Reklama

Technologie

Izraelski Fire Weaver testowany przez US Army

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Rafael Advanced Defense Systems i nowa spółka zależna izraelskiego koncernu Rafael Systems Global Sustainment (RSGS) wspólnie zademonstrowały US Army system Fire Weaver.

Prezentacja, o której poinformował Rafael, została zorganizowana w ramach Army Expeditionary Warrior Experiment 21 (AEWE) w Fort Benning w stanie Georgia. W ramach tego samego cyklu demonstracji amerykańskiej armii przedstawiano też m.in. system przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz system radiostacji programowalnych BNet.

Fire Weaver łączy sensory i środki ogniowe. Wykorzystuje oprogramowanie sztucznej inteligencji (AI) wspomagające podejmowanie decyzji i trójwymiarową bazę terenu, dzięki czemu może wspierać prowadzenie działań bojowych na lądzie, także w środowiskach pozbawionych sygnału GPS. Może zostać zintegrowany jako otwarta i modułowa aplikacja z istniejącymi systemami zarządzania walką i innymi taktycznymi systemami komputerowymi.

Fire Weaver łączy w sieć czujniki i formacje, zapewniając wspólne zrozumienie w pełni cyfrowego jednolitego obrazu sytuacji operacyjnej (ang. Common Operating Picture - COP), wzbogaconego o rozszerzoną rzeczywistość na polu bitwy. Elementy tego wspólnego, obrazu mogą znaleźć się „w celownikach” dowódców i następnie żołnierzy, umożliwiając im zamykanie w ciągu kilku sekund pętli łączącej sensory i środki ogniowe.

AEWE 2021 ocenia zaawansowane technologie wspierające działania modernizacyjne US Army, w tym polepszenie skuteczności. Fire Weaver ma umożliwiać zwiększenie skuteczności amerykańskiej piechoty w prowadzeniu operacji wielodomenowych. Pokaz ten był wspólnym wysiłkiem US Army i Rafaela, przy czym armia wystawiła zespół oceny operacyjnej i pluton żołnierzy, w tym weteranów bojowych i mniej doświadczonych żołnierzy z EXFOR (Sił Eksperymentalnych).

Reklama
Reklama

Według Rafaela podczas AEWE żołnierze używali czujników i środków ogniowych, aby namierzyć i porazić wiele celów, osiągając efekty w ciągu kilku sekund, podczas gdy tradycyjnie zajmowałoby to minuty lub dłużej. Algorytmy sztucznej inteligencji wspomagania decyzji zapewniają przyporządkowanie środka ogniowego do zwalczania celu w oparciu o określony z góry zestaw reguł, kontrolowanych przez dowódcę na odpowiednim poziomie. Jednocześnie "w pętli" cały czas obecny jest człowiek, co umożliwia podejmowanie decyzji taktycznych. 

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Przedstawiciele US Army omówili też po demonstracji i ocenie AEWE 21 możliwość kontynuowania testów Fire Weaver i innych rozwiązań proponowanych przez Rafaela do przyszłych ocen prototypów dla armii amerykańskiej w ramach wspólnego dowództwa ds. modernizacji, takich jak AEWE 22 w styczniu przyszłego roku, Maneuver Fires Integration Experiment i Project Convergence 22.

Na początku 2020 Rafael otrzymał kontrakt od izraelskiego Ministerstwa Obrony na dostawę Fire Weaver do dywizji wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela (IDF). Z kolei w listopadzie ubiegłego roku odbyła się demonstracja drugiej fazy projektu "przezroczystego pola walki" w Niemczech. W jej trakcie wykorzystano system Fire Weaver i radiostacje BNet, a gospodarzem pokazu była niemiecka firma Atos Information GmbH, która jest głównym wykonawcą projektu "przezroczystego pola walki" i dostarczyła m.in. wykorzystywane w trakcie demonstracji oprogramowanie dowodzenia i kontroli (C2).

Reklama

Komentarze

    Reklama