Reklama

Siły zbrojne

Izraelski system antydronowy „w boju” na brytyjskim lotnisku

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Brytyjskie wojska lądowe rozmieściły na lotnisku Gatwick izraelski system przeciwdziałania atakom bezzałogowych statków powietrznych typu Drone Dome. Użycie „kopuły” pozwoliło na wznowienie operacji lotniczych na Gatwick.

Izraelski zestaw został zakupiony przez British Army w tym roku, pierwotnie z myślą o rozmieszczeniu na Bliskim Wschodzie. Kilka dni temu w pobliżu lotniska zauważono dwa drony. Jak podaje Daily Mail, pierwotnie policja wykorzystała komercyjne urządzenie antydronowe, co jednak nie okazało się skuteczne. W rejonie lotniska rozlokowano więc izraelski system Drone Dome, który zneutralizował zagrożenie.

System Drone Dome został opracowany przez izraelskiego Rafaela we współpracy z firmą RADA. Ta ostatnia spółka dostarczyła radar MHR, który jest wykorzystywany w systemie kierowania całego zestawu.

Jak czytamy w komunikacie RADA, system ma jednak również inne sensory – w tym elektrooptyczne i rozpoznania elektronicznego. Z kolei przeciwdziałanie – w wersji zakupionej przez Brytyjczyków – odbywa się z pomocą systemu walki elektronicznej. Z doniesień agencyjnych wynika również, że Drone Dome został także zintegrowany z laserowym systemem rażenia.

Przebieg incydentu z ubiegłego tygodnia wskazuje na znaczenie posiadania skutecznych systemów zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Do neutralizacji zagrożenia na Gatwick konieczne było użycie wojskowego systemu, używanego także na Bliskim Wschodzie do ochrony rozmieszczonych tam brytyjskich wojsk walczących z Daesh. „Ekspedycyjny” zestaw musiał zostać użyty w kraju, i to w pierwszym roku jego eksploatacji.

W najbliższych latach należy się spodziewać dalszego wzrostu wykorzystania BSP, i związanych z tym zagrożeń. W wypadku Polski, kraju granicznego NATO i Unii Europejskiej dotyczą one nie tylko użycia dronów przez organizacje przestępcze/terrorystyczne, ale też wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych do potencjalnych agresywnych działań przez podmioty państwowe, przede wszystkim służby specjalne i siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Niezbędne więc jest wypracowanie strategii przeciwdziałania zagrożeniu ze strony BSP, obejmującej nie tylko siły zbrojne, ale też służby mundurowe i formacje odpowiedzialne za ochronę infrastruktury krytycznej.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Okręcik

    To się nazywa promowanie i promocja izraelskiego sprzętu. Nie zdziwię się jeśli dronami nad lotniskiem kierowali agenci Mosadu ;-)))

    1. Jędrek Gąsienica

      Gudłaje wiedzą, jak robić dobry interes: najpierw tworzą problem żeby go potem rozwiązać...

  2. w.

    angielska policja twierdzi że nie było żadnych dronów na portem lotniczym. Władze mówią o kłopotach w komunikacji między służbami. Co prawda znaleziono jakiś uszkodzony dron w pobliżu lotniska ale nie słychać nic o lotach nad portem lotniczym Gatwick.

  3. asd

    Lanca integrale...

  4. Xd

    a władek mówił że dawanie podopiecznym takich zabawek może się źle skończyć dla dającego teraz trzeba kupić więcej sprzętu od izraela bo lotnisk sporo a i innych ważnych obiektów jest trochę a jak wrócą podopieczni i zostaną bez pensji to będą zdenerwowani

Reklama