Polityka obronna

"Kompleksowa" ustawa o Obronie Cywilnej. Powstaną bazy logistyczne

Fot. PSP
Fot. PSP

Utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych, np. powodzi - przewiduje projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA. 

"27 lat temu obrona cywilna opierała się na strukturach paramilitarnych. Dziś na całym świecie, w Unii Europejskiej, obrona cywilna wygląda zupełnie inaczej. Chodzi o stworzenie kompleksowej ustawy w tym zakresie" - powiedział PAP komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, uzasadniając potrzebę zmian prawnych. Nowe przepisy mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projekt zakłada, że w pierwszym etapie zostaną utworzone trzy centa logistyczne, które mają działać w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Krakowie. "Planowane utworzenie centrów z niezbędnym sprzętem ma pozwolić na elastyczne i dopasowane do skali zagrożenia, gospodarowanie zasobami ochrony ludności. Zasoby te będą wykorzystywane na terenie całego kraju, ułatwiając prowadzenie akcji ratowniczych i przyczyniając się do zmniejszenia strat spowodowanych skutkami zagrożeń. Zakłada się, że czas niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania" - podkreślono w uzasadnieniu. 

Funkcjonujące 24 godziny na dobę centra mają być uruchamiane również podczas organizowania międzynarodowych akcji pomocy ratowniczej i humanitarnej. "Zaplanowana lokalizacja baz w pobliżu węzłów komunikacyjnych, lotnisk oraz sposób zarządzania, dostęp do zasobów on-line, a także zaprojektowanie lądowisk dla śmigłowców, daje gwarancję mobilności i natychmiastowego wsparcia zarówno na terenie kraju jak i za granicą" - wskazano.

Centralna Baza Magazynowa ma być finansowana z budżetu Szefa Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Kraju.

Projekt zakłada ponadto modernizację systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. "Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez urzędy wojewódzkie, 11 proc. mieszkańców kraju na obszarach słabo zaludnionych i wiejskich nie jest objęta działaniem tego systemu" - podkreślono w uzasadnieniu.

Na mocy nowych przepisów uregulowane mają zostać zasady przekształcania podmiotów ochrony ludności w organizacje i formacje obrony cywilnej oraz ich funkcjonowanie w warunkach wojennych. "Na wypadek wystąpienia szczególnych okoliczności wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych, projekt przewiduje szczególną rolę i sposób funkcjonowania podmiotów ochrony ludności. W przypadku ogłoszenia mobilizacji, po wprowadzeniu stanu wojennego i w czasie wojny, podmioty ochrony ludności będą przekształcane w formacje i organizacje obrony cywilnej" - poinformowano. 

Poszczególne samorządy w oparciu o analizę zagrożeń będą decydować o liczbie i rodzaju budowli ochronnych, których warunki techniczne ma określić Rada Ministrów. "Zapis ten likwiduje lukę prawną polegającą na tym, że istnieje obowiązek planowania budowli ochronnych, ale nie ma organu, który by określał czy i w jakiej liczbie takie budowle są niezbędne" - zaznaczono w uzasadnieniu. 

W każdej gminie, powiecie i województwie mają być tworzone 5-letnie programy ochrony ludności. "Spowoduje to tworzenie zasobów ochrony ludności odpowiednich do reagowania na zagrożenia wynikające z analizy zagrożeń na terenie danej aglomeracji" - podkreślono. 

Projekt przewiduje także uruchomienie Krajowego Centrum Szkolenia Ochrony Ludności. "Misją Centrum w głównej mierze będzie zapewnienie właściwego przygotowania kadry urzędników zatrudnionych w strukturach administracji rządowej i samorządowej, systemie oświaty, przedsiębiorstwach oraz organizacjach społecznych" - podkreślono.

PAP - mini

Komentarze (4)

 1. Marek

  Napiszcie nowy artykuł o obronie cywilnej, a w szczególności o nowej ustawie o ochronie ludności i oc, która ma wejść w życie \"już-już\". Tylko nie wiadomo kiedy, SOCK wykonuje kontrole badawcze w niektórych województwach, ciekawe dla czego przed dniem wejścia nowego. Pytanie jaki to ma sens, skoro to już-już. Chyba, że te moje \"już-już\" to poczekaj dłużej. Moze panowie z SOCK zeszliby trochę na ziemię, a zaprzestali marzeń przelewanych corocznie w wytycznych. OC jest ważna i konieczna, ale na zmiany czekamy już za długo. Pozdrawiam

 2. eeev

  Bardzo mądry krok oby to przeszło

 3. pk79

  "27 lat temu obrona cywilna opierała się na strukturach paramilitarnych" ...i tak powinno być nadal-inaczej to nie ma sensu. Ułatwienie dostępu do broni polakom na pewno powstrzymało by w jakimś stopniu; szabrowników,agresorów itd, każdy by też dbał o swój "zapas" czy swój "bunkierek" jak zwał tak zwał inaczej przyjdzie silniejszy i zabierze ci wszystko co masz (zapasy żywności lekarstw czy dom) i skrzywdzi twoją rodzinę ,bliskich.dzieci i ciebie. Polacy proszę was obudżcie się dopóki nie będzie za póżno i starajcie się wywrzeć na obecnym rządzie choć jakiekolwiek ułatwienia dostępu do broni i zmiany w kodeksie karnym (mój dom -moja twierdza-mogę go bronić wszelkimi sposobami) pozdrawiam

  1. aaa

   Dodaj - policja nie zabiera broni "cywilnej" w sytuacji podwyższenia gotowosci obronnej państwa

  2. Kris

   Pamiętaj, że na długi nóż zawsze znajdzie się dłuższy nóż. Pomijając już, że statystycznie około 10% Polaków ma depresję, a ponad połowa mniejsze lub większe problemy psychiczne (wychowanie, praca, kredyty, parszywe życie) danie takim ludziom broni nie tylko nie podniosłoby bezpieczeństwa, ale je obniżyło. Ponadto bandyci i złodzieje wiedząc, że na 99% masz broń również by ją zabierali, tym samym dzisiejsze szarpaniny z udziałem pięści, tulipanów czy w ostateczności niezdarnego użycia noża zamieniłyby się w strzelaniny. Pomijam już całkowite nie dostosowanie prawa. Dzisiaj za uderzenie kogoś w obronie własnej można mieć sprawę, a jak delikwent będzie miał znajomości to nawet pójść siedzieć, bo prawo jest interpretowane ( nie ma jasnych granic np. obrony koniecznej - ewentualne przekroczenie jest oceniane przez widzi mi się sędziego). Za zastrzelenie napastnika miałbyś 50% szans na co najmniej 25 lat, rosyjska ruletka to przy tym Just dance.

 4. KrzysiekS

  Uporządkowanie OC wydaje się potrzebniejsze niż cały szum w okół OT.