Siły zbrojne

Kownacki: nieakceptowalna jest dla nas kwota 10,5 mld USD za Patrioty, mówiliśmy to od początku

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział w czwartek Defence24.pl, że cena 10,5 mld dolarów (ok. 37 mld zł) za amerykański system Patriot, który Polska chce pozyskać w programie obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła, od początku była dla MON nie do zaakceptowania i stanowiła jedynie punkt wyjścia do negocjacji. – W notyfikacji Kongresu jest 10,5 mld dolarów, więc trudno, żeby strona polska przyznała, że taką kwotę akceptuje – powiedział Kownacki.

W połowie listopada Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 4 zestawów przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu Patriot wraz z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. W notyfikacji przesłanej Kongresowi maksymalną wartość kontraktu określono na 10,5 mld dolarów. MON od początku podkreślało, że ostateczna wartość umowy będzie znacznie niższa i przypominało inne zakupy w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS), gdy udawało się zbić cenę nawet o pawie połowę.

Czytaj więcej: Nowa konfiguracja Patriota dla Polski. Zgoda Departamentu Stanu [AKTUALIZACJA]

W opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu Defense News Kownacki powiedział, że zaproponowana Polsce cena jest nie do przyjęcia. Dodał, że wysoki koszt był dla Polski niespodzianką.

W rozmowie z Defence24.pl Kownacki zaznaczył, że odnosił się do kwoty opublikowanej w notyfikacji dla Kongresu. – Od początku przecież mówiliśmy, że to jest wyjściowa kwota, która była notyfikowana przez Kongres. (...) Jesteśmy przekonani, że ona będzie niższa, znacząco – powiedział wiceminister.

To jest stwierdzenie faktu. W notyfikacji Kongresu jest 10,5 mld dolarów, więc trudno, żeby strona polska przyznała, że taką kwotę akceptuje. Nie byłoby to możliwe. My wiemy, jakie mamy swoje uwarunkowania i jasno artykułujemy to stronie amerykańskiej.

wiceszef MON Bartosz Kownacki

Pytany o spekulacje, że Polska mogłaby zrezygnować z IBCS, by obniżyć cenę Patriotów, Kownacki zaznaczył, że system zarządzania obroną powietrzną oczywiście może być przedmiotem dyskusji, ale "nie jest tak, że on zasadniczo zmienia proporcje cenowe w systemie" obrony powietrznej średniego zasięgu.

Analizujemy dokument i będziemy negocjowali, przy czym na pewno trzeba wiedzieć, że IBCS jest tym, co będą wszyscy kupowali. To jest przyszłość, która nas wszystkich czeka, i wcześniej czy później ten koszt musimy ponieść.

wiceszef MON Bartosz Kownacki

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Kownacki poinformował, że w przyszłym tygodniu na negocjacje do USA polecą polscy specjaliści (sam wiceminister wrócił stamtąd we wtorek).

Czytaj więcej: Dokąd zmierza polska tarcza? [4 SCENARIUSZE]

Podkreślił, że nie emocjonowałby się tym, co jest etapem prowadzenia rozmów. Powiedział też, że negocjacje są na ostatniej prostej, ale nie chciał podać daty podpisania umowy.

Czytaj więcej: IBCS to "zwielokrotnienie siły" obrony powietrznej [WYWIAD]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.