Reklama

Geopolityka

John Brennan zostanie nominowany na szefa CIA

John Brennan - fot. Getty Images
John Brennan - fot. Getty Images

Jak doniosły źródła z administracji prezydenta Baracka Obamy, 7 stycznia br. na stanowisko szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej zostanie nominowany John Brennan.Brennan, obecnie pracownik CIA i doradca prezydenta ds. zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa narodowego (homeland security), jeśli zostanie zaakceptowany przez Senat, zostanie następcą Davida Petraeusa, który zrezygnował po skandalu obyczajowym, na stanowisku szefa największej agencji wywiadowczej na świecie.

John Brennan (58 l.) jest ekspertem ds. Bliskiego Wschodu i płynnie mówi po arabsku - co wskazuje na ciągle kluczową rolę tego regionu w polityce Stanów Zjednoczonych.

W ocenie Pauliny Kozłowskiej, ekspertki serwisu 300polityka.pl ds. amerykańskiej sceny politycznej, John Brennan, który "pracował także dla administracji republikańskiej  i był zaangażowany w akcje, która zakończyła się zabiciem Osamy bin Ladena, wywołuje znacznie mniejsze kontrowersje wśród Republikanów niż Hagel, stąd też prezydent Obama może liczyć, że akceptacja jego kandydatury wśród republikańskich senatorów może nie stanowić problemu."

Równocześnie ekspert Washington Post, David Ignatius zauważa, że zarówno Hagel, Kerry (Sekretarz Stanu in spe) jak i Brennan to zaufani ludzie Obamy, a więc ich współpraca powinna się układać jeszcze lepiej niż trio Gates - Clinton - Petreaus.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama