Reklama

Siły zbrojne

Kraby na poligonie. Artyleryjskie szkolenie w Toruniu

Ponad 1700 żołnierzy i kilkaset egzemplarzy sprzętu, w tym haubice Krab bierze udział w zgrupowaniu poligonowym pododdziałów Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, realizowanym na obiektach Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Jak informuje kpt. Remigiusz Kwieciński, trzon sił biorących udział w szkoleniu stanowią pododdziały 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, 23 Śląskiego Pułku Artylerii i 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Ponadto na toruńskim poligonie ćwiczyły siły z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12 Brygady BSP oraz 18 Pułku Rozpoznawczego.

Zgrupowanie zainaugurowano 16 maja br. uroczystą zbiórką ćwiczących z udziałem Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomira Owczarka, dowódców pułków artylerii oraz przedstawicieli jednostek i instytucji zabezpieczających zgrupowanie realizowane na obiektach poligonowych toruńskiego centrum.

wojska rakietowe i artylerii
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, st. chor. Sebastian Erbetowski

Po przyjęciu meldunku o gotowości do rozpoczęcia szkolenia generał Owczarek przedstawił główne cele i zadania zaplanowane do realizacji podczas dwutygodniowego szkolenia.

Celem zgrupowania jest integracja elementów systemu rozpoznania pododdziałów ogólnowojskowych i wojsk rakietowych i artylerii dywizji oraz pododdziałów rozpoznawczych pułku rozpoznawczego, a także realizacja zadań ogniowych w ramach połączonego wsparcia ogniowego w układzie sojuszniczym. Dodatkowo w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie w chwili obecnej rozpoczyna się weryfikacja założeń teoretycznych podręcznika dla kompanii samobieżnych moździerzy M-120 RAK. Głównym przedsięwzięciem realizowanym w garnizonie Toruń będzie realizacja zadań w ramach warsztatów i kursu szkoleniowego dotyczącego realizacji połączonego wsparcia ogniowego w układzie sojuszniczym z zaangażowaniem wszystkich przydzielonych sił z innych rodzajów wojsk oraz kursantów Akademii Sztuki Wojennej oraz podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej.

Gen. bryg. Sławomir Owczarek

Wśród innych zamierzeń szkoleniowych Szef Zarządu WRiA zwrócił uwagę na cykl przedsięwzięć przygotowujących do ćwiczenia Dragon-17, a także zaplanowanych w trakcie szkolenia poligonowego zawodów użyteczno-bojowych drużyn dowodzenia, rozpoznania i topograficznych oraz zawodów rachmistrzy.

wojska rakietowe i artylerii
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, st. chor. Sebastian Erbetowski

W dalszej części zbiórki przeprowadzono szczegółowy instruktaż z zasad bezpieczeństwa obowiązujących w toruńskim ośrodku szkolenia poligonowego, a także zapoznano z warunkami bezpieczeństwa podczas przemieszczania się pojazdów oraz posługiwania się amunicją bojową i środkami pozoracji pola walki.

W godzinach popołudniowych wśród ćwiczących pododdziałów przebywał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika. Wizytę w garnizonie rozpoczął w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a następnie generał Mika zapoznał się z działaniem dywizjonowego modułu ogniowego Regina uczestnicząc w Treningu Kierowania Ogniem realizowanym przez 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej 11 Pułku Artylerii w ramach badań eksploatacyjno – wojskowych 155 mm haubic Krab. Ostatnim elementem wizyty generała Miki było sprawdzenie zabezpieczenia logistycznego ćwiczących pododdziałów oraz przejazd przez rejony stanowisk ogniowych ćwiczących wojsk.

Reklama

Komentarze (6)

  1. sylwek

    zbieram złom i coraz mniej go na tym polignie skad te zmiany?

  2. rak

    ciekaw jestem ile do tej pory Krabów przyjęto do czynnej służby /a nie w badaniach/, czy już cały dywizjon?, a ile jeszcze mamy złożyć sztuk z Koreańskich części i kiedy? A jak postępuje produkcja Raków?

    1. Podbipięta

      Koreańskich 24 i stąd ta nowa hala budowana za 5 baniek pod polonizację.

  3. Zbulwersowany podatnik

    Jak obecnie wygląda sytuacja odnośnie amunicji i ładunków miotanych używanych przez nasze Kraby? Czy ze względu na zmianę konstrukcyjną górnej części pocisku nie damy rady tylko składować pocisków w magazynie wewnątrz Kraba czy nie da się też nimi strzelać? Bo na przykład w wypadku zastosowania tej samej amunicji w Krylu nie ma problemu.

    1. Podbipięta

      2015r. 1000 szt. z gazogeneratorem i 1000 bez. 2016-19 r. 4000 zwykłych i 2000 z gazo.Następne zamówienia po całkowitej polonizacji ammo.p.s. Co to jest ,,górna część pocisku"?

  4. werter

    Oprócz tego ostrego strzelania przydąłby się tym zawodowcom niezły zwykły trening na zrzucenie nadwagi bo to obciach tak wyglądać!!!

  5. grzesiek

    ile tych Krabów czy odebrali już cały pierwszy dywizjon?

  6. ccc

    Codziennie słyszę jak nieźle dają ognia ! Aż mój pies podskakuje,. Mieszkam bardzo blisko poligonu.

Reklama