Reklama

Siły zbrojne

Izrael chce zbudować w Niemczech okręty podwodne

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ma dużą szansę na uzyskanie nowego izraelskiego zamówienia na trzy dodatkowe okręty podwodne typu Dolphin. Wartość kontraktu szacuje się na 1,8 miliarda euro.

O możliwości zamówienia przez izraelską marynarkę wojenną trzech okrętów podwodnych typu Dolphin poinformowały niemieckie media. Każda z nich ma kosztować około 600 milionów euro, ale rzecznik prasowy rządu Niemiec Georg Streiter poinformował, że część kosztów może być zrefundowana przez stronę niemiecką.

Negocjacje w tej sprawie mają się właśnie toczyć z Izraelczykami. Media izraelskie wskazują, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze to kontrakt może zostać podpisany jeszcze 7 listopada br. W ten sposób linia produkcyjna budowy jednostek Dolphin nie zostanie wygaszona. Izraelczycy wprowadzili bowiem już pięć takich jednostek, a szósta jest właśnie budowana i ma być przekazana w 2018 r.

Widać wyraźnie, że Izraelczycy budują okręty seriami po trzy sztuki. Za pierwszym razem były to wprowadzane w latach 1999-2000 okręty typu Dolphin – które były wydłużoną i zmodernizowaną wersją jednostek typu 209. Druga partia – dostarczana od 2014 r. to już jednostki typu Dolphin-2 o wyporności podwodnej 1900 ton, wyposażone m.in. w napęd niezależny od powietrza AIP i z możliwością przenoszenia rakiet manewrujących. Trzecia partia okrętów będzie prawdopodobnie oznaczona jako Dolphin-3, ale jak dotąd nie ujawniono, jakie nowe rozwiązania mogą zostać wdrożone.

Z uwagi na realizację założeń polityki Republiki Federalnej, Izrael może pozyskiwać w Niemczech okręty podwodne na preferencyjnych warunkach. Na sześć dotychczas zamówionych takich jednostek: dwie zostały całkowicie opłacone przez niemiecki rząd, trzecia była sfinansowana w połowie, natomiast za trzy ostatnie Izrael zapłaci tylko 70%.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Kiks

    Pewnie zapłacą 2/3 ceny. Resztę życia dołożą Niemcy. Jakoś w stosunku do nas Niemcy nie czują tak bardzo swojej winy.

    1. Willgraf

      no właśnie i tu masz odpowiedź dlaczego budują je w Niemczech bingo !

  2. Janek

    Wyglada na to, ze w niedalekiej przyszlosci Izrael bedzie bronil Niemcow (i chyba caly Zachod) przed islamem.

  3. andy

    Izrael wie gdzie budować op, Polska nie.

  4. win

    Aha, ciekawe ile od nas zażądają sobie Niemcy za 3 OP???

    1. Wacek

      To proste, 130% ceny.

    2. rozczochrany

      Tyle by im się zwróciło za "promocję" dla Izraela.

  5. baaardzo_zdziwiony

    czyli.... Izrael będzie posiadał stosunkowo niedługo 9 nowoczesnych OP a Polska ???

    1. kamilas

      Zwróć uwagę ile Izrael zapłacił za okręty. A Polska?

    2. janek

      A po co nam okręty podwodne do jeziora operacyjnego jakim jest Bałtyk?

  6. andy

    jeszcze wszystko możliwe że my kupimy od Niemców 3 okręty podwodne w cenie 6 ... (podobnie jak za Caracale przepłacimy dwukrotnie ) tylko to wszystko chyba po wyborach

  7. Q

    thyssenkrupp Marine Systems - w tym roku miał miejsce rebranding całego thyssenkrupp :D 3 sztuki to jest maksimum, jakie może wyprodukować "na raz" stocznia podległa tkMS dlatego takie małe transze.

  8. Marek

    Nie dziwię się, że Izrael zamawia właśnie tam. Dziwi mnie tylko, że nie winszuje sobie zamiast AIP reaktora atomowego, albo odszkodowania za jego brak.

    1. Davien

      Niemcy nigdy nie budowały SSN więc daruj sobie głupie uwagi.

    2. say69mat

      W sumie też się nie dziwię. Skoro Izrael zamawia repetę, to znaczy, że jakość produkowanych okrętów nie budzi zastrzeżeń i jest doskonałą reklamą potencjału HDW i oferty TKMS. Po drugie, warunki hydrograficzne wód morskich okalających Izrael wybitnie premiują okręty z napędem AIP a nie nuklearnym.

  9. artur

    a nie chce w stoczni gdyńskiej? Dziwne.

    1. say69mat

      ... albo wykorzystując potencjał stoczniowy Burkina Faso ;)))

  10. jeremi

    czyli beda to zmodyfikowane 209 czy juz jakies nowsze 214??

    1. Boczek

      One nigdy nie były 209. Były na bazie 209, ale wiele elementów powstających 212 (wtedy jeszcze bez "A") zostało wykorzystane. To jest osobna klasa.

  11. LL

    CZemu my takich zniżek u Niemców nie mamy? Mniej wycierpieliśmy?

    1. kary

      Niemcy nie spłaciły wobec Polski żadnych reperacji wojennych bo żaden rząd o to się skutecznie nie umiał upomnieć a Izrael tak umie się upomnieć o swoje i to jest ta różnica