Kluczowy amerykański dowódca z wizytą na Bliskim Wschodzie

29 lipca 2020, 12:35
191124-D-D0400-001
Fot. IDF, za: Kolegium Połączonych Szefów Sztabu USA, www.jcs.mil

Amerykański Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów ruszył do rejonu odpowiedzialności Dowództwa Centralnego (US CENTCOM) prowadząc szereg rozmów z kluczowymi dowódcami oraz politykami, takich państw jak Izrael, Jordania, Katar, Afganistan oraz Arabia Saudyjska. Wszystko w mało komfortowej sytuacji narastania napięć w relacjach z Iranem, a także jego sojusznikami rozrzuconymi w regionie. Co więcej, rodzą się również realne wątpliwości odnośnie rozwoju sytuacji w Afganistanie, także znajdującym się w zasięgu US CENTCOM.

Zobacz także
Reklama

W toku swojej bliskowschodniej podróży gen. (US Army) Mark A. Milley miał przede wszystkim dyskutować obecną sytuację bezpieczeństwa w regionie z kluczowymi dla Waszyngtonu sojusznikami. Szczególnie, że dla Stanów Zjednoczonych i ich partnerów regionalnych w coraz większym stopniu rodzą się w ostatnich dniach wątpliwości, co do postawy Iranu oraz jego sojuszników i możliwości eskalacji napięć. To właśnie, przede wszystkim jest zauważalne w relacjach z Izraelem. Gen. Milley miał tym samym przeprowadzić rozmowy z izraelskim szefem sztabu gen. Aviv Kochavim oraz ministrem obrony Benny Gantzem.

Zauważa się, że amerykański przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, w trakcie wizyty na terytorium Izraela w bazie sił powietrznych IDF, miał również odbyć wideokonferencję z premierem Benjaminem Netanjahu. Oczywiście, strona izraelska wskazuje, że należy podtrzymywać presję na sam Iran oraz jego formacje proxy w całym regionie. Trzeba pamiętać, że Izraelczycy mieli najpewniej dokonać serii uderzeń na cele w Syrii, a później udało im się przechwycić i zastopować odpowiedź Hezbollahu na granicy z Libanem. Jednakże napięcie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i realnym jest wystąpienie kolejnych prób działań Hezbollahu.

Oprócz samego Izraela, gen. Milley miał również odbyć bezpośrednie rozmowy ze swoim jordańskim odpowiednikiem gen. Yousefem Alhnaity. Tutaj również dość lakonicznie podkreślono, że obie strony dyskutowały o środowisku bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i stwierdziły, że Stany Zjednoczone i Jordanię wiążą silne więzy w zakresie utrzymywania stabilności regionu. Również na obszarze US CENTCOM doszło do spotkania amerykańskiego dowódcy z katarskim szefem sztabu sił zbrojnych gen. Ghanem bin Shaheen Al Ghanem i samym emirem tego państwa Tamim bin Hamad al-Thanim. Nie zabrakło także saudyjsko-amerykańskiego spotkania. Gen. Milley rozmawiał bowiem z wiceministrem obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej Khalidem bin Salman Al Saudem oraz szefem tamtejszego sztabu generalnego Fayyadem Al-Ruwailim.

Przypomnijmy, że relacje irańsko-amerykańskie pozostają napięte od czasu eliminacji przez Stany Zjednoczone słynnego generała irańskiego, Sulejmaniego. W ostatnim czasie Iran przeprowadził ćwiczenia w rejonie Cieśniny Ormuz, w toku których miał symulować uderzenie na cel odwzorowujący amerykański lotniskowiec. Co więcej, w samym Iranie doszło w ostatnich miesiącach do serii dziwnych incydentów oraz zdarzeń, które mogą być efektem zewnętrznej aktywności wywiadowczo-sabotażowej. Tym samym, rodzą się hipotezy o możliwych akcjach Izraela lub(i) Stanów Zjednoczonych, wymierzonych w irańskie programy zbrojeń atomowych oraz rakietowych. 

Jednak obok spraw Iranu i jego polityki regionalnej, dla Waszyngtonu kolejnym zmartwieniem jest również afgański proces pokojowy. Stąd też, nie może zaskakiwać, że gen. Milley pojawił się również z wizytą w Kabulu. Spotkał się tam z prezydentem Ashrafem Ghanim, wiceprezydentem Sallehem, oraz Abdullahem Abdullahem. Stany Zjednoczone wypełniają swoje zobowiązania względem porozumienia z Talibami, jednak ci ostatni nie są skłonni do pełnego porzucenia przemocy i rozpoczęcia pełnoskalowych rozmów z władzami z Kabulu. Tym samym, zarówno dla Amerykanów, jak i NATO rodzą się wątpliwości, co do możliwego biegu wydarzeń w tym państwie.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Navigator
czwartek, 30 lipca 2020, 09:33

Szef sztabu u siebie w bazie lotniczej US w Katarze.infrastruktura gotowa na 1 dodatkowy lotniskowiec czyli 72,samoloty do obecnych 2 skrzydeł Podobne rozwiązanie techniczne będzie na lotnisku Starachowice budiwane dla 5 Korpusu w Polsce Fantastyczna sprawa

Pankracy
środa, 29 lipca 2020, 23:44

Narada w IDF CHYBA mówią n POWAŻNIE Briefing

Fanklub Daviena
środa, 29 lipca 2020, 16:40

USA wpada w histerię z powodu wygasających jesienią sankcji na Iran. W głupocie swojej USA "wypstrykały" się z "amunicji sankcyjnej" na głupoty w stylu "za Hong Kong", "za Ujgurów", "za Magnitskiego", "za Skripali", "za wybranie Trampa na prezydenta", "za Airbusa", "za Volkswagena" i teraz jak mają poważny, a nie urojony problem, to nie mają czym przekonać Rosji, Chin a nawet UE, Indii, Japonii, Korei a nawet połowy państw Bliskiego Wschodu do przedłużenia sankcji na Iran. Same USA są za słabe by fikać do Iranu, więc teraz histerycznie usiłują zakończyć wojnę w Afganistanie i Jemenie (by zwolnić środki na Iran) i zmontować koalicję do wojny z Iranem. Nic z tego USA się nie uda. "Dramat" USA polega na tym, że jak Iran będzie mógł bez zgody USA robić co chce, to jutro to samo zrobi UE, Korea Południowa, Australia, Japonia, Brazylia i to będzie koniec amerykańskiego snu o "Project for the New American Century".... A przecież jak twierdzą Clintonowie, Bushowie, Boltonowie, Pompeo, Trumpki, Obamowie itp. "wyjątkowy i niezastąpiony naród amerykański" o "wyjątkowej uczciwości, etyce, prawości, pracowitości, mądrości" itp. jest "predysponowany przez Boga do przewodzenia światu"... :)

Ech
czwartek, 30 lipca 2020, 15:32

embargo sie konczy. ale za duzo nie kupia bo kasy brak

Derwisz
środa, 29 lipca 2020, 16:31

Nie pojedzie do Pakistanu? Ciekawe

Chlopek Rostropek
środa, 29 lipca 2020, 16:20

Ciekawe co Perry kazał powiedzieć generałowi?

ok
środa, 29 lipca 2020, 15:32

zalatwic go bez wypowiedzenia wojny. terror za terror

tylko pytam...
środa, 29 lipca 2020, 14:55

Odpowiednik gen. Khasema Solejmaniego ?!

Kebab
środa, 29 lipca 2020, 18:17

Tego co zgwałcił syryjskie kobiety?

...
czwartek, 30 lipca 2020, 15:32

Klinton?

Tweets Defence24