Reklama

Siły zbrojne

Kania-21: Newy i Gromy w ogniu [FOTO]

Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz

3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej przeprowadziła strzelania z zestawów rakietowych Newa i Grom, a także z systemów artyleryjskich kalibru 23 mm.

8 czerwca, w ramach przygotowania do realizacji zadań odbyły się rakietowe strzelania bojowe, które wykonały pododdziały 3. Brygady Rakietowej Obony Powietrznej. Całemu przedsięwzięciu przyglądał się I Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ, gen. broni pilot Jan Śliwka oraz towarzyszący mu Szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych, gen. bryg. Krzysztof Żabicki.

Jak podało Dowództwo Generalne RSZ, strzelania były częścią ćwiczenia KANIA-21 realizowanego w ramach największych w tym roku ćwiczeń wojskowych jednostek Dowództwa Generalnego RSZ pk. Dragon 21. Opierając się na tym samym scenariuszu co ćwiczące w innych rejonach jednostki, pododdziały brygady wykonały przemieszczenia do wyznaczonych rejonów i rozpoczęły osłonę wskazanych  obiektów. 

image
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz

Zadania takie są wykonywane przez żołnierzy 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej wielokrotnie w ciągu każdego roku, jednakże możliwość zwieńczenia ich realnym strzelaniem,  powodują że są jednych z kluczowych wydarzeń szkoleniowych tego roku.

Cykl zajęć przygotowawczych Brygady do ćwiczeń i strzelań bojowych rozpoczyna się jeszcze w garnizonach, gdzie żołnierze szkolą się na trenażerach i imitatorach. Kolejnym etap przygotowań to dopuszczenia osób funkcyjnych i sprzętu do strzelań, w ramach którego sprawdzeniu podlega cały zakres wiedzy i umiejętności. Następnie zostają przygotowane obsługi bojowe i sprzęt do strzelań. Udokładnia się wszystkie dane oraz sprawdza systemy bojowe w warunkach realnych, czyli dla wytypowanych stanowisk ogniowych.

Podczas strzelań, jak i w trakcie przygotowywania do rakietowych i artyleryjsko-rakietowych strzelań bojowych, wydawane komendy, składane meldunki i podejmowane działania przez poszczególne szczeble dowodzenia odzwierciedlają prawdziwą pracę bojową. Podczas nalotu Dowódca Brygady kieruje walką podległych dywizjonów rakietowych i ich zespołów ogniowych. Na podstawie danych z zobrazowania sytuacji powietrznej Dowódca Brygady wybiera cel do zniszczenia dla poszczególnych zespołów ogniowych wskazując je zgodnie z kierunkiem nalotu, hierarchią ważności i kolejnością niszczenia

image
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz

W ćwiczeniu KANIA-21 oprócz dowództwa 3. BR OP oraz 33., 36. dywizjonów rakietowych OP z Gdyni i Skwierzyny oraz 38. dywizjonu zabezpieczenia OP, biorą udział dodatkowe pododdziały wydzielone z innych jednostek: grupa zadaniowa OPBMR, pluton radiotechniczny, grupa zadaniowa z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz lotnictwo. Żołnierze 3. Brygady we współdziałaniu z innymi rodzajami wojsk przećwiczyli dodatkowo m.in. prowadzenie działań w warunkach zagrożenia użycia Broni Masowego Rażenia i CBRN oraz organizację systemu ochrony wojsk w warunkach oddziaływania grup dywersyjno-rozpoznawczych.

3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej to główny związek taktyczny Sił Powietrznych, zapewniający zdolność obrony powietrznej przez wykorzystanie rakietowych zestawów obrony powietrznej. 3 WBROP dysponuje sześcioma dywizjonami rakietowymi z zestawami rakietowymi S-125 Newa-SC, jeden z dywizjonów ma też do dyspozycji zestaw S-200C Wega. Oprócz tego w skład brygady wchodzą też pododdziały wsparcia i zabezpieczenia, a w dywizjonach eksploatowane są też zestawy bardzo krótkiego zasięgu: z armatami 23 mm (w tym od niedawna system Pilica) i systemy przenośne (m.in. Grom).

W ramach pierwszej fazy programu Wisła jeden z dywizjonów 3 WBROP, bazujący w Sochaczewie, zostanie przezbrojony w zestawy Patriot/IBCS. Do 3 Brygady docelowo trafią też kolejne zestawy Wisła pozyskiwane w ramach drugiej fazy, natomiast część dywizjonów będzie dysponować systemem krótkiego zasięgu Narew.

image
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz

Kluczowym zadaniem dla 3. BR OP są rakietowe i artyleryjsko-rakietowe strzelania bojowe. Pozwalają żołnierzom realnie przeprowadzić elementy przygotowawcze i wykonawcze, jakie są realizowane na polu walki ze szczególnym podkreśleniem tych, które są niezbędne do sprawnego działania pododdziałów przeciwlotniczych w toku działań bojowych i ich zwieńczenie, czyli niszczenie celów powietrznych.

image
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz
image
Fot: st. sierż. Daniel Andalukiewicz
Reklama
Reklama

Komentarze