Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

"Koniec z porozumieniami z Oslo". Palestyńska reakcja na uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela

Fot. Dan / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. Dan / Flickr.com / CC 2.0.

W niedzielę palestyński prezydent Mahmud Abbas, otwierając dwudniowe posiedzenie Centralnej Rady Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), powiedział, że Izrael skończył z porozumieniami z Oslo, gdy USA uznały Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Rada OWP zebrała się w Ramallah, by wypracować odpowiedź na ogłoszoną 6 grudnia decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą statusu Jerozolimy, którą Abbas nazwał w niedzielę „policzkiem dla Palestyńczyków”.

"Zwracam się do Rady, by rozważyła ponownie porozumienia podpisane przez OWP i Izrael, a jednocześnie potwierdziła nasz cel, jakim jest ustanowienie państwa na ziemiach okupowanych od 1967 roku ze stolicą we (Wschodniej) Jerozolimie" - powiedział Abbas.

Palestyński prezydent dodał: "Jerozolima została zmieciona ze stołu za sprawą jednego tweeta pana Trumpa (...). A status Jerozolimy jest jak Mekka - nic nie jest ważniejsze niż Mekka".

Abbas powtórzył opinię wygłaszaną przez arabskich przywódców, odkąd zapadła decyzja w sprawie Jerozolimy, że Stany Zjednoczone zdezawuowały się jako negocjator w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, a Palestyńczycy muszą szukać oparcia w "opcjach wielostronnych", pośród społeczności międzynarodowej.

Czytaj także: Amerykańska blokada rezolucji ONZ ws. Jerozolimy

Rzecznik Centralnej Rady OWP Salim Zanon wezwał uczestników posiedzenia w Ramallah do podjęcia pracy nad planem przekształcenia władz wykonawczych organizacji we władze niepodległego państwa. Powiedział również, że OWP musi zastanowić się ponownie nad tym, czy uznaje państwo żydowskie.

Historyczne porozumienie z Oslo z 1993 roku między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską. 

[[OBRAZ-29061]]

Reklama

Komentarze

    Reklama