Reklama

Siły zbrojne

"Kluczowy element systemu bezpieczeństwa”. Polscy Doradcy Wojsk Specjalnych w Afganistanie

Zespół bojowy Jednostki Wojskowej Komandosów zakończył misję wsparcia i doradztwa Afgańskiej Policyjnej Jednostki Specjalnej. Siły specjalne wypracowały efektywny model współpracy, kluczowej dla utrzymania stabilności w ogarniętym konfliktem kraju.

Kończący zmianę kolejny Zespół Bojowy z JWK realizował zadanie mentorowania i doradztwa Afgańskiej Policyjnej Jednostki Specjalnej ATF – 444 (Afgan Territorial Force). Jednostka ta jest jednym z trzech (obok CRU-222, CF-333) pododdziałów szczebla strategiczno-operacyjnego, przeznaczonym do prowadzenia najtrudniejszych operacji na terenie całego kraju.

Głównym rejonem jej zainteresowania jest południe Afganistanu, a głównym zadaniem przeprowadzanie aresztowań wysokiego ryzyka. Jednostka powstała z inicjatywy brytyjskiej Special Air Service. Obecnie doskonale wyszkoleni oraz wyekwipowani policjanci prowadzą operacje mające na celu ustabilizowanie sytuacji w takich zapalnych rejonach jak między innymi bastion Talibów - Helmand.

W misji „Resolute Support” wojska konwencjonalne sił koalicyjnych skupiły się na doradzaniu oddziałom afgańskim na poziomie sztabów korpusów. Rola przypisana pododdziałom specjalnym jest inna. SF (Special Forces) mają za zadanie nie tylko doradzać na wszystkich szczeblach funkcjonowania partnerowanych pododdziałów afgańskich, ale również bezpośrednio uczestniczyć w operacjach prowadzonych razem z afgańskimi „specjalsami”. Z czasem okazało się, iż model kooperacji wypracowany przez Siły Specjalne jest najefektywniejszy. Podsumowując okres największej aktywności operacyjnej (fighting season) okazało się, że jednostki specjalne szczebla narodowego były kluczowymi elementami utrzymania stabilności Afganistanu.

Operatorzy JWK stacjonujący w południowym Afganistanie wspierają ATF-444 w planowaniu i prowadzeniu policyjnych operacji przeciwterrorystycznych. 

Naszą kooperację można nazwać kooperacją totalną. Jesteśmy zaangażowani w każdy element życia mentorowanej jednostki. Doradzamy i nadzorujemy między innymi takie obszary funkcjonowania jednostki jak szkolenie, zabezpieczenie logistyczne, zarządzanie personelem, itp. Najważniejszym dla nas obszarem jest jednak doradztwo w zakresie prowadzenia operacji specjalnych. W tym obszarze odpowiadamy głównie za koordynację działania jednostki ATF ze środkami sił koalicyjnych. Często uczestniczymy w operacjach doradzając dowódcy polowemu ATF odnośnie manewru siłami podczas operacji oraz odpowiedniego wykorzystania przydzielonego wsparcia powietrznego

operator JWK

Jako przykład efektywności tej współpracy można przytoczyć rezultaty ostatnich operacji przeprowadzonych w 2016 roku. Połączone siły polskich i afgańskich komandosów doprowadziły do: fizycznej eliminacji oraz aresztowań dziesiątek bojowników talibskich, likwidacji składów środków walki przeciwnika, likwidacji baz przeciwnika służących jako punkty podsłuchu oraz inwigilacji Afgańskiej Armii. Oswobodzono ponadto 24 zakładników czy ostatecznie uwolniono 34 więźniów z talibskiego więzienia. Ostatnia z tych operacji odbiła się szerokim echem w afgańskich mass-mediach.

JWK Afganistan
Amunicja i materiały wybuchowe, zabezpieczone w trakcie działań. Fot. JWK.

Wszystkie te sukcesy należy przypisać doskonałym relacjom pomiędzy polskimi i afgańskimi „specjalsami”. Na te relacje wpływ mają niewątpliwie doświadczenia wyniesione z poprzednich misji JWK, najwyższe umiejętności taktyczne, „know how” strony polskiej, ale również doświadczenie oraz wola walki strony afgańskiej. Razem tworzą zespół, który w sposób znaczący wpływa na stabilność i bezpieczeństwo Afganistanu.

Niewątpliwie na wymierne efekty pomyślnie przeprowadzonych operacji miał wpływ cykl regularnych i wymagających treningów ATF prowadzonych pod okiem instruktorów doradców wojsk specjalnych. W ostatnim okresie doradcy przeprowadzili szereg kursów podtrzymujących i podnoszących poziom umiejętności funkcjonariuszy ATF takich jak: kurs snajperski, walka w przestrzeniach zamkniętych (CQB), trening z wykorzystaniem przydzielonych środków lotniczych, trening strzelecki, kurs medyczny, kurs nawigacji i wiele innych.

Po raz kolejny Polskie Siły Specjalne udowodniły, iż niewielkim nakładem sił i środków, działając z daleka od własnych granic można w efektywny sposób dbać o bezpieczeństwo Polski poprzez zaangażowanie w koalicyjne projekty stabilizacyjne w najbardziej zapalnych rejonach świata. Polski wkład niewątpliwie został zauważony, a przez to daje lepszą pozycję w sprawie rozmów o zaangażowaniu sił koalicyjnych na terenie RP.

Omawiana zmiana polskich żołnierzy pełniła służbę na podstawie postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 30 czerwca 2016 roku o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji RESOLUTE SUPPORT Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu w okresie od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.[1]

Autor jest oficerem Zespołu Bojowego JWK.

 



[1] http://www.mon.gov.pl/sily-zbrojne/misje/resolute-support-e2014-12-29/

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Piotr34

    A niby w jaki sposob "dbaja tam o bezpieczenstwo Polski"?Bardzo naciagna i watpliwa teza bazujaca glownie an tym ze w razie W to sojusznicy beda sie czuli zoobowiazani itp-historia pokazuje ze to raczej nie dziala.Ja rozumiem ze moze i musimy sie jakos wkupywac ale gadki o "dbaniu o bezpiecznstwo Polski" to sa dla misiow o malym rozumku.

    1. Marcin

      Piotr, z jednej strony 3/4 Polakow boi się wszystkiego co kolorowe i inne, i nie chce żadnych uchodźców, natomiast w tym samym czasie, mamy problem z tym, że udzielamy się np w Afganistanie. To chcemy tych uchodźców czy ich nie chcemy? To nie jest tylko kwestia zobowiązań, świat jest zglobalizowany-naczynia połączone, nie można siedzieć i czekać. Wody w Afryce i na bliskim wschodzie jest jak na lekarstwo, to jest i będzie pra-przyczyna i element, wielu, wielu konfliktów i fal migracji, po to tam jestesmy.

  2. men

    Wyrażę, mam nadzieję że nie tylko swoją opinię i apel do rządzących, aby w szale politycznej gry nie osłabili jednego z nielicznych elementów naszych SZ zdolnych do bojowego działania

Reklama