Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kontrakt na nowe Sidewindery. Osprzęt dla polskich Jastrzębi

Fot. TSgt. Michael Ammons, USAF/Domena Publiczna
Fot. TSgt. Michael Ammons, USAF/Domena Publiczna

Departament Obrony USA poinformował, że koncern Raytheon Missile Systems (RMS) otrzymał warte prawie 200 mln USD dodatkowe zamówienie stanowiące uzupełnienie wcześniejszej umowy na wyprodukowanie 317 sztuk pocisków powietrze-powietrze krótkiego zbiegu AIM-9X Sidewinder Block II. To już 17 zamówienie związane z ta umową, a pozyskane w ramach jego realizacji pociski trafią do US Navy (107 sztuk) i USAF (210 sztuk).

Dodatkowo w ramach tego zamówienia pozyskane będzie 199 pocisków szkolnych, 15 specjalnych pocisków szkoleniowych, 160 pojemników, siedem zapasowych zaawansowanych detektorów optycznych, 11 zapasowych urządzeń nawigacyjnych, 23 kontenery oraz części zamienne. Te wszystkie pozycje trafią nie tylko do USA, ale również do Australii, Turcji, Danii, Finlandii, Izraela, Belgii, Holandii, Singapuru, Polski, Szwajcarii, Japonii, Norwegii, Maroka, Rumunii, Korei, Arabii ​​Saudyjskiej i Tajwanu.

Główne prace prowadzone będą w zakładach RMS zlokalizowanych w Tucson w stanie Arizona i mają być planowo zakończone w marcu 2020 roku. Polska pozyska m.in. 4 pociski szkolne, jeden pojemnik i zapasowy detektor optyczny czy części zamienne. W 2016 roku MON zawarł umowę na dostawę pocisków AIM-9X Block II dla polskich myśliwców F-16, wcześniej wykorzystywały one rakiety AIM-9X Block I.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem w roku budżetowym 2017 produkowane będą pociski AIM-9X Block II All Up Round (AUR) i AIM-9X Block II Captive Air Training Missile (CATM).

Pociski w wersji Block II mają nowy procesor, elektroniczny system sterowania oraz system detekcji optycznej – DSU-41/B Active Optical Target Detector (AOTD). Ten ostatni zastąpił DSU-37/B używany w wersji Block I. Pocisk zachował jednak jednokierunkowe łącze wymiany danych zapożyczone z pocisku AIM-120D. Modernizacja oprogramowania do wersji Operational Flight Software (OFS) 9.3 pozwala na uzyskanie dodatkowych funkcji nadzorujących trajektorię lotu (m.in. dla zwiększenia zasięgu), poprawę pracy łącza wymiany danych od nosiciela, zwieszenie możliwości detekcji po odpaleniu czy odporności na zakłócenia.

Przypomnijmy, że RMS niedawno ujawnił stan prac nad kolejną modyfikacją swoich pocisków do wersji AIM-9X Sidewinder Block II Plus (Block II +). Powstają one na zlecenie Departamentu Marynarki w ramach wartego 8,3 mln USD kontraktu. Pociski testowe Block II+ Captive Test Missiles (CTM) otrzymały nową konfigurację aerodynamiczną poprawiającą nie tylko ich charakterystyki lotne, ale też sposób ich odpalenia z wyrzutni. Unowocześnione będą systemy sterowania i kontroli (AOTD) oraz przenoszona głowica bojowa. 40 nowych sekcji napędowych – Propolusion Stering Section połaczonych z nowym CTM da pocisk w wersji AIM-9X Block II+ NATM. Wizualnie różnice między wersją Block II i II+ będą niewielkie, a same pociski będą kompatybilne ze sobą.

Wcześniejszy program mający na celu zwiększyć zasięg tej rakiety o ok. 60 proc. został zakończony, a jedynym przyjętym do eksploatacji elementem z testowanych wówczas pocisków była głowica bojowa PBXN-112. Starsze modele AIM-9 zostały zmodyfikowane do pełnienia roli precyzyjnego pocisku powietrze –ziemia.

RMS dostarczył już ponad 5000 pocisków rodziny AIM-9X dla SZ USA oraz dziewięciu innym krajom. 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. muminek

    NO, no ... potęga jest - 4 pociski szkolne, jeden pojemnik i zapasowy detektor ...

    1. prawnik

      Też to zauważyłem - inni komentujący jakoś nie:) ale może jakiś bond ( błąd) w druku

  2. pamiętający przekręty

    No cóż: bez kodów źródłowych uzbrojenia Polska nie ma wyboru, tylko musi kupować w USA, choć są lepsze IRIST-T i ASRAAM - oba przystosowane do odpalania z F-16, bez żadnych przeróbek za wyjątkiem przeprogramowania SKO...

    1. Jaca

      Pocisk AIM-9X-2 Block 2 nie ma obecnie nigdzie odpowiednika i czas to wreszcie przyjąć do wiadomości.

    2. ktos

      a kody do SKO mamy? Jak sobie wyobrazasz to przeprogramowanie? Poza tym na jakiej podstawie stwierdzasz ze IRIST-T i ASRAAM sa lepsze? Bo nie sa z USA?

    3. Davien

      Zarówno IRIS-T jak i ASRAAM są gorsze od AIM-9X II , IRIS-T może być porównywalny jedynie z pierwszymi AIM-9X więc daruj sobie wypisywanie bajek

  3. AWU

    Stary ale dzięki modyfikacjom nadal doskonały pocisk. W latach 60-tych Rosjanie dokonali próby skopiowania czego rezultatem jest K-13/AA-2 Atoll. Block II ma doskonałe zdolności LOAL zwłaszcza jeśli uzbrojeniem samolotów przystosowanych do ataku w promieniu 360° jak F-22 czy F-35. Również wejdzie na uzbrojenie wojsk lądowych w ramach Multi-Mission Launcher, kontener z 15 pociskami zamontowany na podwoziu kołowym. Doskonała obrona przeciw pociskom manewrującym i UAVs, ma wejść do służby do 2019.

    1. Klopolk

      Tak się zastanawiam co dlaczego ludzie mówią, że to stary pocisk? Przecież ze starego to został tylko pierwszy człon nazwy nawet kształt zmienili.

  4. jarek

    No i to są informacje, które powinni sobie dokładnie przyswoić wielbiciele ruskiej awiacji. Nie jest ważne, czym latamy, ważne, czym strzelamy. A mając 9X można latać choćby B737, a i tak żaden ruski samolot nie ma szans w walce manewrowej.

    1. niki

      Rosjanie tez maja bardzo dobre rakiety pow-pow jak choćby R-77

    2. antytroll

      A co jak rosyjskie Archery mają większy zasięg? Tym bardziej jak są odpalane z lecących dużo wyżej i szybciej Flankerów niż może to zrobić F-16 z podwieszeniami?

    3. Tak powinno być...

      Tak i dlatego powinniśmy natychmiast nabyć mysliwce MIG-17 czy trochę nowsze MIG-21 i podczepic im te AIM-9 X a wtedy Rosja będzie miała problem, gdy zakupimy ze 200 tych MIG-17 i ze 300 MIG-21, my ewentualnie możemy wtedy odsprzedać nasze SU-22 co komuś przydadzą się bardziej niż nam, biorąc pod uwagę, że są to maszyny wyśmienite bojowo.

Reklama