Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Japonia ujawniła prototyp nowego transportera piechoty [FOTO]

Japońskie ministerstwo obrony ujawniło prototyp ośmiokołowego transportera piechoty, będącego częścią programu, w ramach którego opracowywana jest nowa klasa modularnych pojazdów przeznaczonych dla Sił Samoobrony.

Prototyp nosi obecnie nazwę Wheeled Armoured Vehicle (Improved) - jego rozwój ma doprowadzić do opracowania nowego typu transportera, mającego zastąpić wykorzystywane obecnie w Siłach Samooborny ośmiokołowe transportery Type 96

Podmiotem odpowiedzialnym za rozwój programu jest Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki. Rzecznik agencji przekazał, że podczas opracowywania i rozwoju nowego pojazdu szczególny nacisk położono na modułowość transportera, pozwalającą na dostosowywanie do konkretnych zadań i łatwy rozwój w zależności od potrzeb, odporność na wybuchy improwizowanych ładunków wybuchowych i wszechstronność. Nowy sprzęt będzie też wyposażony w mocniejszy silnik i wzmocnione zawieszenie w stosunku do obecnie wykorzystywanego sprzętu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez agencję, prototyp przekazano ministerstwu obrony 10 stycznia 2017 r. Pojazd zbudowano w zakładach Komatsu, ma długość 8,4 m,. szerokość 2,5 m i wysokość 2,9 m. Masa została określona na 20 ton. Załoga pojazdu liczy trzy osoby, przewozi on do ośmiu żołnierzy desantu.

Prototyp nowego transportera napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o pojemności 10800 cm3, osiągającym moc maksymalną 372,8 kW, dzięki czemu na utwardzonej drodze osiągana jest szybkość maksymalna 100 km/h.

Tylna część pojazdu ma charakter modułowy, będzie ją można wymieniać w zależności od misji. Przewidywane warianty to transporter piechoty (podstawowy), wóz wsparcia łączności i pojazd inżynieryjny.

Na budowę i próby prototypu przeznaczono 41 mln USD. Próby mają zakończyć się najwcześniej w 2019 r.

Nie ujawniono jeszcze przewidywanego uzbrojenia nowego transportera, jednak w Japonii trwają obecnie intensywne prace nad stworzeniem modułu bezzałogowego systemu uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (10)

 1. artist

  Rosomak?? haha

  1. Podbipięta

   Cóż ... Rosomak i Boxer jako pierwsze wyznaczyły standardy nowoczesnego KTO.

 2. Arek

  Przewody hydrauliczne klapy desantu na zewnątrz pancerza. Wystarczy granat aby załoga nie mogła opuścić pojazdu. Debilizm.

  1. kronan

   Coś to tak sobie wygląda faktycznie ale w terenie górzystym jest o wiele więcej zagrożeń dla każdego pojazdu pancernego.Wizja granatu rzuconego w kierunku tylnej rampy tego KTO jakoś nie wygląda specjalnie groźną okoliczność

  2. Obserwator

   Będą mogli wydostać się w sposób awaryjny przez górne włazy, ale wtedy narażają się na ogień broni strzeleckiej. Widać więc, że konstruktorzy japońscy nie mają doświadczenia i będą dopiero uczyli się na własnych błędach.

 3. Roshedo

  A może zamiast bawić się w takie wynalazki Japonia powinna zakupić Rosomaka ( jest dobry sprawdzony w boju, znany lubiany i tani)? Nie musimy mieć kompleksów przed Japończykami, a oni na pewno umieją liczyć kasę i chętnie by z nami pohandlowali ( w rozliczeniu możemy wziać licencje na jakiś samochodzik osobowy "dla ludu").. Hej politycy obudźcie się! To szansa dla Polski jest!!!

  1. chorąży

   @Roshedo Dlatego, ze umieją liczyć kasę to z "nami" nie handlują. A co takiego nadzwyczajnego ma Rosomak ? Zdajesz sobie sprawę, że jest to kompletnie niszowy i już w sumie stary pojazd z sylwetką wielkości "stodoły" ?

 4. Koles

  Japończycy maja tak inną doktrynę wojenną od zachodniej, że ciężko nawet oceniać ten pojazd naszymi standardami.

 5. Zbulwersowany podatnik

  Odnośnie KTO chciałbym zapytać: 1. Dlaczego nasz Rosomak wciąż składany jest z zagranicznych komponentów? Czy na prawdę zakłady w Poznaniu nie mogą produkować silników i przekładni na licencji? 2. Czy ze względu na to, że nie wszystkie Rosomaki będą wyposażone w bezzałogową wieżę nie powinniśmy produkować jej sami chociażby w HSW? 3. Czy nie można zainwestować w Mesko i dać im funduszy na zakup licencji na amunicję 30mm aby ta naszej rodzimej produkcji nie niszczyła drogich wież? 4. Czy w ogóle produkujemy coś do rosomaków poza skorupą? Chociażby elektronikę? 5. Co z Rosomakiem M, XP (opracowanym w współpracy z Finami)? Wdrożymy te dwa warianty kiedykolwiek do produkcji? 6. Czy spoczęliśmy na laurach, czy Rosomak S.A. pracuje nad wersją Rosomak II?

  1. dropik

   tak wygląda nowoczesna produkcja. Wiekszość rosomaków jest już wyprodukowana wiec jaki sens byłby teraz zacząć robić silniki. Gdyby ekonomicznie byloby opłacalne wytwarzać silniki w PL to by to zrobiono. Uwierz nad tym siedziało wielu mądrych ludzi.

 6. rozbawiony wiadomo kim i czym

  Japończycy niech lepiej skoncentrują się na produkcji samochodów osobowych. W dziedzinie broni pancernej nigdy się nie liczyli, nadal nie liczą i zapewne nigdy nie będą się liczyć. PS. Mam pewien pomysł, może udałoby się Krajowi Kwitnącej Wiśni sprzedać nasze SKOT-y...

  1. b

   Czasem lepiej pomyslec zanim sie cos napisze, Japonia ma takie mozliwosci technologiczne , ze moze stworzyc kazdy rodzaj uzbrojenia na najwyzszym swiatowym poziomie. MBT Typ 10 to jeden z wielu przykladow (Rosja o takim czolgu moze tylko snic )

 7. laick

  do czego służą te dziwne prety a'la "potwor z loch ness" na kadbubie? do zrywania linek/żyłek pułapek? Swoją drogą pojazd wygląda kiepsko, bardzo dużo wystających elementów mocujących pancerz i nieosłonięte siłowniki i węże hydrauliczne (maly odłamek zamiata możliwość użycia rampy...

  1. Ozi

   Hmmm, bo to prototyp? :))

  2. the_illusionist

   Tak, to jest przecinak. Służy do niszczenia np przewodów pozostających w terenie po wystrzelonych ppk i innego badziewia.

 8. Europejczyk

  W Japonii powstało wiele brzydkich rzeczy, ale to coś bije je wszystkie na głowę

  1. No Doubt

   Ale i tak nie przebija naszego Kryla.

 9. qwest

  Wszystkie nowe KTO robią się do siebie podobne, jak samochody osobowe.

  1. Osprey

   Skoro taki układ jest dobry, to po co wymyślać na nowo? A co do urody tego pojazdu, a kogo to? Ma spełniać swoje zadanie, a nie cieszyć oko na defiladzie. Ciekawi mnie jednak, dlaczego nie montują na nim wieżyczki z działkiem? Będzie miał 12,7mm lub granatnik, ale nie lepiej zamontować jakiejś 30mm lub 40mm? Zawsze byłoby to zwiększenie siły ognia desantu.

 10. Sumienny

  20 ton? Czyli będzie pływać jaj nasz Rosiek?

Reklama