Reklama

Wojna na Ukrainie

Dyrektor CIA ostrzega przed użyciem taktycznej broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Nie możemy lekceważyć ryzyka, że Rosja w desperacji użyje broni jądrowej - oświadczył w czwartek dyrektor CIA Bill Burns. Zaznaczył jednak, że jak dotąd nie odnotowano żadnych dowodów wskazujących na taki ruch.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Burns odniósł się do sprawy podczas przemówienia na uczelni Georgia Tech, jego pierwszego od momentu objęcia funkcji szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jak stwierdził, uniknięcie "III wojny światowej" jest jednym z głównych zadań agencji.

"Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Putina i rosyjskiego kierownictwa, biorąc pod uwagę dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej" - powiedział Burns.

Reklama

Czytaj też

Zaznaczył jednak, że poza retoryką Kremla, nic jak dotąd nie wskazuje na przygotowywanie się Rosji do takiego uderzenia.

Szef agencji stwierdził, że USA zaczęły zbierać dowody wskazujące na rosyjskie plany nowej inwazji na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Wspomniał też, że kiedy w listopadzie podczas wizyty w Moskwie ostrzegł Władimira Putina na temat konsekwencji wojny, był "zaniepokojony tym, co usłyszał".

"Choć nie wydawało się, że podjął nieodwracalną decyzję, by napaść na Ukrainę, Putin wyzywająco skłaniał się ku temu, najwyraźniej będąc przekonanym, że jego szansa na kształtowanie orientacji Ukrainy się zamyka" - powiedział Burns. Dodał, że Rosjanin wydawał się przekonany, że zimą będzie w stanie odnieść zwycięstwo minimalnym kosztem.

Czytaj też

Burns oznajmił, że mimo zagrożenia ze strony Rosji, to Chiny są głównym wyzwaniem geopolitycznym dla Ameryki, zaś najważniejszym polem rywalizacji z Pekinem jest technologia. Ocenił też, że uważa zmianę klimatu za największe "egzystencjalne" zagrożenie dla kraju i społeczeństwa.

"Zmiana klimatu ma wpływ na wszystko, od suszy, przez migracje, podważanie stabilności rządów i społeczeństw, po stabilność gospodarczą" - zauważył Burns.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Stefek Pizza

    Ameryka powinna postawić sprawę jasno ,jeśli kacapy użyją taktycznej broni jądrowej to ukraina dostanie też takie pociski od usa

  2. Gandharwa

    "nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej (...) Zaznaczył jednak, że poza retoryką Kremla, nic jak dotąd nie wskazuje na przygotowywanie się Rosji do takiego uderzenia" A to trzeba się ekstra szykować? Np ta zatopiona Moskwa miała w swoim arsenale rakiety zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Ciekawe, czy teraz są na dnie.

Reklama