Reklama

Geopolityka

Kontrakt na obronę przeciwlotniczą brytyjskich fregat przyszłości

fot. MBDA
fot. MBDA

Brytyjskie ministerstwo obrony zawarło umowę za 100 milionów funtów z koncernem MBDA przygotowującą dostawę rakietowego systemu przeciwlotniczego Sea Ceptor dla fregat typy 26 Global Combat Ship.

Kontrakt dotyczy tzw. fazy „demonstracji i produkcji”, w ramach której wykonane zostaną dodatkowe prace projektowe oraz potrzebne wyposażenie pozwalające na uzbrojenie okrętów typu 26 w rakietowy system przeciwlotniczy pionowego startu Sea Ceptor. Wybrano więc taki sam system, na jaki zdecydowała się marynarka wojenna Nowej Zelandii dla swoich fregat typu Anzac.

Rakiety CAMM, używane w systemie Sea Ceptor będą też m.in. używane na modernizowanych fregatach Royal Navy typu 23 i stanowić uzbrojenie pododdziałów naziemnej obrony przeciwlotniczej British Army.

Czytaj więcej: CAMM - pocisk przeciwlotniczy na ląd i morze. "Kompatybilność z istniejącymi systemami"

Zgodnie z tradycją Brytyjczycy od razu zaznaczyli, że wydatek ten jest niezbędny nie tylko dlatego, że wzmocni obronę nowych okrętów, ale również że zabezpieczy się w ten sposób pracę dla 85 osób – w tym 55 w zakładach MBDA w Bristolu, Stevenage i Lostock.

Etatów tych będzie już niedługo o wiele więcej, ponieważ - jak poinformował brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon - faktyczna budowa okrętów typu 26 ma się rozpocząć już w połowie 2017 r. Wtedy pracę na stałe uzyska kilka tysięcy osób, i to do 2035 r.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama