Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa zwiększa budżet obronny

Kadeci akademii morskiej Południowej Korei– fot. US Navy
Kadeci akademii morskiej Południowej Korei– fot. US Navy

Parlament Korei Południowej zgodził się zwiększyć w 2016 r. budżet obronny o 3,6%, co jest i tak mniej niż zapotrzebował południowokoreański resort obrony

Południowokoreański budżet sił zbrojnych będzie więc w 2016 r. wynosił około 33,2 miliarda dolarów. Dodatkowo środki mają być w pierwszej kolejności przeznaczone na zwiększenie liczby poborowych oraz na poprawę warunków życia w koszarach. Żołnierze mają otrzymać m.in. lepszą opiekę medyczną, a od przyszłego roku ma wzrosnąć także ich uposażenie.

Szczegółowy rozpis wydatków resortu obrony wskazuje dodatkowo na: ograniczenie o 2,7% (w porównaniu do 2015 r.) środków przeznaczonych na utrzymanie gotowości bojowej (23 miliardy dolarów) i wzrost o 5,7% środków przeznaczonych na zakupy nowych systemów uzbrojenia (5,7 miliarda dolarów).

Zwiększenie budżetu obronnego w Korei Południowej wbrew pozorom wcale nie jest sukcesem. Od dawna przygotowywane plany zakładały bowiem przeznaczenie w 2016 r. na obronność nawet 55 miliardów dolarów. Takie pieniądze były potrzebne do realizacji ambitnego programu modernizacji technicznej, którego intensywne finansowanie miało się właśnie zacząć od przyszłego roku. Plan ten zakładał m.in. budowę na orbicie konstelacji pięciu obserwacyjnych satelitów monitorujących północnokoreańskie instalacje rakietowe. Budżet na tą inwestycję obcięto jednak o ponad połowę, co może oznaczać kilkuletnie opóźnienia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. AS1

    Prawda jest take ze by aby myslec o skutecznej obronie , przeciwko naszemu wrogowi ze wschodu powinismy przeznaczyc 5% PKB , a same 2% na zakup nowego sprzetu (ok 11 miliardow $ co roku) , zwiekszyc armie do 200tys , stworzyc np. gwardie narodowa 200tys (praca na pol etatu) i obrone terytorialna 400tys (placa mieseczna 10% uposarzena zolnierza + licencja na bron + MSBS w domu bez amunicji , jak w Szwajcarii). Zakupic licencje na technologie , stworzyc od podstaw Polski przemysl zbrojeniowy (niech sobie Mielec & Swidnik Sikorsy & AW zatrzymaja) , my projektujemy i produkujemy nowe wlasne Polskie czolgi ,bwp,kto,smiglowce, samoloty,okrety itd kupujemy je po preferecyjnych cenach od producenta (wlascicelem fabryk jest Polska) , kupcy pewnie tez sie szybko znajda , nie wszystkich stac na zachoni sprzet , a ruski czy chinski jest niepoprawny politycznie .

    1. kim1

      Popieram dobry pomysł.

    2. Polish blues

      Dokładnie tak, zgadzam się w 100%! Plus dodatkowo deklarujemy poważne zainteresowanie programem Nuclear Sharing.

    3. QDark

      Najpierw musiałbyś połowę prezesów wywalić, później związkowców etc. a to dobrych kilka lat by zajęło. W przeciwnym razie przypominało by to powrót do budowy podwozia Kraba...

  2. Sweat Dreams

    Czytałem ostatnio w prasie Koreańskiej o ich ambicjach aby wejść do I ligi świadowych producentów broni. I pomyśleć, że w latach 50tych byli trzecim najuboższym krajem naszego globu.

  3. PKB

    Zwiększono budżet o 3,6%, ale ile mają teraz ostatecznie w stosunku do PKB? Szkoda, że autor w morzu liczb nie podał tej jakże interesującej, żeby porównać z naszym teoretycznym dwuprocentowym budżetem.

    1. Teodor

      33mld USD to ponad 3 razy wiecej niz III Rzeczpospolita przeznacza na sily zbrojne. PKB Korei za 2014r. 1,41 bln USD co daje 2,34% PKB na wydatki wojskowe Koreańczyków. Gdyby wydali szacowane 55mld, wowczas byłoby to 3,9% PKB.

  4. panzerfaust39

    Tak czy siak wszyscy się zbroją a Europa Zach się rozbraja

Reklama