Kosowo: serbska projekcja siły [KOMENTARZ]

2 października 2021, 09:09
M16 Milos
Serbska grupa taktyczna: pojazd M16 Miloš z 72 Brygady. Fot. MO Serbii
Reklama

Napięcie na granicy kosowsko-serbskiej, które doprowadziło do swoistej serbskiej demonstracji zbrojnej w rejonie przejść granicznych w północnym Kosowie, miało swoje przyczyny w egzekwowaniu nowych przepisów nakazujących zdejmowanie tablic rejestracyjnych przez kierowców samochodów, wjeżdżających do Kosowa z Serbii. W tym celu ściągnięto do północnego Kosowa jednostki specjalne lokalnej policji, co wywołało niezadowolenie miejscowych Serbów. Droga do przejść granicznych w Jarinje i Brnjak została zablokowana przez ciężarówki i samochody mieszkających w Kosowie Serbów.

Prezydent Serbii, Aleksandar Vučić nazwał działania policji w Kosowie przeciw protestującym na granicy „brutalnym atakiem” i wezwał żołnierzy NATO, stacjonujących w Kosowie (KFOR), aby chronili obywateli Serbii, jednocześnie, podniósł gotowość bojową wybranych jednostek Sił Zbrojnych oraz Policji.

W ciągu kolejnych dni doszło do demonstracji serbskich sił na granicy w rejonie wspomnianych przejść — Jarinje i Brnjak. Na południu Serbii, we wspomnianym rejonie, utworzono grupę taktyczną, w której skład wchodzą jednostki ściągnięte z innych części kraju oraz rozlokowane w garnizonie w Raszce (serb. Raška), bazie wojskowej w Rudnicy (serb. Rudnica) i w rejonie przejścia administracyjnego Jarinje. Grupa taktyczna sformowana została z jendostek armii oraz sił MSW, oraz komponentu powietrznego. Baza wojskowa Rudnica i punkt kontrolny Jarinje znajduja się na granicy Sernii z Kosowo, natomiast garnizon w Raszce oddalony jest ok. 10 km od granicy.

26 września grupę taktyczną wizytowali wicepremier i minister obrony Nebojša Stefanović oraz szef sztabu gen. Milan Mojsilović. „Nikt nie będzie zagrażał naszemu narodowi, ani nikt nie będzie nam mówić, gdzie użyć naszych wojsk w środkowej Serbii” – powiedział Stefanović. Wcześniej, 23 września, Stefanović i Mojsilović inspekcjonowali jednostki garnizonu Raszka, a następnie garnizonu Novi Pazar. W Raszce stacjonuje 21 batalion piechoty, a w Novi Pazar 28 batalion zmechanizowany 2 Brygady.

image
Reklama

2 Brygada to jednostka zmechanizowana z czołgami T-84, bojowymi wozami piechoty M80A, organiczną artylerią lufową 2S1 i rakietową M77 i dywizjonem przeciwlotniczym. Sztab brygady stacjonuje w Kraljevo, a jednostki w Raszce, Novi Pazar, Valjevo i Kraljevo. Symboliczne jest przemieszczenie na przyczepach niskopodwoziowych kilku najnowszych czołgów T-72B1MS z 3 Brygady z Niszu, bowiem 26 batalion czołgów 2 Brygady to ok. 53 czołgi M-84.

Przemieszczanie dodatkowych sił i podniesienie w stan alarmu wybranych jednostek należy uznać za demonstrację, militarną projekcję siły, oczywiście na skalę lokalną, ale nawet nazbyt potężną w stosunku do incydentu. Serbskie siły zbrojne i policja utworzyły grupę taktyczną zdolną zrealizować zadanie nie tylko o charakterze policyjnym, czy kontrterrorystycznym, ale w zasadzie ogólnowojskowym.

image
Grupa taktyczna zdolna jest do działań o charakterze kontrterrorystycznym, ale i ogólnowojskowym. Fot. MO Serbii

W rejon potencjalnego konfliktu ściągnięto pododdziały elitarnej 72 Brygady Operacji Specjalnych (72. brigade za specijalne operacije), wyposażonych m.in. w wozy opancerzone klasy MRAP BOV M16 Miloš ze zdalnie kierowanym stanowiskiem M15 RCWS z kaemem 12,7 mm. Dwa wozy Miloš i dwa kołowe transportery opancerzone Lazar-3 widziane były 27 września na poboczu drogi ok. 2-3 km od serbsko-kosowskiej granicy w Jarinie.

Identyfikacja jednostek na granicy jest utrudniona, bowiem serbscy żołnierze zdjęli naszywki i znaki taktyczne. Wiadomo, że KTO typu Lazar-3 ma na wyposażeniu 41 batalion piechoty 4 brygady z Bujanovaca, rozpoczęto przezbrojenie również 21 batalionu piechoty 2 Brygady z Raszki. Logika podpowiada, że Lazar-3 mogą należeć do 21 batalionu 2 Brygady i tak potwierdzają źródła serbskie – w skład grupy taktycznej wchodzi pododdział z Raszki. Jeśli chodzi o MRAP-y M16 Miloš sprawa jest łatwiejsza, bowiem należą one do 72 Brygady Operacji Specjalnych, przeznaczonej do zadań rozpoznawczych, dywersyjnych, kontrterrorystycznych etc.

image
Komponent powietrzny grupy taktycznej składa się z samolotów bojowych i śmigłowców, m.in. Mi-35M, jak ten na zdjęciu. Fot. MO Serbii

W skład grupy taktycznej wszedł również komponent powietrzny, który był dość aktywny na granicy, latając niemal przed nosem kosowskiej policji. 25 września na granicy pojawiły się dwa serbskie MiG-29, które uzbrojone tylko w pociski powietrze-powietrze R-73 stanowiły bez wątpienia element demonstracji siły. Później nad granicą przeleciały SOKO J-22 Orao z pociskami AGM-65 Maverick i rakietami niekierowanymi. Aktywne były również serbskie śmigłowce – H145M i Mi-35M – demonstrujące swoją obecność, m.in. bliskimi, niskimi przelotami. Według źródeł serbskich nad granicą latały co najmniej trzy Mi-35M z zasobnikami rakiet niekierowanych. W chwili obecnej sytuacja wydaje się pod kontrolą, bowiem na oba przejścia graniczne weszły siły KFOR, jako element stabilizujący.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 208
Reklama
T-info
środa, 13 października 2021, 23:21

KOSOVO należy do Serbii i taka prawda która wy zakłamujecie pisząc historię na nowo rozniecając konflikty na nowo a stare antagonizmy na nowo rozpalając Demokracja po waszemu- NOWY ŁAD co

MB
niedziela, 24 października 2021, 13:31

Polecam zapoznać się z pojęciem mitu kosowskiego.

Manfred
niedziela, 17 października 2021, 10:18

Kosowo należy do Albanii a imperialistyczna Serbia nie może się z tym pogodzić.

pomz
środa, 6 października 2021, 20:09

Na taka "projekcje sily" wystarczy pare ppk z byle kraju nato(no moze za wyjatkiem Polski, bo my ich nie mamy prawie) i karabiny przeciwsprzetowe. I po projekcji.

Goblin
środa, 13 października 2021, 02:56

Chłopie o czym ty mówisz.. Nie mamy ppk? A Spike w róznych wersjach to co?

Popatrze
piątek, 8 października 2021, 08:53

To działaj.

ert
środa, 6 października 2021, 12:16

Serbia powinna zająć Kosowo ze względów historycznych i humanitarnych to sztuczny twór który nie ma racji bytu.

bender
środa, 6 października 2021, 21:39

Mam dwa pytania. Myślisz, że Serbia będzie szczęśliwa dotując gospodarkę Kosowa? Oraz pytanie ważniejsze: co zamierzasz zrobić z dwoma milionami rozzłoszczonych Albańczyków?

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:31

Myślisz że USA z lokajami napadła na Serbię dla ratowania ciemiężonych (? ) albańczyków? Za Jugosławii zbudowano tam cały kombinat . Wygooglaj sobie co i jak bo kreujesz się na tego przysłowiowego ............. tow. Stalina

bender
piątek, 8 października 2021, 16:00

Primo, nic nie muszę googlać, teren i sytuację rozpoznałem w latach 1999 - 2000 osobiście, a pamięć mi dopisuje. Ostatnio byłem tam jakieś 10 lat temu. Kosowo to totalna dziura, choć jest znacznie lepiej niż za Jugosławii. Secundo, zawsze jak jest o Kosowie to homo sovieticus z tutejszego forum wypisują niestworzone brednie o F-117, żydowskim spisku, słowiańskim pokrewieństwie, itp. Tymczasem historia była o wiele prostsza. Pomiędzy rokiem 1990 a 1999 Serbia wywołała trzy krwawe konflikty. Więc gdy pojawił się czwarty konflikt Serbii i kolejny kryzys humanitarny, a było to już po oblężeniu Sarajewa i masakrze w Srebrenicy, stało się jasne, że trzeba będzie Serbię powstrzymać. To jest przyczyna, dla której Serbia zebrała baty i utraciła Kosowo. Argumenty, że tym razem to nie ich wina, że to kolebka państwa nie miały żadnego znaczenia, bo obrazy serbskiego bestialstwa w Bośni zdominowały przekaz informacyjny (a Albańczycy skwapliwie skorzystali z okazji i w setkach tysięcy zameldowali się na włoskim wybrzeżu jako uchodźcy). Jeśli ktoś jest winny temu, że Serbia jest bez Kosowa, to Miloszewić i Mladić oraz ich koncepcja "wielkiej Serbii".

