Reklama

Geopolityka

Grupa Wyszehradzka zamawia amunicję

Ćwiczenia oddziałów państw V4. Fot. szer. Paweł Leppert/słowacki 12. batalion zmechanizowany
Ćwiczenia oddziałów państw V4. Fot. szer. Paweł Leppert/słowacki 12. batalion zmechanizowany

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300 tys. sztuk ćwiczebnej amunicji. Ma to być pierwsze w historii Grupy wspólne zamówienie uzbrojenia.

Czeskie ministerstwo obrony, które prowadzi projekt wspólnego zakupu amunicji, poinformowało na stronie internetowej, że kontrakt wyniesie około 10 milionów koron, czyli około 400 tysięcy euro. Rzecznik czeskiego resortu obrony Jan Pejszek podkreślił, że zakup zapoczątkuje bliższą współpracę krajów V4 w tej dziedzinie.

„Po 30 latach istnienia V4 w końcu dokonujemy pierwszego wspólnego zakupu w obszarze obrony. Przestaliśmy wymyślać nierealistyczne projekty i zgodziliśmy się na zakup amunicji do celów ćwiczebnych” - napisał na Twitterze minister obrony Lubomir Metnar.

Rozmowy o wspólnych zakupach uzbrojenia dla sił zbrojnych krajów V4 trwają od lat. Jesienią 2019 r., gdy Czechy przewodziły Grupie Wyszehradzkiej, zapowiedziano, że siły zbrojne jej krajów członkowskich będą wspólnie próbowały kupować amunicję. Strona czeska prowadziła projekt po przekazaniu latem 2020 r. prezydencji w Grupie Polsce. Według Pejszka zakup ma dotyczyć nabojów ćwiczebnych do broni strzeleckiej 9x19 FX Marking Cartridge Red oraz 9x19 nabojów FX Marking Blue. Stosowne porozumienie podpisane zostało przez państwa Grupy V4 w końcu stycznia.

Reklama
Reklama

Łącznie kraje V4 chcą kupić ponad 300 tysięcy sztuk amunicji. Pejszek uważa, że ostateczna cena transakcji będzie zależeć od wyniku przetargu i będzie kształtować się wokół 10 milionów koron.

„Nie jest to wysoka kwota, ale bierzemy pod uwagę fakt, że kraje V4 zgodziły się na pierwszy wspólny zakup. Traktujemy to jako projekt pilotażowy, który powinien w przyszłości przynieść współpracę opiewającą na wyższe kwoty” – dodał.

Nie jest to jednak pierwszy wspólny zakup amunicji przez państwa naszego regionu. Warto pamiętać, że co najmniej od 2015 roku realizowane są wspólne zakupy amunicji do granatników Carl-Gustaf, za pośrednictwem Europejskiej Agencji Obrony, z udziałem m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Polski. Zakup ćwiczebnej amunicji, o którym mowa, ma jednak nieco inną formułę, a uczestniczą w nim wszystkie państwa Grupy V4. Odbędzie się on za pośrednictwem NATO-wskiej agencji NSPA (NATO Support and Procurement Agency).

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama