Reklama

Siły zbrojne

Karabiny snajperske LaRue i amunicja dla GROM

Fot. LaRue Tactical
Fot. LaRue Tactical

Jednostka Wojskowa GROM zakupiła karabiny snajperskie LaRue. Dostawcą sprzętu będzie katowicka spółka Works 11. Natomiast amunicję ma dostarczyć Cenzin Sp. z o.o.

Dnia 10 lipca 2017 roku Jednostka Wojskowa 2035 GROM ogłosiła przetarg na dostawę automatycznego karabinu snajperskiego LARUE. Jedynym podmiotem zgłoszonym w postępowaniu była katowicka spółka Works 11.

Czytaj także: GROM zamawia czeskie granatniki

Ze względu na poufny charakter informacji w postępowaniu nie została określona dokładna ilość zakupionych karabinów snajperskich. Jednakże, na podstawie ogólnej kwoty 570 960 zł (702 280,80 zł z 23% VAT) można wnioskować, iż GROM planuje pozyskać od 12 do 20 sztuk broni. Zgodnie z warunkami broń ma być dostarczona do 30 listopada br.

Zamówione przez operatorów GROM karabiny snajperskie z rodziny LaRue produkowane są od 2008 roku przez amerykańskie Austin Precision Products. Bazują one na konstrukcji AR-10 i powstały w odpowiedzi na zamówienie Piechoty Morskiej USA, w ramach programu SAPWS. LaRUe OBR (Optimized Battle Rifle) w zależności od wersji może strzelać amunicją 7,62 mm jak i 5,56 mm w oparciu o wykorzystanie energii gazów prochowych pobranych przez boczny otwór w lufie.

Czytaj także: 20. rocznica wielkiego sukcesu GROM [Defence24.pl TV]

Prawdopodobnie GROM zamówił wersję karabinów na nabój 7.62x51 mm, albowiem równocześnie prowadzony był przetarg na dostawę nieokreślonej liczby amunicji 7,62X51NB 308 Win Lock Base. Jedynym oferentem biorącym udział w postępowaniu była warszawska spółka Cenzin. Wartość kontraktu, którego dostawa ma się zakończyć 30 listopada br., opiewa na kwotę 2,2 mln zł.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Marek Dobrzyński

  Cena tego karabinu w US wynosi 3.370 USD. :)

 2. wojtek

  Mo powinno się pozwolić GROM kupować dla całego wojska? półtora miesiąca i jest umowa... może niech sami sobie kupią helikoptery co?

  1. Qba

   Kupiliby specjalistycznie MH-60W PaveHawk, które są kilka razy droższe od UH-60M BlacHawk

 3. podatnik

  To Sako już jest złe?

  1. Marek

   Mają przecież różne. Tym razem pewnie chodziło im o samopowtarzalne, więc Sako odpada.

  2. m

   GROM od początku dysponował bronią wyborową wszelkich typów i rodzajów, przede wszystkim ze względu na zadania, jakie przed nim postawiono. Również dzięki temu, oraz wysokiemu podporządkowaniu, a także temu, że nie wchodził w skład żadnej formacji, ani służby miał dużą dowolność w doborze i zakupie broni. Stąd ich arsenał kbw jest imponujący, a trzeba pamiętać, ze tj. w doborze broni krótkiej do samoobrony drobne szczegóły mają znaczenie, tak w strzelaniu na duży dystans upodobania, przyzwyczajenia strzelca, oraz specyficzne cechy broni również się liczą. Początkowo GROM dysponował Remingtonami 700 z kolbami McMillan, oraz równolegle wyborowymi M21, a także zakupiony niedługo później dla uzupełnienia M700 Mauserami 86SR. Samopowtarzalny karabin wyborowy sprawdza się w natarciu (w odróżnieniu od powtarzalnego), pozwala na szybkiego zdwojenie strzału, otwarcie ognia bezzwłocznie do innych celów, odpieranie zmasowanego natarcia itp. Powtarzalny kbw pozwala strzelać z dużą dokładnością do bardziej oddalonych celów, ale sprawdza się lepiej, kiedy strzelec wyborowy działa samodzielnie, nie w ramach pododdziału piechoty i zwalcza pojedyncze cele. Kolejną specyficzną bronią wyborową jest karabinek parasnajperski - jest to odmiana karabinu automatycznego (samoczynno-samopowtarzalnego) do naboju pośredniego, która oprócz typowych cech tej klasy broni cechuje się wysoką celnością i precyzją mechanizmu spustowego, a pozwala wspierać ogniowo zespoły szturmowe, gdy strzelec wyborowy towarzyszy im w natarciu lub znajduje się bliżej niż zazwyczaj obiektu atakowanego. Lżejsza, krótsza, a przez to bardziej mobilna broń o sile ognia na bliskim dystansie większej niż pozostałe, klasyczne kbw pozwala prowadzić precyzyjny ogień wspierający, gdy w specyficznych warunkach będzie niezbędny (operacje uwalniania zakładników lub inne operacje prowadzone w obecności osób postronnych). Przykładem takiej broni z arsenału GROM jest np. SIG SG551P SWAT (zdaje się, że pojedynczy egzemplarz), ale istnieją takie odmiany M4A1 z cięższymi lufami.

  3. Qba

   To są karabiny DMR zastępujące wyeksploatowane KAC SR-25

 4. jasiu

  Wilki, tory kupować. Najlepsze karabiny na świecie!!!

  1. sorbi

   "Wilki, tory kupować"....Problem w tym, że to nie są karabiny automatyczne, a to było przedmiotem zamówienia.

  2. Abc

   Polecam wizytę na strzelnicy w Chorzowie- można postrzelać z wersji sportowej w .308 WIN. Ergonomia taka że kolejki chętnych raczej się nie ustawiają....

  3. Qba

   Najgorsze w swojej klasie

 5. Lago

  Tak pobieżnie licząc to jest zapas amunicji na cały resurs broni. Dobry pomysł przynajmniej nie ma większych różnic pomiędzy partiami.

 6. Qba

  Nie sądzicie że to podejrzane, że kupują egzotyczne LaRue w cenie trzy razy wyższej od FN SSR i HK G28?

  1. Davien

   Może dlatego że chodziło o automatyczny karabin snajperski a wymienione przez ciebie to półautomaty.

  2. Hk416A5

   Może nie mają najlepszych doświadczeń jeśli chodzi o jakość ostatnich partii hk

  3. Truck

   GROM kupuje to czego potrzebuje a nie to co najtańsze, i tak ma być!!!

Reklama