Reklama

Geopolityka

JLTV i współpraca brytyjsko-litewska

Fot. Gray Robson-Parker/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Gray Robson-Parker/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

W minionym tygodniu z wizytą w Wielkiej Brytanii przebywał litewski wiceminister obrony narodowej Giedrimas Jeglinskas. Celem pobytu reprezentanta rządu Litwy były rozmowy dotyczące nawiązania potencjalnej współpracy przy programie kupna pojazdu JLTV i zakupach innego sprzętu wojskowego.

W trakcie wizyty Jeglinskas spotkał się z przedstawicielami brytyjskiego rządu i przemysłu. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z przystosowaniem JLTV do potrzeb armii poszczególnych państw i standardów Unii Europejskiej.

Podczas prób poligonowych JLTV, obserowanych przez Jeglinskasa, litewski wiceminister rozmawiał również z przedstawicielami amerykańskiego departamentu obrony odpowiadającymi za program tego pojazdu - omawiano trudności związane z integracją na JLTV uzbrojenia europejskiego i potencjalne sposoby ich rozwiązania.

Litwa chce nawiązać możliwie bliską współpracę z Wielka Brytanią, związaną z programem pojazdu JLTV - oba państwa są zainteresowane nabyciem tego sprzętu. Dodatkowo Litwini mają nadzieję na nawiązanie ściślejszych kontaktów z brytyjskim przemysłem zbrojeniowym i potencjalnymi wspólnymi zamówieniami dla marynarek wojennych obu państw.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Steve

  No i można?

  1. NSZ

   Dużo można nawet z budżetem MON nie tak dużym jakim ma Polska w porównaniu do krajów Bałtyckich.Tam można kupować uzbrojenie a u nas można otwierać kolejny dialog techniczny z którego nic nie wynika

  2. niki

   Polski budżet MON wcale nie jest mały jest duży. Niestety jest marnotrawiony. Zakupy cwywilnych samolotów zamiast myśliwców, na emeryturki idzie jakieś 20% całości budżetu obronnego.

  3. dropik

   no emerytur mozna nie płacić. niech sobie żołnierze sami je zapewnią. Ewentualnie mozna je finansować z budzetu. tyle że wtedy budzet mon -20%.

 2. Grzyb

  A my mam nadzieję dla programu Pegaz kupimy Husara czyli Tatrę. Mógłby to być początek współpracy Polsko - Czeskiej. Poza tym to wóz nie ustępujący innym konstrukcjom. Cegielski czeka panowie decydenci!

  1. żołnierz

   Tak, Cegielski czeka, czyli panowie pośrednicy Tatry z dużymi prowizjami, którzy chcą wykorzystać Cegielskiego czyli przedsiębiorstwo państwowe... Kolejna sprawa do wyjaśnienia

  2. Grzyb

   No to co proponujesz? Oshkosh czy Hawkei? I wtedy pośrednicy z Ameryki albo Australii dostaną niebotyczne prowizję. A może lepiej skupić się na remontach Tarpana?

  3. wuwuzela

   Cegielski czeka, a Mista produkuje już kolejną wersję Oncilli na export, i w testach porównawczych u swojego klienta rozwala amerykańską konkurencję. Ale nie, lepiej płacić za import i licencje, prawda?

 3. Polak

  Anglikom nie można też ufać , Ukrainie już dopilnowali po za tym afera z skripalem daje Wielkiej Brytani lepsze negocjacje z wyjścia z uni a poza tym odwrót od Rosji a zakupy na Wyspie. Po wójnie o Anglię Polaków potraktowali jak śmierći a Państwo polskie nie posiada zasnego wywiadu dziady i tyle jedyny wywiad w Polsce jaki działa to jak wyprowadzić z Polski kasę.Sprawa wypadku samolotu Sikorskiego dalej nie odtajniona. Wiadomo że Polacy mieli dostęp do enigmy i dużo danych i powinni nam się odwdzięczyć i pomoc w walce z komuna.Za to dogadali się z Niemcami aby Polska była pod butem ruska i ominęły nas reparacje. Dodam że jeszcze parę lat temu dosłownie Niemcy płaciły Anglii ostatnie raty za zniszczenia.

  1. Grzyb

   Zapomniałeś napisać o naszym złocie w skarbcu Bank of England i że kazali nam zapłacić za używanie Spitfire\'ów. Ale ja osobiście i tak byłabym od nich uzbrojenie. Nie grymaszą i bez problemu dają licencje. Biznes Panie, czysty biznes.

 4. miras

  Jeszcze dwa lata temu większość chwalilo dobrą zmianę,a oni mistrzami od dialogu.

 5. kol

  aż zazdrość zżera..

 6. Krzesimir

  Nie można tak, bo na Anglię jesteśmy obrażeni. Jeszcze nie? To niedługo już będziemy.

  1. rydwan

   obraza obraza ale z anglikami to musimy ostrożnie jako ze oni dbaja ferst of all o siebie i nie wystawia głowy przed szereg za to moga nas wciagnac, jak kiedys Litwini , w nie nasze konflikty

 7. Melkior

  A u nas będzie remont honkerów... Ręce opadają.

 8. Związkowe biuro rachunkowe

  Trzeba kupic Polskiego Tarpana albo Poloneza bo Polski przemysl najlepszy. Wazne aby Polskie auta byly w cenie amerykanskich a najdroższe.

Reklama