Terytorials!
środa, 6 października 2021, 20:12

Tereny zasiedlone przez albancow. No co, serbowie nie chcieli rozmnazac sie, to zostali zdominowani przez liudnosc muzulmanska! Tak to wyglada obecnie np w Belgii, Szwecji, Norwegii, Francji itp itd

Komendante
niedziela, 10 października 2021, 22:18

Norwegii powiadasz - hmm mieszkam tu od ponad 15 lat i nie wydaje mi się .

EYK WADERMAN
wtorek, 5 października 2021, 18:33

żeby nie banda wrogich dziennikarzyn, USA wygrałoby wojny tak w Wietnamie jak w Iraku czy Afganistanie. niestety pod pozorem demokratycznej kontroli dziennikarskiej armia USA ma nakładany kaganiec i tak zamiast gryźć i ZAGRYZAĆ wrogów tylko ich obślinia i siniaczy - co obśliniani i ich akolici uznają za słabość.

wtorek, 5 października 2021, 22:54

Jakbyś kolego miał jakiekolwiek pojęcie o temacie to byś wiedział że amerykanie nie mieli najmniejszej szansy wygrać wojny w Wietnamie, większe ich zaangażowanie spowodowałoby tylko że dostaliby większe lanie. Atak na niektóre cele spowodowałby tylko prawdziwe zaangażowanie ZSRR co skutkowałoby całkowitym rozbiciem sił amerykańskich w tamtym rejonie. ZSRR miało po prostu szpiega w USA wysoko postawionego i wiedziało wcześniej o każdym rozkazie zanim dowiadywało się o nim dowództwo ich wojsk w wietnamie. Wojskowi amerykańscy powinni być wdzięczni ich politykom za powstrzymywanie ich od samobójczych decyzji. Gdyby ZSRR podzieliło się swą wiedzą z wietnamczykami to skutki tego konfliktu byłyby dużo tragiczniejsze dla amerykanów, ale na szczęście dla nich rosjanie nie chcieli spalić swego źródła. Zanim się walnie taką głupotę jak Twój post, to warto poczytać i się douczyć w temacie. Charakterystyczne błędy ortograficzne zdradzają faktycznego autora postu.

Ekhm
sobota, 9 października 2021, 01:25

Żaden z was nie ma racji. USA wygrały wojne w Wietnamie. Dokładnie wygrał ogół poglądów i grup wpływu które dziś rozumiemy jako USA. Jej stronami nie były Wietnam płn i płd, tylko stara (protestanci pochodzenia brytyjskiego, stare pieniądze, antykomuniści) i nowa (post-trockisci, lewica antystalinowska, syjonisci, żydzi) elita władzy w USA. Główna areną walki była świadomość pokolenia baby boomers w USA. Główna bronią nowych elit był ruch antywojenny wspierany przez CIA, Ideologia antyrasizmu i ruch tzw. Hipisów promowanych przez żydowskie wytwórnie filmowe i muzyczne. Nie muszę chyba pisać która z tych dwóch sił zwyciężyła i przez następne 50 lat doprowadziła Stany Zjednoczone do... stanu w jakim się znajdują obecnie

edward
czwartek, 7 października 2021, 19:47

oj znalazł się FACHOWIEC - idź w budowlankę tam na ciebie czekają sukcesy!!! Prawda jest taka: USA przynajmniej 3 razy w 20 wieku ratowały dupę Rosjanom: 1 - nie angażując się w interwencję w 1919 roku pełnymi siłami ( wyrwali by im Syberię aż do Irkucka) 2 - żarcie i broń w czasie 2 wojny to było KLUCZOWE kilka - kilkanaście procent których im brakowało !!! 3 - w 1989 - 1991 danie gwarancji dla całości ZSRR Już by ich nie było a na granicy polsko-chińskiej byłby spokój...

....
piątek, 8 października 2021, 11:39

Wolę cegły podawać na budowie jak czytać takie "mundrości". Po drugie jak to ma się do faktów dotyczących wojny wietnamskiej. Faktów bo dzisiaj są one znane i prawda jest brutalna amerykanie w wietnamie byli skazani na porażkę i jakby wyżej podskakiwali to by boleśniej spadli. Sprawa szpiega to bolesny dla amerykanów fakt.

M
piątek, 8 października 2021, 08:52

A pomyślałeś dlaczego tak się stało? Kto wydał USA takie polecenie? I dlaczego podejmowali niekorzystne dla nich działania? Poczytaj trochę bo faktycznie piszesz jak z "budowlanki". M

CiekawostkaGeopolityczna
poniedziałek, 4 października 2021, 01:27

Pytanie - jak wygląda struktura (kraj pochodzenia) inwestycji zagranicznych na terytorium Serbii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad?

poniedziałek, 4 października 2021, 12:34

Dobrze

bender
poniedziałek, 4 października 2021, 18:10

W rankingu PKB na osobę Serbia jest pomiędzy Dominikaną a Botswaną, parę oczek poniżej Białorusi. Ciężko to uznać za sukces.

wtorek, 5 października 2021, 12:06

Jak wyglądają pod względem PKB(parytet siły nabywczej) sprawdziłeś ?

bender
wtorek, 5 października 2021, 19:19

Tak, to są dane Banku Światowego wg metodologii PPP za rok 2019 w przeliczeniowych dolarach z 2010. W zeszłym i tym roku gospodarka nieco im wzrosła, ale nadal ze wskaźnikiem PKB na osobę są poniżej Białorusi.

T
środa, 6 października 2021, 10:23

Uwielbiam dane banku światowego

bender
środa, 6 października 2021, 20:20

Masz lepsze?

T
czwartek, 7 października 2021, 08:37

nie no spoko kolo jedyne wiarygodne źródło to bank światowy, ONZ, USA, UE i fundacja helsińska itp idt etc ......

czwartek, 7 października 2021, 06:33

A nie korzystasz juz ze swojego uubionego rocznika statystycznego?

bender
czwartek, 7 października 2021, 14:31

Korzystam, a on w kategorii gospodarka korzysta właśnie z danych Banku Światowego.

wtorek, 5 października 2021, 22:55

Nie sprawdziłeś.

bender
środa, 6 października 2021, 20:20

Nie zrozumiałeś.

środa, 6 października 2021, 21:28

Ty nie zrozumiałeś o co pytam, bo to co ty próbujesz zrobić na podstawie tylko jednego wskaźnika to się nazywa demagogia.

zielona karta do odrobienia czujnym trzeba byc na stanowisku
wtorek, 5 października 2021, 17:17

On napisał tylko to, co może użyć w swojej propagandzie.

amerykański stek bzdur
niedziela, 3 października 2021, 22:30

Tak długo jak USA nie zostanie wypalone i zamienione w trupa, tak długo będą wojny na swiecie. Trzeba wreszcie z nimi skończyć, tak jak z III Rzeszą. Rosja i Chiny mają już na pewno opracowany plan likwidacji USA.

Strateg
czwartek, 7 października 2021, 15:05

Bardziej to Chiny mają plan likwidacji Rosji...jakby coś

poniedziałek, 4 października 2021, 17:36

Tak długo , jak długo komunistyczna Rosja będzie terroryzować świat, truć Noviczokiem, tak długo nigdy na Ziemii nigdy nie zapanuje normalność.

Kocurro
poniedziałek, 4 października 2021, 16:17

Wiadomo że 1 i 2 Wojnę Światową zaczęli Amerykanie. Oni też napadli na Gruzinów i zajęli Krym. Oni też rozpętali wojnę na Bałkanach.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:40

Jasne, sprawdź kto finansował hitlera i jego partię , kto utrzymywał w dostatku po kretyńskim desancie Churchilla, kto dotował zabójcę ks. Ferdynanda. Kto okazał swą pogardę wobec żydów na 'St. Louis'. kto ignorował doniesienia rządu polskiego i kurierów np Karskiego

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 21:38

@Kocurro: Oni żadnych z tych wojen nie rozpętali. Rozumiem twój sarkazm. Jednakże w większość z nich włączyli się na własnych warunkach i dla własnych zysków (obie wojny światowe i Bałkany). Nie są aż tak czyści, na jakich starają się wyglądać.

poniedziałek, 4 października 2021, 21:10

Nie ale wiele innych już tak

Davien
niedziela, 10 października 2021, 08:11

A niby jakie, jak kazdy wiekszy konflikt od 1919r zaczynali Rosjanie?

środa, 13 października 2021, 11:49

Ale Davienku razem z moderatorami wiecie że zaprzeczanie zbrodniom hitlerowskim/niemieckim jest w Polsce karane? A twierdzenie że to nie niemcy wywołali II wojnę wyczerpuje znamiona tegoż.

Czysta prawda
poniedziałek, 4 października 2021, 14:37

Też byłem kiedyś "oddanym" amerykanofilem,ale jak wielu zrozumiałem,że nie ma na świecie wyłącznie dobrych i wyłącznie złych. Jaka jest Rosja i do czego jest zdolna, wiemy z własnej historii i nie tylko my. Każdy sąsiad, tego (nie)miłującego pokój państwa, wie czego można się spodziewać po Rosji. Niestety Stany są niewiele lepsze. Dokonują, wyłącznie dla własnych interesów rzeczy strasznych, często pod pozorem szerzenia "demokracji", której w wielu regionach świata po prostu ludzie nie chcą. Opornych , łatwo nazywają terrorystami, zagrożeniem dla wolności,etc. Żandarm, owijający przemoc w ładne słówka i przymykający oko na wiele zła, jeśli tylko dokonują go jego zaufani sojusznicy...np. ci z narodu "handlarzy".

Gghffgffff
poniedziałek, 4 października 2021, 21:33

Tia ludzie nie chcą demokracji. Za to mażą o korupcji i zamordyźmie, oraz uwielbiają żyć w biedzie.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:44

? Bieda oznacza co innego w każdym kraju. Luksusem dla większości Ludzkośći i dzis jest własne łóżko , we własnym pokoju. W tych biednych krajach ludzie są na swoim , nie bankowym. Pół na pól jest tak w POlsce Jarzysz podatek katastralny , dlaczego już było drugie podejście do jego wprowadzenia. Kto ignoruje fakt że koszty poboru będą wyższe niż wpływy z tego podatku

Czysta prawda
wtorek, 5 października 2021, 11:58

Wiesz co to podłoże kulturowe, tradycja, struktury społeczne niezmienne od wieków? Dlaczego demokracja made in USA nie przyjęła się w Iraku,Afganistanie, nie chcą jej w wielu krajach Afryki i Azji. Powtarzasz banały mainstreamu. Sami Amerykanie już dawno zrozumieli,że zmienianie na siłę sposobu funkcjonowania społeczeństw o odmiennej kulturze i tradycji nie ma sensu na dłuższą metę. Poczytaj opinie choćby socjologów,znających i rozumiejących tradycje tamtych narodów, to może coś zrozumiesz.

Wania
poniedziałek, 4 października 2021, 12:26

Tak źle nam życzysz? My już znamy rosyjskie onuce i biedę. I mamy nadzieję, że Rosja skończy jak ZSRR. Słaba Rosja to pokój na świecie.

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 12:13

Jak na razi to Chiny i USA maja opracowany plan likwidacji Rosji ale nie moga dojść do porozumienia jak radykalne ma to byc:)) ale jak Rosja chce spłonac zaczepiając USA to droga wolna, pozbedziemy sie tej rosyjskeij zarazy.

Trzcinq
poniedziałek, 4 października 2021, 16:52

Rosja i Chiny niebawem dadzą wam do vivatu a jeszcze Turcja czeka w kolejce by kopnąć Amerykanskiego dziada

amerykański stek bzdur
poniedziałek, 4 października 2021, 14:32

Chiny tylko czekają na okazję żeby złamać USraelowi kark i zrobią to bez wahania, a Rosja im oczywiście pomoże, bo to jest we wspólnym interesie tych mocarstw i całej ludzkości - zgładzić światowego terrorystę.

Żołnierz
czwartek, 7 października 2021, 15:08

Chiny to złamią kark ale Rosji niedługo ha ha ha

poniedziałek, 4 października 2021, 17:37

Daruj sobie brednie. To nie "Russia Today" ani "Sputnik"! A bajki to wypisuj na portalach dla dzieci.

Aryvv
niedziela, 3 października 2021, 21:50

Poczekajmy na hyperloopa, ciężarówka to przeżytek

Jan
niedziela, 3 października 2021, 14:58

Kosowo jest Serbskie !!!!!!!!!

ACH
czwartek, 7 października 2021, 18:38

Kosowo je Syrbia.

pomz
środa, 6 października 2021, 20:05

A Wilno Polskie...

ACH
czwartek, 7 października 2021, 18:39

Wilno zawsze było i jest Białoruskie.

niedziela, 10 października 2021, 01:08

Raczej Grodno Litewskie.

joe
niedziela, 3 października 2021, 10:24

Zawsze ta Wiara''Religia''.....To sie chyba nigdy nie skonczy....

Jarek
niedziela, 3 października 2021, 13:07

Skończy się... Ponownym przyjściem Chrystusa.

Logik
niedziela, 3 października 2021, 14:49

Dobre

Ya
sobota, 2 października 2021, 18:28

A tak z ciekawości co to jest organiczna artyleria…. „ bojowymi wozami piechoty M80A, organiczną artylerią lufową 2S1 i rakietową M77 ”…. To jakieś eksperymenty w biotechnologiach?

Wiem co piszę
sobota, 2 października 2021, 23:27

Organiczna czyli jakieś organy ludzkie w pojazdach siedzą i strzelają.

Eee tam
sobota, 2 października 2021, 18:11

Kosowo symetrycznie zrobiło to co Serbia robi Kosowu od lat i wielka afera

Żenada
sobota, 2 października 2021, 16:25

To Serbowie na pojazdach wojskowych montują ZSMU by chronić życie swoich żołnierzy, a my archaiczne obrotnice z tradycyjną obsługą UKMa. Żenada.

niedziela, 3 października 2021, 00:48

Tak

asdf
sobota, 2 października 2021, 22:56

sam UKM to juz jest wystarczajaca tragedia ale cieszmy sie ze jest karabin jakis geniusz moglby wpasc na pomysl ze obedzie sie bez tego.

Generalissimus
sobota, 2 października 2021, 15:56

USA ma swoje problemy i jest słabe jak nigdy. Niech Serbowie odbiorą co ich...

Davien
niedziela, 3 października 2021, 08:20

Czyli kolejne wielkie lanie jak w1999r? I kolejny przywódca Serbii w Hadze na ławie oskarżonych?

Nieruski fachowiec
niedziela, 3 października 2021, 17:21

USA z tą żenująco słabą administracją nie zrobią nic.

Trzcinq
niedziela, 3 października 2021, 12:59

Kolejne barbarzynskie naloty jedynych prawdziwych wybranych przez Boga bombardowania z napisem Made in USA Davirabi z tymże świat już na to nie pozwoli. Kończycie się

Kot
niedziela, 3 października 2021, 19:53

I ty Rosjanie masz czelność wspominać o nalotach na cywili? Wspólne tylko wasze ataki na Czeczenię bronią kasetowa lub bombami fosforowymi. A Herat już przemilcze.

i tyle w temacie ...
poniedziałek, 4 października 2021, 08:47

@Kot Przemilczałeś także Zachodni Brzeg Jordany, Strefę Gazy i Mosul. "Pomyłki" w Afganistanie z litości przemilczę.

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 12:16

Przypomne ci ludobójstwo w Afganistanie, masakry w Czeczenii, Aleppo Doumę czy tuszowanei ataków chenmicznych Asada ot tak tylko z ostatnich lat co wyprawiała twoja Rosja. Ale , ale nie przypominam sobie masowego mordowania setkami tysiecy Palestyńczyków przez izrael czy nalotów dywanowych na Mosul jak robili to Rosjanie w Aleppo i Doumie. I taki mały przykład: W całkowicie zniszczonej walkami ulicznymi z ISIS Rakce zgineło od poczatku okupacji przez Daesh mniej cywili niz samych dzieci poniżej 5 roku zycia od rosyjskich bomb w Aleppo.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:52

Skarbie jankesi ponoć mają wyższą precyzje i technologię swych broni. Potrafią nawet z drona zniszczyć cywilne wesele . Czyżbyś to negował. A te eksperymenty na włąsnych obywatelach.... Nawet naziści niemieccy woleli to wykonywać na więźniach sowieci komuniści chińscy cesarstwo japońskie także . Tylko anglosasi potrafili testować na swoich obywatelach, ot dlatego że mieli taką zbrodniczą ochotę

TrzcinQ
poniedziałek, 4 października 2021, 21:12

A co zrobiliście rdzennej ludności Ameryki północnej? A mln afrykańczykom? Przypomnij proszę

poniedziałek, 4 października 2021, 14:03

A jeszcze zbrodnie wojenne w Jugosławii ale to już całe NATO a konkretnie lotnictwo NATO.

poniedziałek, 4 października 2021, 14:02

Broń chemiczna w Wietnamie, zbrodnie wojenne w Wietnamie , Laosie, Iraku Afganistanie w ameryce środkowej i południowej, grabieże w Iraku wiesz coś na ten temat? A to tylko początek zasług miłujących pokój amerykanów.

i tyle w temacie ...
poniedziałek, 4 października 2021, 13:47

@Davien piszesz o "agencie orange " ?? A może o królu Belgii Leopoldzie II Koburgu ?

Eee tam
niedziela, 3 października 2021, 15:44

Ruski mir nigdy jeszcze nigdzie się USA nie postawił no ale może tym razem będzie inaczej

amerykański stek bzdur
sobota, 2 października 2021, 15:49

Serbia powinna siłą odzyskać Kosowo, z militarną pomocą Rosji.

Koko
poniedziałek, 4 października 2021, 09:18

W 90% Kosowo jest zamieszkałe przez Albanczyków, i co z nimi mają Serbowie zrobić? Jedni i drudzy cicho na tyłkach raczej nie będą siedzieć.

poniedziałek, 4 października 2021, 14:05

Problem w tym że ci albańczycy nie mają praw do ziemi na jakiej mieszkają a jaką zagrabili serbom, często ich wcześniej mordując.

jonasz
poniedziałek, 4 października 2021, 16:56

Albańczycy w Kosowie wygrali z Serbami demografią. Już po wojnie stanowili większość, na przestrzeni lat ta dysproporcja się powiększała. Dziwne by mniejszość etniczna miała stanowić władzę nad albańską większością. Demografia ma ogromne znaczenie.

wtorek, 5 października 2021, 12:09

To że więcej ich się rodziło nie daje im prawa do ziemi jaką ukradli serbom, często mordując ich przy okazji. Ty zapewne sam chętnie oddasz swój dom-mieszkanie sąsiadowi bo ma więcej dzieci od ciebie, co? Mam nadzieję że wiesz co to własność.

Whiro
niedziela, 3 października 2021, 19:55

Japonia z pomocą NATO powinna 9dzuskac kuryle, Finlandia karelie, później Kaliningrad, Krym, Naddniestrze, Syberia, Mandżuria i wszystko co rosyjski podły kraj nakradł.

Jaro
poniedziałek, 4 października 2021, 15:44

to już całkiem coś mieszasz, gdzie kalinindrad do Finlandi, Krym niby do kogo, a mandżuria jest w Chinach

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:36

I znwou poddawac sie nakolanach po laniu z rąk USA i NATO?:) No kiepsko Serbom zyczysz:)

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:53

Olewanie prawa kiepsko się anglosasom i NATO skończy

złośliwy
niedziela, 3 października 2021, 20:03

Oj tam,to nie Krym :).

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 12:19

Nie, dla Serbii to bedzie jak powtórka z 1999r tylko znacznie gorzej oberwa.

Czysta prawda
poniedziałek, 4 października 2021, 14:53

Oberwą od kogo, USA? Ta niemrawa administracja, pod wodzą staruszka jest zaczadzona ideologicznie, niezdolna do działań, tym bardziej na wielu frontach. Europę już oddali Niemcom i skupiają się na dalekim wschodzie. Zresztą czysto ekonomicznie, to od wielu lat nie są już USA z czasów Busha juniora czy Clintona, z ogromnymi nadwyżkami budżetowymi. Europejskie NATO , tym bardziej nie kiwnie palcem. Serbów, powstrzymuje bardziej UE i perspektywa wstąpienia do Unii i ewentualne sankcje. Siłowym odebraniem Kosowa, raczej zamknęliby sobie drzwi do Unii na zawsze.

poniedziałek, 4 października 2021, 14:05

Pewny jesteś? Afganistan niczego nie nauczył?

pomz
sobota, 2 października 2021, 15:31

Pare ppk-ów np z Turcji i po przewadze Serbów i po projekcji ich sily... Znowu sie Serbowie napinaja, zapomnieli chyba operacje Oluja z lat 90 -tych...

Antyfaszysta(komunista)
sobota, 2 października 2021, 22:12

Nie ma jak siłowo zmuszać narodu do swej woli. To trochę jak FR nie sądzisz? No nie sądzisz bo pkt widzenia zależy od pkt siedzenia. Wspieranie muzułmańskiej partyzantki i oderwanie ziem należących do Serbii to waszą sprawiedliwość. Takie działania już nie przejdą

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:38

Ale wiesz że Serbowie sami sobie na to zapracowali ludobójstwem i czystkami etnicznymi? A co do twoich bajek to skończy sie tak samo jak wczesniej, najwyżej Zacharowa popłacze w Russia Today:)

śmiało
niedziela, 3 października 2021, 20:04

Zdaje się Mykolaj ze kogoś z rzadu Kosowa posadzili za ludobójstwo. Rozwiniesz temat?

bender
poniedziałek, 4 października 2021, 13:10

Nie za ludobójstwo, ale za trafficking i handel organami (też brzydko). Jednak polityk-kryminalista z Kosowa to nadal pikuś przy Serbach jak Miloszewicz i Mladić, którzy inspirowani rasistowskimi idiotyzmami (bardzo popularnymi wśród rusofilów) w dekadę rozpętali 4 krwawe wojny. Ostatnim razem miarka się przebrała, zebrali łomot od USA i NATO, a ostatecznie wylądowali w więzieniu w Hadze.

poniedziałek, 4 października 2021, 14:07

Oj a skąd niby te organy ludzkie albańczycy posiadali? Czyżby nie przypadkiem z ludobójstwa wykonanego na serbach? Wykonanego do tego pod ochronnym parasolem lotnictwa NATO. Brawo NATO.

bender
poniedziałek, 4 października 2021, 18:07

Nie każde morderstwo jest ludobójstwem, lepiej sprawdź definicje. I tak, brawo dla NATO, które nie dopuściło do kolejnej serbskiej zbrodni na masową skalę.

wtorek, 5 października 2021, 00:27

Kolejnej? A jakiej to niby w Kosowie dokonali Serbowie? Bo jak się okazało to te mityczne groby jeśli już były to zawierały trupy pomordowanych serbów nie albańczyków. A zbrodni wojennych to dopuściło się właśnie lotnictwo NATO. A masowe mordy to jest ludobójstwo, a do tego sprzedawanie organów pomordowanych to co według ciebie jest? Znaj proporcje mocium panie.

bender
wtorek, 5 października 2021, 23:12

Tak, znaj proporcje i wstydź się bzdur, jakie wypisujesz. Czołgi i lotnictwo wobec cywilów z dwururkami w imię wielkiej Serbii. Tylko dzięki interwencji NATO Slobo nie dał rady zrobić kolejnej Srebrenicy, tym razem w Mitrowicy, ale kryzys humanitarny z uchodźcami zmajstrował spory. Sprawdź jak radziłem definicję ludobójstwa, bo się dalej kompromitujesz. O handlu organami też nie masz pojęcia, ale może to akurat in plus. FYI: ofiary handlu organami nie muszą być uśmiercane (zależy od organu), ale za to pobranie organu od trupa jest często niemożliwe.

środa, 6 października 2021, 12:43

Nie ośmieszaj się, zacząłeś temat ekonomiczny i uciekłeś od niego jak Ci udowodniono manipulację, teraz próbujesz uczyć mnie o medycznych sprawach znanych każdemu średnio wyedukowanemu człowiekowi. Kolego ofiary albańskiego handlu narządami to i owszem żyły w czasie ich pobierania ale po już nie , co udowodniły międzynarodowe śledztwa. A w Kosowie to owszem albańczycy dopuścili się ludobójstwa tak jak lotnictwo NATO dopuściło się w czasie NATOW-skiej interwencji zbrodni wojennych. Co przyznają obecnie niektóre kraje jakie w tej interwencji brały udział oraz międzynarodowe gremia. Bronisz kolego przegranej sprawy. Jeszcze parę lat i ten twór mafii albańskiej zniknie z map bo nikt go nie będzie uznawał, no może poza USA no i naszymi dzielnymi politykami.

bender
czwartek, 7 października 2021, 14:28

Dalej nie sprawdziłeś definicji ludobójstwa.

czwartek, 7 października 2021, 16:14

"Encyklopedia PWN ludobójstwo, ang. genocide, termin utworzony 1944 przez polskiego prawnika R. Lemkina, określający masowe zabijanie lub eksterminację grup ludzkich, przyjęty w prawie międzynarodowym po II wojnie światowej. Po raz pierwszy ludobójstwo zostało określone prawnie 1945 w akcie oskarżenia przeciwko głównym przestępcom wojennym III Rzeszy przed Międzynarodowy Trybunałem Wojskowym w Norymberdze jako „eksterminacja rasowych i narodowych grup ludności cywilnej pewnych okupowanych terenów w celu zniszczenia określonych ras oraz warstw, narodów i ludów, grup rasowych i religijnych, a w szczególności Żydów, Polaków, Cyganów i innych”. Zgromadzenie Ogólne ONZ w rezolucji z 1946 stwierdziło, że ludobójstwo jest zbrodnią w obliczu prawa międzynarodowego, sprzeczną z duchem i celami Narodów Zjednoczonych i potępioną przez cywilizowany światowy W 1948 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło jednomyślnie konwencję W sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, która weszła w życie 1951; jej stronami jest 127 państw (2002), Polska — od 1951. Według tej konwencji ludobójstwem jest „jakikolwiek z następujących czynów dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich: a) zabójstwo członków grupy, b) spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków grupy, c) rozmyślne stworzenie dla członków grupy warunków życia obliczonych na spowodowanie ich całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego, d) stosowanie środków, które mają na celu wstrzymanie urodzin w obrębie grupy, e) przymusowe przekazywanie dzieci członków jednej grupy do innej grupy”. Konwencja uznaje ludobójstwo, popełnione zarówno w czasie wojny, jak i pokoju, za zbrodnię w obliczu prawa międzynarodowego. Karze podlega i ludobójstwo, i zmowa w celu jego popełnienia, bezpośrednie i publiczne podżeganie, usiłowanie i współudział. Oskarżeni mają być sądzeni przed sądami państwa, na którego terytorium czyn został popełniony, lub przez międzynar. trybunał karny powołany przez strony konwencji. W myśl konwencji z 1968 O niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości (przyjętej z inicjatywy Polski) ludobójstwo zostało włączone do katalogu zbrodni, które nie ulegają przedawnieniu, nawet jeśli taki czyn nie stanowi naruszenia prawa wewnętrznego kraju, w którym został popełniony. Ludobójstwo zostało włączone również do projektu kodeksu zbrodni przeciwko pokojowi i bezpieczeństwu ludzkości, przyjętego 1996 przez Komisję Prawa Międzynarodowego ONZ. Sprawcy ludobójstwa podlegają jurysdykcji międzynarodowych trybunałów karnych, utworzonych na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ na podstawie rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych dla byłej Jugosławii 1993 oraz dla Rwandy 1994. Kompetencje jurysdykcyjne w stosunku do sprawców ludobójstwa ma również stały Międzynarodowy Trybunał Karny." Widzisz ja od początku wiem co to ludobójstwo , ty żądasz sprawdzania definicji a sam nie masz zielonego pojęcia o co w tym terminie chodzi. Otóż kolego niedouczony albańczycy w myśl definicji dokonali ludobójstwa na serbach w Kosowie.

bender
piątek, 8 października 2021, 16:09

Einsteinem nie jesteś, ale wykonałeś zadanie domowe, możemy rozmawiać dalej. Za definicją "(...) eksterminacja rasowych i narodowych grup ludności cywilnej (...) okupowanych terenów w celu zniszczenia określonych ras oraz warstw, narodów i ludów, grup rasowych i religijnych". To jaką ludność eksterminowali Albańczycy w Jugosławii? Jaki teren okupowali? Znasz jakieś albańskie obozy dla Serbów?

piątek, 8 października 2021, 20:39

Może ja i nie jestem Einstainem i bynajmniej nie mam takiego ego ale potrafię prostą definicję przeczytać ze zrozumieniem. Tobie tylko polecam zwrócenie uwagi na taki fragment tejże definicji: "Według tej konwencji ludobójstwem jest „jakikolwiek z następujących czynów dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich: a) zabójstwo członków grupy, b) spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków grupy, c) rozmyślne stworzenie dla członków grupy warunków życia obliczonych na spowodowanie ich całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego, d) stosowanie środków, które mają na celu wstrzymanie urodzin w obrębie grupy, e) przymusowe przekazywanie dzieci członków jednej grupy do innej grupy” Konwencja uznaje ludobójstwo, popełnione zarówno w czasie wojny, jak i pokoju, za zbrodnię w obliczu prawa międzynarodowego." Szkoda że pośród zabierających głos na tym portalu spada ilość ludzi potrafiących czytać ze zrozumieniem. Fatalnie to świadczy o kondycji intelektualnej naszego kraju. Przypomnę że ja cały czas znałem ta definicje i ja rozumiałem w przeciwności do innych na nią się powołujących.

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 12:21

No popatrz , nie posadzili,a oskarzyli i zrobili to KOSOWSCY sędziowie, a sam oskarzony nie tylko zrzekł sie od razu immunitetu ale oddał do dyspozycji sadu. A serbskich zbrodniarzy i ludobójców trzeba scigac po całym swiecie a tacy jak ty bronia ich do upadłego. ale czego sie spodziewac od rosyjskich zbrodniarzy.

poniedziałek, 4 października 2021, 11:59

Cały ten "rząd" z Kosowa to nie wyjeżdża za granicę Kosowa bo natychmiast wylądowałby w więzieniu Trybunału Haskiego. To zwykli bandyci, handlarze narządami ludzkimi. Taki to kraj-Kosowo.

Monkey
sobota, 2 października 2021, 20:43

@pomz: Zapomniałeś o tym, jak Polacy się napinali podczas kolejnych, w większości przegranych powstań. Kosowo to część Serbii. Tak jak nasze ziemie w Wielkopolsce, tzw. Królestwie Polskim czy Galicji (chociaż tu nie całej) zawsze były nasze.

bender
poniedziałek, 4 października 2021, 13:13

Nie masz racji, Kosowo historycznie jest związane z Serbią jak Lwów z Polską, ale stan faktyczny jest taki, że szans na odzyskanie Kosowa Serbia nie ma żadnych. Przegrali cywilizacyjnie, populacyjnie i militarnie, nikt tam nie chce już Serbów i ich rasistowskich dyrdymałów.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 18:59

? o zombi hakatysty na odcinku bałkańskim

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 16:06

@bender: Lwów zapisał piękne karty w historii Rzeczypospolitej, ale my go zdobyliśmy, a nie zbudowaliśmy. A konkretnie był to Kazimierz Wielki w połowie XIV stulecia. A Polska istnieje od X wieku.

bender
wtorek, 5 października 2021, 22:52

Potężnie mnie rozbawiłeś tym, że Serbowie zbudowali Kosowo, bo to jest potworna dziura. Wyjątkowo słabo im poszło, ha ha. Poza tym nie uważasz chyba, że nikogo i niczego przed Serbami tam nie było, takie puste miejsce w dawnym Imperium Romanum? Otóż przed Serbami byli tam Ilirowie, a może i Albanezi, sam teren należał zaś m.in. do Bułgarii i Bizancjum. Ergo, Kosowo zostało podbite, zupełnie jak Lwów, choć o Lwowie akurat można powiedzieć, że to Polacy go zbudowali, bo to w objęciach Rzeczypospolitej stał się ważnym miastem, ośrodkiem politycznym i kulturalnym, a jego historia przed Polską to tylko 100 lat.

nago
czwartek, 7 października 2021, 19:03

No popatrz a są historycy sekowani przez wyznawców obowiązującej wykładni historycznej że Grody czerwieńskie utracone za pierwszych Piastów to leżały koło dzisiejszego Żytomierza. Dla ratowani rozumu przed bełkotem poczytaj może Latopis Nestora i kto wg niego taki Kijów budował/założył. Jak i kto kład podwaliny innych ruskich grodów. Zatem Kazik jedynie odzyskiwał to co przodkowie utracili

....
piątek, 8 października 2021, 11:50

Ale wiesz kolego że całkiem(stosunkowo) niedawno odkopano(archeolodzy odkryli) szczątki dawnego Czerwienia i nie znajdują się one koło Żytomierza? Bo kolego drogi Czerwień to obecne Czermno a nie Czerwonogród i jasno to wynika właśnie z latopisów Nestora.

środa, 6 października 2021, 12:44

Otóż Ilirowie nie zamieszkiwali obecnego Kosowa.

Davien
niedziela, 10 października 2021, 08:37

W Kosowie zamieszkiwali i Illirowie i Trakowie a jedynie historycy serbscy mają ( no kto by się spodziewał?) odmienne zdanei:) Kosowo stało się serbskie dopiero w 1216r jak Serbowie je zdobyli.

poniedziałek, 11 października 2021, 01:36

Serbowie zostali sprowadzeni na Bałkany przez Bizancjum w pierwszej połowie VII wieku a Kosowo zajęli kosztem Awarów, konkretnie Sklawinów dackich i panońskich podległych awarom, czyli słowian a nie żadnych Ilirów czy Traków. Albańczycy sami się nie mogą zdecydować czy są właśnie potomkami Ilirów czy Traków. Chorwaci są natomiast pewni że są potomkami Ilirów. Ten swój 1216 to sobie przemyśl.

Czysta prawda
poniedziałek, 4 października 2021, 15:29

Bzdura! Zupełne pomylenie faktów. Kosowo jest kolebką Serbii, czymś jak dla nas Kraj Polan z Gnieznem i dalej Wielkopolska. Lwów i Galicję Wsch. włączył do Korony ,na mocy układów dynastycznych z XIV w. król Kazimierz Wielki.Ziemie te scalano z Koroną przede wszystkim kulturowo i cywilizacyjnie. Żywioł polski z czasem stał się dominujący,ale na zasadzie właśnie wyboru i przyciągania cywilizacyjnego, nie siłowego narzucania polskości reszcie. Serbom zafundowano wielowiekową okupację, islamizację i wynaradawianie ich rdzennych ziem. Nie zmienia to jednak podstawowego faktu,bo wynaradawiana i germanizowana Wielkopolska, nigdy nie przestała być dla Polski tym czym była zawsze i nigdy też Polska o niej nie zapomniała, bo zapomnieć nie mogła. Co do"rasistowskich dyrdymałów", to czym jest dziś Kosowo i na jakiej zasadzie je powołano?

bender
poniedziałek, 4 października 2021, 18:06

Bitwa na Kosowym Polu ma ponoć znaczenie dla tworzenia serbskiej świadomości narodowej. Podobnie jak bitwa na Psim Polu albo Grunwald dla nas. Nadal pola tych bitew pozostawały poza Polską przez wieki. Jak powstało Kosowo? Po wojnie zarządzanie prowincją przypadło ONZ (UNMiK). ONZ i OBWE organizowało różne wybory, w tym do lokalnego parlamentu, a w 2008 parlament Kosowa zadecydował o niepodległości. Wszystko odbyło się de jure, czyli kompletnie inaczej niż na Krymie.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:06

Doprawdy to poczytaj o prawie międzynarodowym i kiedy może być zmiana granic. PRAWNIE. To zabór Kosowa i "wybory" po wypędzeniu Serbów i innych Słowian

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 21:41

@bender: Wybory na Śląsku po I wojnie światowej też odbyły się de iure. Pod nadzorem międzynarodowej komisji. A jednak "zdarzyły się" aż trzy śląskie powstania. Taki śląski Krym.

bender
wtorek, 5 października 2021, 21:41

Jeśli chciałeś powiedzieć, że plebiscyt na Górnym Śląsku przypomina Ci plebiscyt na Krymie, to do pewnego stopnia mogę się zgodzić. W obu przypadkach sporo brakowało do współczesnych standardów OBWE (choćby z Kosowa). W obu przypadkach masowo przywożono głosujących z zagranicy. Oba nie odbyły się de iure. I tu podobieństwa się kończą, bo na Górnym Śląsku zmanipulowano wyniki w sumie poprawnego głosowania (łamiąc zasadę obliczania wg gmin, na rzecz powiatów - stąd III Powstanie Śląskie i korekta wyników), natomiast plebiscyt na Krymie nie miał żadnych pozorów legalności, nikt poza okupantem go nie uznał. Jeśli szukać jakiś porównań, to zorganizowane przez Sowietów wybory do Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi w 1939 r. pasowałyby idealnie. Dokładnie ten sam schemat.

wtorek, 5 października 2021, 23:01

To twierdzisz że te pseudowybory w Kosowie gdzie serbowie nie mogli głosować , bo byli wypędzeni, to niby takie prawilne były? Jakoś większość państw świata w tym sporo z NATO uważa obecnie inaczej.

bender
środa, 6 października 2021, 21:18

Nie masz pojęcia o czym mówisz, które konkretnie organizowane przez ONZ i OBWE wybory w Kosowie są oszukane? Serbowie mogli głosować, ale już dawno temu stracili przewagę ludnościową. Na dziś Kosowo uznaje 93 ze 193 państw należących do ONZ. Ile państw uznaje Naddniestrze?

czwartek, 7 października 2021, 14:41

93 państwa to uznawały Kosowo w 2018, mamy obecnie 2021.Sprawdź sobie sam ile uznaje je dzisiaj(a zapewniam Cię że liczba ta stale maleje) .

czwartek, 7 października 2021, 16:16

Owszem maleje w 2008 było to 114 państw.

Trol
niedziela, 3 października 2021, 19:59

Pr,tło.inM że pomimo waszego szczekania Krym zawsze należał do Tatarów krymskich.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:09

Zawsze? To masz raczej jętkowe podejście . Raptem tylko te 800 lat po mongolskim najeździe.

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 12:09

@Trol: A czy ja kiedyś temu zaprzeczałem? Jedynie z tym „zawsze” się nie zgodzę, bo połowa XIII wieku to nie zawsze. A wcześniej należał do Połowców (Kumanów), Pieczyngów i jeszcze przed nimi do różnych innych ludów koczowniczych. A Tatarom został odebrany po zniszczeniu ich państwa przez Rosjan. Tak więc w zasadzie nie wiem o co ci chodzi. Kim są ci „oni”, którzy „szczekają” i dlaczego ja niby do nich należę?

Ya
sobota, 2 października 2021, 18:30

Ale tak bez stronnie… po co to zamieszanie ze zdejmowaniem tablic rejestracyjnych.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:10

Ot sposób na upodlenie Serbów że niby %# uwłacza panom Kosowa

Patryk
sobota, 2 października 2021, 15:47

Jestem pewien, że w razie czego Serbom pomogą ich Rosyjscy przyjaciele.

asdf
sobota, 2 października 2021, 22:44

rosjanie nie maja przyjaciol ale juz abstrachujac od tego porownajcie sobie jak wygladaja serbowie jakie maja wyposazenie itd do polskich zolnierzy na granicy z Bialorusia, niestety ale wyposazenie naszego wojska sprawia ze zolnierze wygladaja jak ciury. najwazniejsze ze beton w WP ma sie dobrze.

lol
niedziela, 3 października 2021, 16:05

Coś takiego. A Noworosji i Syrii jakoś pomogli i ochronili ich, mimo że kosztowało to trochę z ich własnej kieszeni. To juz więcej niż USA zrobiło w ciągu ostatnich 20 lat dla swoich """sojuszników""".

Kot
niedziela, 3 października 2021, 20:04

Pomogli Syrii? Gdyby Rosja nie zakazała assadowi puścić rury do Europy z zatoki perskiej to żadnej wojny by y nie było. Rosja pozwoliła na zdekapitowanie Syrii w imię swoich interesów węglowodorowych a później weszli i bombami zrównali Syrię do końca. Dziękuję za takich przyjaciół. Teraz jeszcze tam siedzą i kradną ropę. Ale po tym narodzi niczego innego nie można się spodziewać.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:12

No popatrz....... to nie jankescy specjalsi tam siedzą, tylko przebrany Specnaz co to wysyłał cysterny z ropą do NATO tj. Turcji. Ale tak zdrowie fizyczne to w porządku?

Ruski mir
niedziela, 3 października 2021, 19:09

Donbasowi i Syrii pomogli? Syria, jak Syria, ale czy widziales jak wyglada teraz ten Donbas? Ja dziekuje za taka "pomoc"

Davien
poniedziałek, 4 października 2021, 12:23

Syria nie lepiej, do tego Rosjanie oddali kawałek Syrii Turcji i masowo mordowali syryjskich cywili.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:14

W bajki wierzysz, jak są filmiki z produkcji tych budzących zgrozę doniesień . Po których ofiary się podnosiły i po otrzymani dniówki szli się umyć

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:40

Wow, co pomogli Syrii i Donbasowi?? Jedyne co pomogli to wymordować tysiące cywili i doprowadzić Syrie i Donbas do takiej ruiny że kto tylko może ucieka z tego syfu.

Trzcinq
poniedziałek, 4 października 2021, 12:36

A co USA pomaga ludziom na Bliskim Wschodzie i Afryce? Nic poza kolejnymi wojnami nic nie osiągnęła. Jak w Afganistanie wam poszło? Ile konfliktów zgasiliscie? Pitolisz jak potłuczony cwok

easyrider
sobota, 2 października 2021, 14:41

Sama obecność NATO w Kosowie jest wielkim nieporozumieniem. Ten obszar nie należy do państwa natowskiego. Niepotrzebnie się mieszamy w nieswoje sprawy.

Gruszwik
poniedziałek, 4 października 2021, 12:28

W Europie ktoś musi pilnować spokoju. Ale nie tak jak Rosja w Górskim Karabachu czy w Donbasie i Syrii.

easyrider
poniedziałek, 4 października 2021, 18:24

Jestem jak najbardziej ZA ale...róbmy to z głową. Kosowo to islam. Wspieranie islamu jako element pilnowania pokoju? To bardzo ciekawe.

kapusta
niedziela, 3 października 2021, 02:29

Kto nie chce wojny, nie może zamykać oczu na ludobójstwo tuż przy swoich granicach - NATO wyciągnęło właściwe wnioski z zaniechań lat 90.

easyrider
poniedziałek, 4 października 2021, 18:26

Byłeś tam? Ludobójstwo było z każdej strony ale nasze media ubrały w to wyłącznie Serbów.

