej wojny staje się oczywista dla wszystkich, jego ataki na naród ukraiński stają się coraz bardziej barbarzyńskie. Broń, sprzęt i szkolenia w Wielkiej Brytanii zwiększają obronę Ukrainy przed tym atakiem. I nadal będziemy zdecydowanie popierać Ukraińców, aby zapewnić, że Putin upadnie na Ukrainie."

Oprócz wzmocnienia i utrzymania ukraińskich sił zbrojnych brytyjskie wsparcie wojskowe wspiera kwitnący przemysł obronny Wielkiej Brytanii. W zeszłym tygodniu sekretarz obrony zebrał przedstawicieli brytyjskiego sektora obronnego na Downing Street, aby omówić sposoby zwiększenia produkcji w odpowiedzi na zwiększony popyt wywołany konfliktem na Ukrainie.

Brytyjskie firmy zbrojeniowe podejmują działania, aby zapewnić niezbędne wsparcie, którego Ukraina potrzebuje. Dostarczono bezzałogowe statki powietrzne o wartości 100 milionów funtów za pośrednictwem firmy z siedzibą w Berkshire. Zamówienia te pozwoliły firmie znacznie zwiększyć skalę produkcji. Wykorzystać miano też lekcje z konfliktu na Ukrainie do opracowania nowych produktów, posuwając się do przodu o kilka lat rozwoju, co przyniesie bezpośrednie korzyści zarówno Wielkiej Brytanii, jak i przemysłowi obronnemu.

Ministerstwo Obrony uruchomiło również fundusz innowacji o wartości 25 milionów funtów, aby wykorzystać niszowe technologie w brytyjskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Fundusz przyspieszy rozwój sprzętu dla ukraińskich sił zbrojnych, a konkurencja skupi się na wzmocnieniu istniejącego zaopatrzenia w systemy artyleryjskie, obrony wybrzeża i systemy lotnicze.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: "Zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Ukrainie jest realne i stałe i będziemy ją wspierać, dopóki Rosja nie zmieni kursu. Ta pomoc wojskowa pomoże im zintensyfikować walkę z rosyjską agresją i zapewni potrzebne zdolności obronne. Wsparcie wojskowe Wielkiej Brytanii dla Ukrainy jest dodatkiem do 1,5 miliarda funtów pomocy humanitarnej i gospodarczej udzielonej temu krajowi od lutego."

Reklama

Komentarze

    Reklama