Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Konsolidacja przemysłu obronnego – zwycięstwo koncepcji Generała Skrzypczaka ?
W zeszły poniedziałek Pan Premier ogłosił powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli konsolidacji wszystkich państwowych aktywów. Posunięcie fajnie politycznie, odkładamy na bok spory pomiędzy HSW i PHO – tworzymy coś nowego.
Nieoficjalnie pracowite mrówki z resortów donoszą, iż konsolidacja ma przebiegać następująco: HSW ma zostać połączone z wszystkimi WPRP pod skrzydłami ARP, który już szykuje 200- 300 milionów złotych na ten cel . Docelowo powstanie jeden podmiot, czyli PHO (Bumar) powinien połączyć się z tym nowym tworem. Dla ułatwienia będę nazywał go PGZ – to jednak wydaje się być trochę mało wiarygodne. W rzeczywistości wszystko wyglądać będzie zupełnie inaczej. Z PHO zostaną wyłączone najciekawsze "kąski" PCO, Mesko itd. prawdopodobnie Walne Zgromadzenie PHO zadecyduje o wniesieniu akcji i udziałów tych firm do nowego tworu w zamian za jego akcje a ARP dorzuci gotówkę aby rozwodnić dolę PHO. Reszta, czyli PHO ( Łabędy i okolice ) zostanie puszczona w upadłość, żeby nie ciągnęły się za nią złe duchy i długi z przeszłości. Wśród kandydatów na Prezesa tej nowej spółki wymienia się obecnych szefów HSW lub PCO. Nieśmiało mówi się o Generale Skrzypczaku.
Pan Minister Skarbu zapowiada zakończenie procesu w czerwcu 2014. W polskich realiach czerwiec 2015 jest optymistyczny. I jeszcze jedna drobna wskazówka dla dzielnych urzędników. Na rynkach zagranicznych liczą się referencje czyli co dana firma dostarczyła swoim siłom zbrojnym lub zagranicy. Przez kilka lat o referencje będzie trudno. Czyli trudno będzie uniknąć połączenia w trybie Kodeksu Spółek Handlowych z kim ? PHO – jedyny podmiot z referencjami, chyba że te założenia są zwykła ściemą.
Uprawnienia z akcji PGZ ma wykonywać Minister Obrony. Argumentem tym posługuje się część kierownictwa MON, mówiąc prezesom firm zbrojeniowych, że jeżeli obejmie nad nimi władzę to będzie u nich zamawiać. Zapytany o legalność takiegoprzedsięwzięcia wybitny prawnik z Komisji Europejskiej stwierdził, że kierowanie przez MON zamówień do podmiotu, w którym wykonuje się prawa akcji, może być uznane za niezgodne z prawem europejskim, a każdorazowa taka decyzja będzie poddana wszechstronnej kontroli Komisji.
Proponowane rozwiązanie, polegające na bankructwie PHO, które w rzeczywistości dojdzie do wyprowadzenia najlepszych aktywów z PHO, z pewnością spotka się z oporem wierzycieli, którzy po oficjalnym ogłoszeniu takiej koncepcji powinni jak najszybciej wnosić pozwy, zawezwania do prób ugodowych itd. Na szczęście w naszym prawie istnieje pojęcie akcio pauliana oraz inne przepisy, których umiejętne korzystanie może zapewnić pewną ochronę wierzycielom. PHO jest spółką z o.o., tak więc po ogłoszeniu takiego programu przekształceń zbrojeniówki, do zarządu powinni aplikować bezdomni, którzy nie boją się art. 299 Kodeksu Spółek Handlowych. W takiej sytuacji mogą zawsze coś zarobić. Normalny człowiek powinien wówczas trzymać się z daleka od zarządzania PHO.
Komu więc takie rozwiązanie jest na rękę? Na pewno zadowolony będzie WB, partner HSW w wielu przedsięwzięciach. Duże lub bardzo duże HSW z pewnością będzie więcej kooperować z WB, konsorcja z udziałem tych firm bez wątpienia będą beneficjentami większej ilości zamówień MON, a wartość firmy znacznie wzrośnie. Jest to rewelacyjna sytuacja biznesowa. Z masy upadłościowej PHO zapewne również coś będzie można zakupić. Samo WB to za mało, więc na rękę będzie to innemu partnerowi HSW – znanej firmie znad Morza Śródziemnego o nazwie na literę E. Firma ta niczym większym się dotychczas nie wykazała na polskim rynku. Jednak w zaistniałej sytuacji będzie można bardzo się wzbogacić. Tak sobie myślę, że na ich miejscu E.. starałbym się o zakup akcji WB, pośrednio lub bezpośrednio, tym bardziej, że zgoda UOKiK chyba nie jest wymagana. Prasa podaje, że obroty grupy WB w 2012 roku wynoszą 134 mln zł (nie przekraczają więc 50 mln EUR). Czy w umowach z MON dotyczących są zapisy, że zgody zamawiającego wymaga zmiana struktury kapitałowej wykonawcy systemu? Nieco wątpliwe wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie do korzystnej transakcji.
Wspomniana już firma, której nazwa rozpoczyna się literą E ma jakieś nici porozumienia z naszymi strategami. Niektórzy nawet twierdzą, że to nici uznania dla jej światowych osiągnięć. Według pewnych zapisek w idisz, charakter owych nici może mieć postać stalową. Nie jestem pewien, czy dobrze tłumaczę ten przymiotnik. W tych zapiskach są jakieś numery, nazwy, imiona, daty....
Jarosław Kruk jest partnerem zarządzającym w kancelarii Kruk i Wspólnicy. W latach 1997-2000 pracował jako radca prawny w Departamencie Prawnym MSWiA, a w okresie 2007-2010 kierował kompleksową obsługa prawną na rzecz Ministerstwa Gospodarki w zakresie offsetu. Jarosław Kruk jest również autorem bloga dotyczącego prawnych zagadnień związanych z przemysłem zbrojeniowym i obronnością państwa Offset and Defence
Demon
Znaczy że HSW czy PCO nie ma referencji, zmieniają plakietkę więc ich osiągnięcia nic nie znaczą ? WB nie sprzeda się zagranicznej firmie, ich prezesi są zbyt ambitni a kondycja spółki zbyt dobra. Poza kontrolowanym przez związki Bumarem Łabędy, sytuacja jakiej spółki PHO jest gorsza niż obciążenie spłatą zadłużenia spółki matki ? Przedsiębiorstwa amunicyjne mają stałe zamówienia, FB i Maskpol realizują Tytana; Radwar ma w perspektywie radary dla systemu przeciwlotniczego.
Dawid
Szkoda tylko, ze autor jest z kręgu K2 i wmawia, że tylko PHO jest jedyną szansą dla polskiej obronności. Większej bzdury nie cztałem
CZOSNKOWYM
NASZEJ ZBJOJENIÓWKI NIE ODDAMY !!!
Kasandra
Już PHO było gwoździem do trumny znaczącej części zbrojeniówki, a PGZ ten tonący okręt ostatecznie pogrąży. Co sprytniejsi już trzymają się szalup ratunkowych.
bonk jozel
Winnym jest SKW, a nie rezydent Śródziemnomorskiego "Elbit-a"
zainteresowana
Z treści artykułu wynika, że tylko jedna "spółka" w Polsce ma referencje i osiągnięcia. Wszelkie inne rozwiązania, oparte na zdrowych zasadach są niewskazane. Chociaż jeszcze nikt konkretów nie wskazał, to krytyka jest już gotowa.
tadmir15
"Mrówki donoszą" - czyli plotki jakich wiele.Chyba że Premier radził się Mec.J. Kruka jako prawnika, to jednak nie powinien komentować tego co usłyszał, przed podjęciem decyzji przez Premiera.
tadmir15
"Mrówki donoszą" - czyli nic oficjalnego a raczej plotki, jakich w Polsce jest bardzo dużo. Chyba że Premier zasięgał porady jako prawnika, ale taki prawnik nie powinien wyprzedzać decyzji Premiera i nie powinien komentować też luźnych rozmów jakie u kogoś podsłuchał.
tk
... że co, że Elbit się komuś w WP opłaca ? ...
mar00da
Ostre zarzuty... Jednak biorąc pod uwagę wypowiedzi pancer general ws. E., nie wiem jednak czy dostatecznie wiarygodne. To by było zbyt grubymi nićmi szyte. A poza tym, nie wiem czy WB jest na sprzedaż.... oczywiście wszystko jest kwestią ceny, ale chyba już kiedyś mieli propozycję zza wielkiej wody.
Wrona
Wreszcie ktos bez ogródek napisał szczerą prawdę. Brawo Panie Kruk! A może właśnie o to chodziło w sprawie SKW kontra Generał. Może nasze służby tez wiedzą to co autor artykułu albo autor to co służby :)