Piotr II
sobota, 2 października 2021, 12:23

To jest konsekwencja niepotrzebnej interwencji najpierw Niemiec i Francji a później NATO, gra nie tylko wewnątrz jeszcze Jugosławii, ale gra interesów państw NATO, wiadomym było że Bałkany są regionem niestabilnym, Jugosławia powstała w 1918 roku a grupa ludzi która przyczyniła się do powstania państwa miała na uwadze ustabilizowanie sytuacji na Bałkanach, koncepcja dobra, ale wyszło jak wyszło, moim zdaniem w pozostałej części Europy jest spokój, ale to pokazuje, że różnice językowe, mentalne i inne czynniki mogą w przeszłości zaistnieć, wniosek jest jeden nie da się jednoczyć państw, narodów na siłę,idee są piękne, ale to jest polityczną iluzją, która więcej może zaszkodzić niż pomóc, taki jest nasz kontynent.

Logik
niedziela, 3 października 2021, 14:52

Skoro nie wyszło, to kiepska koncepcja.

Donald Tusk
sobota, 2 października 2021, 15:38

nie masz racji

Piotr II
niedziela, 3 października 2021, 09:30

Zdania nie zmienię.

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:41

Dziwne jakbys zmienił, za cos takiego tiurma i na baiłe niedżwiedzie bys pojechał Pietia.

ppp
niedziela, 3 października 2021, 11:21

Popieram

Jarek K
niedziela, 3 października 2021, 00:49

Ma

;)))
sobota, 2 października 2021, 13:42

Nie ma to jak niosąca pokój i miłość interwencja Rosii...

tygrys_myszowaty
sobota, 2 października 2021, 21:57

Rozgraniczmy dwie rzeczy: - po co wtrącało się NATO, i po co zrobiła to Rosja. W temacie pierwszym - nie wiem. Wiem natomiast, że doszło do interwencji wybiórczej. Dano wolność Chorwatom, Bośniakom (muzułmanom) i Albańczykom z Kosowa. W myśl zasady - granice nowych państw są zgodne z granicami republik związkowych Jugosławii. I w myśl tej zasady zachód przyglądał się bezczynnie, jak chorwacka armia Tudjmana w wyniku operacji Oluja dokonała podboju serbskiej Krajiny. Terenu zamieszkałego w znakomitej większości przez Serbów. Widocznie nie byli wystarczająco "cywilizowani" dla decydentów NATO - większość ludności uciekła i już nigdy nie wróciła do miejsca zamieszkania. Teraz kwestia Bośni. Część wschodnia była zamieszkana przez Serbów wyznania prawosławnego - którzy akceptowali bycie w Bośni w ramach federacji jugosłowiańskiej - ale w żadnym razie nie chcieli żyć w zdominowanym przez muzułmanów państwie. Czy ich zapytano, czy chcą być częścią Republiki Bośni (pomimo że zbrojnie opanowali swoje tereny etniczne)? Pytanie retoryczne ... No i na koniec Kosowo. Ciekawy region. Przed II WŚ w większości zamieszkały przez Serbów i Macedończyków. Później nastąpiła eksplozja demograficzna wśród mniejszości albańskiej. Ciekawe były efekty - Serbowie rezygnowali z zamieszkania kolejnych enklaw zamieszkałych przez ludność albańską (z tych samych powodów, dla których protestanccy biali uciekają z dzielnic zasiedlonych przez koloredów w USA). Po dziesięcioleciach stopniowego wycofywania się i ucieczki od starcia kultur znaleźli azyl - w okręgu Kosowskiej Mitrowicy. Zamieszkałej w znakomitej większości przez Serbów - ale czy ktoś ich z ONZ lub NATO pytał, w jakim kraju chcą mieszkać? I dzisiaj mamy tekst o demonstracji siły wywołanej tablicami rejestracyjnymi ... portal zatrudnia świetnych analityków (stwierdzam bez przekąsu) ale tym razem żadnemu z nich się nie chciało chcieć... Co do Rosji - podczas konfliktu w Kosowie zrobiła demonstrację która Serbii g. pomogła.

Eee tam
niedziela, 3 października 2021, 15:46

Nie było nigdy żadnej serbskiej Krainy więc daruj sobie

poniedziałek, 4 października 2021, 12:37

Nie było nigdy polskiego Gdańska poza epizodami

Nieruski fachowiec
sobota, 2 października 2021, 19:12

Nie zmieniaj tematu, Kosowo to ziemia Serbów od prawieków.

Whiro
niedziela, 3 października 2021, 20:07

A Syberia to czyje tereny id wieków? Więc co tam robicie gościu pytam?

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:15

Noo wg danych genetycznych to tam powstał genotyp R1 i potomne. Zatem z obecnych mieszkańców to ruscy są autochtonami

Trzcinq
poniedziałek, 4 października 2021, 12:38

A Ameryka Północna to do kogo należy? Zamilcz proszę

a to ci filut
niedziela, 3 października 2021, 21:12

Masz coś z tym tam na górze?Cała Ameryka Północna, Australia i większość Ameryki Południowej.

Piotr II
sobota, 2 października 2021, 15:44

Można śmiało wyliczyć interwencje ZSRR/Rosji, Węgry,Czechosłowacja, Afganistan, Syria, Ukraina, chociaż mam inny pogląd co do ostatniej pozycji, całkiem niepoprawny co do przekazu medialno-rządowego, ale cytując klasyka, należy się różnić pięknie, tylko wielu nie rozumie tego przekazu, albo nie chce zrozumieć.

Darmowy komentarz
sobota, 2 października 2021, 15:27

Nie o Rosję tu idzie,a o głupotę USA i Europy Zach. Siłowo odebrano Serbii jej rdzenne ziemie,a raczej kolebkę jej państwowości. Jest oczywistym,że żaden kraj ,w tym też i Serbia nie uzna takiego działania za sprawiedliwe. Co do Rosji,to tym głupim zaborem serbskiego mienia,dano precedens ,na który przy każdej okazji będzie się powoływać.

sobota, 2 października 2021, 22:21

Twój pomysł sprowadza się do "Oddajmy putlerowi klucze do naszego miękkiego podbrzusza". Tylko

Qwe
sobota, 2 października 2021, 20:59

Już się powołują przy aneksji Krymu, odebranie Kosowa Serbii nastąpiło drogą zbrojną. Rosyjska dyplomacja uwielbia powoływać się na rok 1999 i Kosowo. Nota bene to było apogeum USA i NATO, potem nastąpił już tylko zmierzch.

Eee tam
sobota, 2 października 2021, 18:12

Kolebka Serbów leży na dzisiejszej granicy polsko niemieckiej a reszta to bajki

sobota, 2 października 2021, 23:12

Ale kolebka Serbów Bałkańskich to Kosowo właśnie. Takie sa fakty.

Eee tam
niedziela, 3 października 2021, 11:13

Jak nie zromanizowani Illirowie czyli współcześni Albańczycy byli dawno u siebie Serbów nie było nawet jeszcze w Europie tylko gdzieś w Iranie ich protoplaści się kręcili

poniedziałek, 4 października 2021, 12:09

"Termin "Ilirowie" jest zbiorową nazwą indo-europejskiej grupy narodów w krajach wschodniego wybrzeża Adriatyku od Epiru po Morawę i środkowy Dunaj, a na północnym zachodzie Adriatyku - Wenecji Iliryjskiej, które są podzielone na wiele plemion i związane z Trakami. Obszar dystrybucji Ilirów rozciągał się na północny zachód Bałkanów, od wybrzeża Adriatyku w Dalmacji do Macedonii. Spuścizna archeologiczna wskazuje na największe zagęszczenie osad wśród iliryjskich grup ludności na obszarze dzisiejszej Albanii i Bośni. Plemiona tego regionu są opisane w raportach pisarzy rzymskich jako "Ilirowie w prawdziwym tego słowa znaczeniu". Ilirowie nie byli etnicznie jednorodnym narodem, ale konfederacją różnych plemion. Byli wśród nich Dalmatyńczycy w środkowej Dalmacji, Liburnijczycy (północno-zachodnia Dalmacja), Taulanie (północna Albania), Breukijczycy (na dolnym biegu Sawy, Sirmies), Japończycy (zachodnia Bośnia), Peończycy (północny wschód Macedonii) i inni. Na północ od głównego obszaru osady iliryjskiej rozpowszechniły się plemiona, które były również przypisywane Ilirom, ale które wykazują również cechy charakterystyczne dla innych starożytnych ludów. Dardanie, na przykład, są uważani za plemię Traków, którego kultura została przekształcona przez Ilirów." "Zwolennicy południowosłowiańskich ruchów narodowych (zwłaszcza wśród Chorwatów) twierdzili, że ich narody pochodzą z Ilirów i propagują kulturową, etniczną i polityczną jedność wszystkich Słowian Południowych. Iliryjskie wysiłki językowe doprowadziły do pojawienia się języka serbsko-chorwackiego, odpowiednio serbsko-chorwackiego i jugosłowiańskiego." Jak się zaczyna jakiś temat to warto mieć jakiekolwiek pojęcie w danym temacie kolego.

poniedziałek, 4 października 2021, 12:00

Owszem byli ale nie w Kosowie akurat kolego.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:17

Akurat Słowian tam mało narzucili język i kulturę ale genetyka to tubylcza została

sobota, 9 października 2021, 01:50

Problem w tym że sami albańczycy nie wiedzą na co się zdecydować czy są potomkami Ilirów czy Traków, po drugie serbowie zajęli Kosowo wcale nie na Ilirach czy Trakach a na Awarach zaś zasługi 21 dywizji SS w zdobyciu Kosowa dla albańczyków to raczej słaba rekomendacja.

GB
sobota, 2 października 2021, 17:13

Nie. Po prostu Serbia i Serbowie nie mogli przyjąć do wiadomości że ich dominująca rola w Jugosławii się skończyła i bylo rozmawiać z państwami, a nie z nimi walczyć. Europa nie chciała mieć wojny na Bałkanach gdyż dobrze pamiętała czym się taki konflikt może skończyć. Serbia przegrała wszystko i jak się nie uspokoi to przegra jeszcze więcej.

Trzcinq
niedziela, 3 października 2021, 00:46

Straszysz czy obiecujesz?

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:44

A co boisz sie że jak będziesz z serbska armia to ci na głowę jakać B-82 spadnie?:))

poniedziałek, 4 października 2021, 19:38

F-117 jeszcze lat... tzn spadają czy teraz to już same F-22 i F-35 spadałyby serbom na głowę?

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:19

F 22 w swej masie dedykowane do obrony USA poza jednostkowymi wypadami . F 35 to raczej nieloty nie wytrzymają kilku tygodni intensywnego bojowego wykorzystywania

Tak właśnie
niedziela, 3 października 2021, 13:00

Straszy ja Davien bombami i rakietami

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
sobota, 2 października 2021, 11:59

Manifestacja serbskich sił i ich komponentów spowoduje że do islamskiego Kosowa trafią systemy uzbrojenia od islamskich sponsorów pewnie będzie to Turcja i kraje Półwyspu Arabskiego.. zapotrzebowanie na przenośną plot ,ppanc i lekkie wsparcie typu moździerze 60mm jest już pewnie realizowane

Piotr II
sobota, 2 października 2021, 15:29

Turcja zaczęła wspierać państwa z którymi są powiązani etnicznie, był taki okres że w prasie były artykuły dotyczące odbudowy Imperium Osmańskiego może w innym wymiarze, chodziło o zwiększenie wpływów politycznych i wojskowych, przecież podbiła Turcja tereny zamieszkałe przez Albańczyków i narzuciła im Islam, chociaż nie wszystkim, a przecież bośniaccy muzułmanie to Serbowie, nieciekawa sytuacja się robi, a przecież Serbowie, Chorwaci,Czarnogórcy, Macedończycy, Słoweńcy,czy wymienieni Bośniacy to Słowianie, Serbowie, Chorwaci, Bośniacy, dzieli ich tylko wyznanie, pozostali są etnicznie z nimi powiązani.

Eee tam
sobota, 2 października 2021, 18:14

Co Turcja ma wspólnego z Albańczykami to chyba tylko wy dwaj wiecie

Chyżwar
niedziela, 3 października 2021, 09:49

Ten sam modlitewny dywanik na przykład?

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:46

Taak, czyli Albańczycy i indonezyjczycy to jedno i to samo wg ciebie zapewne:)) Podobnie jak Polacy i Włosi czy Francuzi?? ech Chyzwar.....

poniedziałek, 4 października 2021, 14:48

Może to i nie jedno ale mają coś wspólnego-wiarę, islam. Może to dla ciebie nic ale dla muzułmanów to mnóstwo i jak widać z historii a także z obecnej sytuacji ich bardziej jednoczy wiara niż narodowość kolego. Ale spodziewać się że Ty coś zrozumiesz to naiwność.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:21

Nie próbuj chłopu tłumaczyć czegoś co w wytycznych prowadzącego nie ma . A LM nie wybiera na lobbystę w mediach tych obrotnych i niezależnych rozumem

Antex
niedziela, 3 października 2021, 02:13

Tylko takie drobiazgi islam i kilkaset lat Imperium Osmańskiego ... nic więcej.

Eee tam
niedziela, 3 października 2021, 11:09

Pewnie dlatego Albańczycy na początku XX wieku zrobili wielkie antytureckie powstanie krwawo zresztą stłumione przez Turków

Oli
poniedziałek, 4 października 2021, 08:36

My też mieliśmy kilka powstań przeciwko Niemcom. Nieporównywalnie większe zbrodnie, a mimo to opcja proniemiecka jest bardzo mocna w naszej polityce

Valdore
poniedziałek, 4 października 2021, 12:25

No popatzr ale Niemcy sie zmieniły po IIWŚ a Rosja która z nimi wywołała ta wojne nie.

gnago
czwartek, 7 października 2021, 19:22

To skarbie gł... kiedy to niemcy oddali majątek Rodła. Zobacz no jakie to mniejszości narodowe oficjalnie uznają

poniedziałek, 4 października 2021, 14:49

Niemcy się zmieniły... dobre. Kolego metody się zmieniły nie niemcy.

tagore
sobota, 2 października 2021, 11:29

Wypada skończyć z fikcją Państwa Kosowskiego i wycofać polskie oddziały z regionu.Utrzymywanie siłą tej fikcji i bazy wojskowej USA to podstawa polityczna rosyjskich i chińskich wpływów w Serbii.

GB
sobota, 2 października 2021, 12:03

Należy odciąć Serbię od pomocy rosyjskiej i będzie spokój.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 2 października 2021, 13:09

Należy odciąć Izrael od pomocy USA i zniknie 90% konfliktów na świecie! :D

Kot
niedziela, 3 października 2021, 20:14

Trzeba podzielić Rosję nieddy Chiny USA i UE i zapanuje spokój na dekady. Trup Rosji zadowoli największych graczy na długo. Nikt nie będzie mataczyl w Europie, Chińczycy nie będą parli na południe bo będą mieć północ. Same plusy. Rosja musi upaść...

Alaris
niedziela, 3 października 2021, 16:08

Do tego trzeba by wypalić Rosję.

GB
sobota, 2 października 2021, 15:32

Powiedz to w USA...

sobota, 2 października 2021, 15:45

No właśnie ale to prawda

Jan
sobota, 2 października 2021, 13:38

TAK!!! I, rozliczyć! W Hadze. M.in. za tego Palestyńczyka, zastrzelonego i wleczonego buldożerem.

Koba
sobota, 2 października 2021, 13:56

Odciąć Rosję od wódki, Chiny od ryżu a USA od McDonalda!

niedziela, 3 października 2021, 06:29

A Niemcy?

Trzcinq
sobota, 2 października 2021, 22:14

Popieram

Davien
niedziela, 3 października 2021, 18:47

USa bez McDonalda sobie poradzi ale Rosja i Chiny bez wódki i ryzu nie mają szans:))

Monkey
poniedziałek, 4 października 2021, 21:47

@Davien: Ale mnie rozśmieszyłeś:-)))) Owszem, USA bez McDonalds sobie poradzi, bo jego miejsce zajęłyby KFC, Burger King, Five Guys i kto ich tam wie ilu jeszcze. Niestety, będzie dalej jak jest, że amerykańskie tłuściochy będą dalej miały kłopot z wejściem na pokład niskopodłogowego autobusu, a jeśli nawet im się uda, to będą powodować przechyły jak na morzu podczas sztormu:-))) Czy McDonald tam będzie czy nie, w USA znajdą się inne firmy do powolnego zabijania własnych rodaków.

Czysta prawda
poniedziałek, 4 października 2021, 15:40

Jakbyś nie zauważył ,USA pod nową administracją extra poradziła sobie z Afganistanem, rejteruje z Europy, godzi się na NS2...można by powiedzieć, same sukcesy. Za to świetnie idzie tej administracji ideologiczna walka z Ameryką i jej historią.

Monkey
sobota, 2 października 2021, 20:44

@ Koba: To jest baaardzo rozsądna wypowiedź na tle komentarzy pod tym artykułem:-))) 100/100

Tweets Defence24