Reklama

Geopolityka

Iran dołącza do wyścigu zbrojeń na Morzu Kaspijskim

  • Źródło grafiki: Wikipedia
    Źródło grafiki: Wikipedia

Iran ma zamiar rozmieścić w najbliższym czasie okręty podwodne na Morzu Kaspijskim. Admirał Abbas Zamini stwierdził, że będą to „lekkie jednostki”.



Warto dodać, że Teheran całkiem niedawno na własną rękę wyremontował rosyjskie okręty podwodne klasy Kilo. Prawdopodobnie chodzi więc o ich dyslokację. Wojskowy w swojej wypowiedzi nie dodał, że niedawno odkryte przez Iran znaczne złoża ropy naftowej szacowane na 7% państwowych rezerw są zlokalizowane na spornych wodach Morza Kaspijskiego. Jest to z pewnością główny motyw irańskiej decyzji.

Teheran uznaje nowe złoża za swoją północną granicę wód terytorialnych, tymczasem ta część akwenu stanowi południową granicę wód Azerbejdżanu według rządu w Baku.

Jest wysoce prawdopodobne, że rząd irański wiedział o lokalizacji złóż już w maju, gdy planowano manewry w pobliżu granic Azerbejdżanu. Według dziennika Yeni Musavat 6 jednostek floty państwa ajatollahów naruszyło wtedy azerską granicę odbywając ćwiczenia w pobliżu regionu Astara.

Drugą przyczyną, także wynikającą poniekąd z surowcowego boomu na wspomnianym akwenie są wielkie zbrojenia państw, które nad nim leżą.

Kazachstan

Pod koniec kwietnia br. dostarczono na Morze Kaspijskie kazachską korwetę Kazachstan zbudowaną w Uralsku. W przeciągu tego i przyszłego roku kazachska flota wzmocni się o jeszcze dwie takie jednostki, jej fundusze w przeciągu 2 lat wzrosły o 58%.

Azerbejdżan

W tym samym czasie wyciekła informacja o zakupie przez Azerbejdżan pocisków przeciwokrętowych Gabriel, które mają ochraniać jego wybrzeże przez irańskimi okrętami.

Rosja

27 kwietnia br. na poligonie Adanak w Dagestanie żołnierze rosyjskiej Floty Kaspijskiej przetestowali nowoczesny system rakietowy Bal-E.

Rosyjska Flota Kaspijska w chwili obecnej liczy 20 jednostek. Może być zresztą dodatkowo wzmocniona przez inne okręty z wykorzystaniem śródlądowych dróg morskich (nie wspominając o lotnictwie i pociskach dalekiego zasięgu). Do 2020 roku jej siły zwiększą się o 16 nowych okrętów wojennych.

W tym miesiącu rosyjska flota wzbogaci się o nowy okręt oznaczony symbolem projektu 11661  i przyszłej nazwie Dagestan. Jest to pierwszy okręt produkcji rosyjskiej uzbrojony w najnowszy uniwersalny rakietowy kompleks “Caliber-NK” - wedle deklaracji charakteryzuje się zasięgiem 300 kilometrów.

Piotr A. Maciążek

Grafika: Wikipedia.
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama