Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Izrael: wymiana ognia z Hamasem, samoloty niszczą cele w Gazie

fot. Ministerstwo Obrony Izraela
fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Po raz pierwszy od formalnego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, izraelskie lotnictwo dokonało nalotu na cele w Strefie Gazy. To odpowiedź na ostrzał izraelskiego terytorium.

We wtorek z Gazy na terytorium państwa żydowskiego wystrzelono pocisk moździerzowy. Siły Obronne Izraela (IDF) postanowiły odpowiedzieć zdecydowanie niszcząc źródło ognia z powietrza. Był to zdaniem mediów izraelskich pierwszy tego typu atak od końca listopada ub.r., czyli od zawarcia izraelsko - palestyńskiego porozumienia o zawieszeniu broni po Operacji Pillar of Defense (Filar Obrony).

Czytaj też: Izrael rozpoczął operację Pillar of Defense w Strefie Gazy

Hamas postanowił nie pozostawać dłużnym Izraelowi i wystrzelił dwa pociski rakietowe w kierunku miasta Sderot na Pustynii Negew. Pociski chybiły celu i spadły na otwartej przestrzeni nie powodując żadnych szkód.

Również we wtorek, na kontrolowaną przez Izrael część Wzgórz Golan spadł pocisk wystrzelony z Syrii. IDF odpowiedział niszcząc źródło ognia.

Czytaj też: Izraelskie wojsko zniszczyło stanowisko wroga na Wzgórzach Golan

Izraelski minister obrony Mosze Ya'alon zapowiedział, że odpowiedź IDF na każdy przykład ostrzału izraelskiego terytorium będzie zdecydowana, niezależnie, czy ostrzał był przypadkowy, czy zamierzony.

Służby izraelskie wiążą ostrzał ze strony Hamasu ze śmiercią palestyńskiego więźnia Maisary Abu Hamdiyi w izraelskim więzieniu. Spowodowało to również protesty na Zachodnim Brzegu, gdzie rządzi Fatah Mahmuda Abbasa.

(MMT)

Komentarze