Reklama

Siły zbrojne

Kolejne radary Odra zamówione

Fot. MON via Twitter
Fot. MON via Twitter

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej zwarł umowę z PIT-Radwar na dostawę trójwspółrzędnych mobilnych radarów średniego zasięgu TRS-15M Odra wraz z pakietem szkoleniowym.

Informacją o zawarciu w/w umowy została opublikowana na mediach społecznościowych przez ministra Mariusza Błaszczaka oraz resort obrony.

Wartość zawartej dzisiaj umowy wynosi 98,9 mln zł i obejmuje dwie trójwspółrzędne mobilne radary średniego zasięgu TRS-15M. Użytkownika tych urządzeń wskaże gestor, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP. - poinformował rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, mjr. Krzysztof Płatek.

Dzięki podpisanej umowie wojsko otrzyma kolejną partię stacji tego typu. Urządzenia mają zostać dostarczone odbiorcy w 2024 r. Radary Odra są mobilne, i mogą wypełniać luki w pokryciu radiolokacyjnym chronionego terytorium.  

Stacja jest dostosowana do współpracy ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej, i charakteryzuje się wysokim stopniem odporności na zakłócenia. Odmiana stacji Odra jest używana w Morskiej Jednostce Rakietowej, w konfiguracji systemu NDR.

Reklama

Komentarze (22)

  1. fred

    2 ?? Slownie - DWA ?? Ktos se jaja robi

    1. bender

      Znasz wzór na powierzchnie koła? A takich radarów jest w WP ponad 20.

    2. Pirat

      Tych radarów mamy już kilkanaście.

  2. Mk

    Nooooo!!!! To teraz taką ilością radarów za dwa lata to będziemy postrachem Świata. Ba, nawet Wszechświata.

    1. Alaris

      19 dobrych radarów? Nie zły wynik. Wiele podobnych krajów ma gorszą sytuację

    2. Nie 19, tylko łącznie jest już zamówionych a część już dostarczonych 27 sztuk.

  3. Marek1

    2 szt. TRS-15M zamówione. To już nawet śmieszne przestało być, jak bardzo MON blokuje rozwój zdolności WP w kwestii pokrycia radiolokacyjnego dziurawej jak dobry ser przestrzeni powietrznej nad RP. KTO tym razem wpłynął na taką "wielkość" zamówienia ? Warto by zapytać również "geniuszy" z Klonowej, czy wiedzą, że lotnictwo FR dysponuje sporą ilością niewiele ustępujących zachodnim rakiet p.radiolokacyjnych Ch-58USzK, czy R-27P z głowicą Awtomatika 9B-1032 ?? A może wydaje im się, że Odry o BARDZO dużej sygnaturze radio-termicznej będą odporne na trafienia w/w pociskami i w związku z tym niepotrzebna będzie ich większa ilość ??

    1. Panstraszy

      To w końcu kupować dużo, czy mało…

    2. Więcej potrafiłem wykryć na poligonach na starej p-18 dobrze wystrojone stacji niż oni byłem na tej stacji kicha

    3. Nie inż.

      Mareczku czy wiesz że ten zakup jest zakupem uzupełniającym wcześniejsze zakupy w wyniku czego zakupione zostało 11 sztuk. I ci z tego że Rosja ma jakieś pociski. Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją a dzisiaj również jest potrzeba śledzić przestrzeń powietrzną Polski. Ty jak rozumiem nie kupujesz do drzwi wejściowych własnego domu dobrego zamknięcia na klucz bo oczywiście złodziej ma łom.

  4. Pewny

    Świetna wiadomość Kilkanaście łącznie nowoczesnych radarów robi robotę !!!

    1. Liwiec

      Pewny nie rób za klakiera.

    2. Z prawej flanki

      Z tym „nowoczesnych” to. Y, się nie rozpędzał. To chyba ostania na świecie konstrukcja na lampach, która jest jeszcze w produkcji…

    3. Extern

      W końcu nie jest to aż taki nowy radar, w praktyce jest to konstrukcja z końca lat 90tych i PIT-Radwar potrafi dziś produkować nowocześniejsze radary, no ale skoro MON je zamawia bo mu odpowiadają to co się dziwić że producent je produkuje. Ale tak apropo to że do generacji fali w antenie nadawczej TRS-15 używane są lampy LFB nie oznacza od razu że sam radar jest przestarzały, cała reszta torów przetwarzania jest półprzewodnikowa a obróbka sygnałów cyfrowa oczywiście. Sterowanie wiązką w elewacji jest elektroniczne. Odczyt konta położenia anteny jest na enkoderach itd. Zastosowanie tych lamp w końcówce mocy toru nadawczego ma swoje zalety jak np. mniejsza masa anteny nadawczej, mniej się grzeje, łatwiej zbudować chłodzenie itd. niż przy układach półprzewodnikowych stosowanych wtedy gdy TRS-15 był projektowany. Tak więc zastosowanie jako źródła mocy w tym radarze lamp LFB to była raczej świadoma decyzja projektowa z tamtych lat, bo nawet już wtedy nie była to dla PIT-Radwar konieczność.

  5. Przemo

    TRS-15M Odra ma możliwość wykrywania i namierzania źródeł promieniowania elektromagnetycznego w sposób pasywny. Służy to głównie do wykrywania i namierzania środków WRE przeciwnika, podejrzewam że drony przeciwnika też będzie można w ten sposób wykrywać i śledzić(bo drony wysyłają dane drogą radiową). Żeby namierzyć źródło promieniowania, potrzebne są dwa radary TRS-15M Odra, radary mają wyposażenie konieczne do wymiany informacji między radarami. Podejrzewam, że to jest główna przyczyna zakupu kolejnych TRS-15M.

  6. olo

    Zamawiają pod Narew. Rakiety wybrane więc kolejne piętro obrony przeciwlotniczej jest w budowie. Pytanie czy jesteśmy gotowi na zmasowany atak dronów. Co prawda na razie Rosja ma ich niewiele ale to kwestia czasu.

    1. Juras

      Radarow u nas dosyc … ale to nie o “ radary “ tutaj chodzi, a informacje ktora to “ Te “ radary generuja …??? Jak wykazala Armenia, czy wczesniej Syria, musisz miec mozliwosc by zarzadzac wygenerowana informacja przez radary i to w czasie realnym …!

  7. boxer

    "obejmuje dwie trójwspółrzędne mobilne radary średniego zasięgu" - podstawy pisowni i odmiana wyrazów się kłania.

  8. Cóż.....

    Zmodyfikowana wersja tego radaru jest głównym radarem MJR. I jest to najgorszy z możliwych wyborów dla tej jednostki. Impulsowy, "gorący" o dużej mocy w impulsie, łatwy do wykrycia z setek kilometrów , ciężki, wymagający przestrzeni do rozstawienia. Zdumiewające jest, że nie zakupiono innych , choćby jako rezerwowych - "cichych" , praktycznie niewykrywalnych radarów typowo morskich, pracujących na tzw fali ciągłej Rm100! Jego antena podnoszona jest wysoko na maszcie, nawet spomiędzy drzew, choć wymaga odciągów. Ale niewykrywalność tego radaru przy jego skuteczności, jest przewagą nie do pobicia!!

    1. Juras

      Zaprzeczasz sam sobie

    2. assa

      Ale przecież tu nie chodzi o to aby cos kupić z głową, co będzie naprawdę przydatne i będzie miało odpowiednie walory techniczne, tu chodzi tylko aby kupić.....pokazać na defiladzie, wielkie jak stodoła silnie świcące? to nei ma znaczenia, naprawdę. Kasa przepłyneła i jest git. Dobro armii i przydatność tego typu sprzetu jest marginalna.

    3. Marek1

      Jeszcze jest dla ciebie cokolwiek "zdumiewającego" w działaniach/zaniechaniach MON ?? Głupota, permanentne dyletanctwo, czy sabotaż ? Wybór należy do ciebie ...

  9. Piotr Karaś

    W Anglii jeżdżą też rangery w chromie ! I wstrzym już ten........bo to się nudne robi

  10. Piotr

    Niestety te radiolokatory są już przestarzałe.

    1. Davien

      A niby pod jakim wzgledem?

    2. Erhard

      Mają zbyt silną wiązkę w stosunku do uzyskiwanych możliwości a przez to są łatwe do wykrycia i zniszczenia. Poza tym jeszcze trochę szczegółów technicznych ale to nie dla amatorów.

    3. ass

      pod każdym, wielkie jak stodoła, świecące na kilometry, łatwe do wykrycia.....to już złom bez napinki stary.

  11. Juras

    Miniaturowe skanery aesa z Radwaru dla bezalogowych wiez do Borsuka…?!

    1. filet bez ości

      yyyyyy, o co kaman..?

    2. Ra

      Asop?

    3. Juras

      Borsuka system zarzadzania polem walki juz dziala i jest wpiety w siec jednostki ( kompani, pulku, dywizji ) , tak ze informacja o tym co widza “ Borsuki “ z jakiegos plutonu, jest w czasie realnym dostepna dowodcy dywizji ktory moze wydac rozkaz by dywizyjne “ Raki “ , natychmiastowo przywalily w dany nieprzyjacielski obiekt, z wielka precyzja … to juz dziala. … so, dolozenie miniaturowego skanera AESA na np. pzod wiezy Borsuka , o zasiegu, powiedzmy 10km, nienastreczy problemow technicznych, a pozwoli widziec dalej i wiecej…?! A gdyby jeszcze zamontowac dwa “ Pioruny “ po lewej stronie wiezy … to bedziemy mieli super sprzet o ogromnej przezywalnosci na polu walki …?!!!

  12. Arek

    Już było.to.omawiane...to radary starego typu łatwe do wykrycia...gdzie polska ma o wiele nowocześniejsze trudnowykrywalne radary zakup bez sensu jak remonty t72...rangery w chromie...hmmv-dla desantu... Mrapy stare i inne badziewie nic nie wnoszące konstruktywnego.

    1. Amram

      Jeden z najsensowniejszych komentarzy.

    2. Te AK działa MON. Gdyby suweren pozwolił to jeszcze repliki dwóch nagich mieczy by kupili.. Nowoczesne radary są bardzo potrzebne tak samo jak i drony lądowe uzbrojone w ppk, ukm lub system MANPADS.

    3. Czyli

      Mon tak ma bo Sam wuj tak chce

  13. Maciek

    Oczywiście dobra wiadomość. Szkoda tylko, że nie mamy żadnych zdolności wczesnego wykrywania ani na wodzie, ani w powietrzu. A problem jest poważny, bo rusek żeby zaatakować nie musi wcale chodzić w zasięg naszych radarów.

  14. Pytam więc

    Po co skoro amerykanie nas obronią?

  15. andrzej.wesoly

    niepokoi dlugi czas realizacji zlecenia, bo dopiero w 2024 roku dostawa. Zatem tempo produkcji: 1 radar/1,5 roku...

  16. Andrzej P

    To naprawdę dobra wiadomość ! radary tego typu mamy naprawdę dobre.

    1. Dudley

      Jak są takie doskonałe, to ile ich wyeksportowaliśmy?

    2. JSM

      Kiedyś były rzeczywiście dobre. Lata świetlne temu.

    3. edek

      Kto napisał, że doskonałe?

  17. hmm

    OK to jest potrzebne. Zrobią kilka szt. w 3 lata, no dobra... Każdy taki radar powinien mieć też obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową a także co ważne, silną obronę przeciwspecnazową (jak każdy istotny obiekt), inaczej zginą bardzo szybko.

    1. Adam

      Radary ok. Wiadomo potrzebne. Szkoda tylko ze nie ma czym zealczac obiektow ktore wykryja.

    2. Radar się niszczy przedewszystkim w 99% procent przypadków przy pomocy pociskom przeciw radiolokacyjnym tj Ch-31P lub made in USA AGM-88 HARM.

    3. 4X4

      Punkt,wiec powinni wiec czekac 3 lub na pewno wiecej lat na obrone przeciwlotnicza dopiero wtedy rozpoczac niekonczace sie analizy dialogi i przetargi na radary? Himras podobno jest juz w drodze. Radary tez.

  18. Peter

    Perfekt!

  19. asf

    Oby więcej

    1. Herr Wolf

      A po co?

    2. War

      W kazdej wsi powinno byc 10 takich.

    3. BUBA

      a po to ...

  20. Sidematic

    Ciekawi mnie jaki geniusz zamówił radary trójwspółrzędne, wielkie jak boisko i świecące jak Manhattan do jednostki, która ma zwalczać okręty i ma działać skrycie. Chyba, że flota FR dysponuje okrętami potrafiącymi wznieść się w powietrze. To wtedy przepraszam.

    1. Madeinpoland

      Wiec powinni zamowic dwie platformy u np. Francuzow, a moze lepsze z USA? I kolejne oskarzenia o wspieranie zagranicznych koncernow a nie krajowych producentow. Wracaj i inni tobie podobni na wasze sputnikowe dot ru forum.

    2. Roshedo

      Cele powierzchniowe wykrywane z odleglosci max 50 km. Czyli nasze NSM nadal są ślepe. Naprawdę nie można kupować z półki od Szwedów skoro nasze zakłady nie potrafią zaoferować państwu adekwatnego produktu?

    3. Sidematic

      A o polskich radarach morskich na przykład RM-100 nie słyszałeś?

  21. Anatol

    Sztuk dwie, to akurat żeby sobie ładnie I równo na defiladzie jechały.

    1. Petro

      To jest dodatkowe zamówienie. 2 sztuki wersji "morskiej" i 13 w wersji do wykrywania samolotów już jest używane przez nasze SZ.

    2. X

      To "kolejna partia", czytamy w artykule ;)))

    3. Najlepiej 100 by stały w magazynie…..

  22. dwie trójwspółrzędne mobilne radary

    Gratulacje. Nic się nie zmieniło na Defence.

Reklama