Irak: obecność Amerykanów w kraju już niekonieczna

25 lipca 2021, 09:48
iraq us army
Amerykańscy żołnierze w bazie al-Qaim w Iraku, marzec 2020, Fot. US Army Spc. Andrew Garcia, domena publiczna
Reklama

Obecność amerykańskich jednostek bojowych w Iraku nie jest już konieczna, ale szczegółowy harmonogram ich wycofania nie jest uzgodniony i będzie przedmiotem rozmów iracko-amerykańskich w Waszyngtonie - powiedział w wywiadzie dla AP premier Mustafa al-Khadimi.

"Nie ma już więcej potrzeby, by jakiekolwiek obce formacje bojowe stacjonowały na terytorium irackim" - zaznaczył al-Khadimi w opublikowanej w niedzielę rozmowie z dziennikarzami Associated Press. Została ona przeprowadzona w kontekście czwartej rundy konsultacji strategicznych, jakie z udziałem irackiego premiera oraz prezydenta USA Joe Bidena rozpoczną się w poniedziałek w Waszyngtonie.

W ocenie al-Khadimiego irackie siły bezpieczeństwa oraz armia są w stanie samodzielnie bronić kraju i obecność jednostek międzynarodowej koalicji nie jest niezbędna. "Nasze wojska są w stanie samodzielnie walczyć z siłami Państwa Islamskiego" - zaznaczył premier. AP przypomina, że podczas poniedziałkowego spotkania w Białym Domu premier Iraku i przywódca USA mają ustalić wstępny harmonogram wycofania kontyngentu USA z Iraku. "Najprawdopodobniej proces ten zostanie zakończony jeszcze przed końcem roku" - pisze AP.

W rozmowie z agencją AP iracki premier wyraził nadzieję, że Amerykanie pozostawią w Iraku misję szkoleniową oraz swych doradców strategicznych. "To, czego oczekujemy dziś do Stanów Zjednoczonych, sprowadza się do wspierania naszych sił i zwiększaniem ich potencjału oraz efektywności poprzez szkolenia" - podkreślił. Dodał, że jego gabinetowi zależy również na współpracy w sferze bezpieczeństwa.

W Iraku stacjonuje obecnie 2,5 tys. żołnierzy USA. Ich liczba została zredukowana w ub.r. z 3 tys. na mocy decyzji prezydenta Donalda Trumpa. Jednostki amerykańskie zostały ponownie wysłane do Iraku w 2014 r. - po trzyletniej przerwie, w związku z sukcesami Państwa Islamskiego.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/czerwony-pluton/
Reklama 

Decyzja o całkowitym wycofaniu kontyngentu amerykańskiego z Iraku byłaby z pewnością odebrana pozytywnie przez różne siły w tym państwie - podkreślają eksperci. Z drugiej jednak strony, mnożące się w ostatnim okresie ataki na cele amerykańskie w Iraku, a także wzrost napięć w przededniu wyborów zaplanowanych na 10 października rodzą obawy, że wycofanie wojsk USA będzie przedwczesne. Associated Press podkreśla w swym komentarzu, że Mustafa al-Khadimi okazał się zręcznym negocjatorem, gdy chodzi o relacje z głównymi sąsiadami Iraku: Arabią Saudyjską i Iranem, jednak sytuacja wewnętrzna pozostawia wiele do życzenia.

"Jesteśmy w bardzo delikatnym, pełnym napięć położeniu i musimy zrobić wszystko, by uspokoić sytuację polityczną w kraju przed wyborami" - wyznał w rozmowie z dziennikarzami Associated Press iracki premier.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
gosc
wtorek, 27 lipca 2021, 08:28

uchwala parlamentu irackiego okupanci juz dawno powinni opuscic irak,ale dalej chca rabowac syrie z ropy.

Posterunkowy
wtorek, 27 lipca 2021, 02:22

Jankes ????? 29 biliona długu dzieci waszych dzieci będą dla,,19 krajów które wam pożyczyły spłacać dlugi ,, wracajcie do domu i remontujcie 60- letnie autostrady

KWAS
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:32

mieli do wyboru pokój lub hańbę ... wybrali pokój a hańba i tak z nimi zostanie w archiwach historii

Davien
środa, 4 sierpnia 2021, 08:23

To az tak tragicznie w Rosji??

afgan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:13

ooo to mozna wrecz tez eufemistycznie napisac, ze w latach 1939-45 obecnosc wojsc niemieckich i rosyjskich na terenie polski nie byla konieczna. Obojetnie ile sie dolarow dostanie, obecnosc usa w iraku jest w 99% porownywalna z obecnoscia niemcow i rosjan na terenie polski.

_
poniedziałek, 26 lipca 2021, 21:39

USA jest tam po to żeby walczyć z terroryzmem (Państwem Islamskim) a Niemcy i Rosja to wiadomo w jakich celach :)

;)
wtorek, 27 lipca 2021, 01:18

Wystarczyłoby żeby państwa islamskiego nie tworzyli fundując al-kaidę, a potem wypuszczając dowódców przyszłego ISIS z więzień ;) No i jeszcze dostarczanie broni i amerykańskie bombardowania armii syryjskiej kiedy ta z islamistami walczyła.

Davien
środa, 4 sierpnia 2021, 08:25

ISIS to twór rosyjski,powstały z prorosyjskeij partii BAAS, Ialamistów z wiezień wypuscił rosyjski sojusznik Asad a armia syryjska pomagała ISIS atakujac Kurdów czy razem z Rosja ratujac islamistów i przewozac ich w bezpieczne miejsca. Broń tez pochodzi prosto z Rosji patrzac chocby na nowiutkie Kornet-M.

:)
niedziela, 25 lipca 2021, 15:54

Jest dobrze.Wyrobili się. Nie użyli określenia niepożądana.

Roman
niedziela, 25 lipca 2021, 15:15

Wycofanie się sił zbrojnych USA z Iraku otworzy wolną drogę do wprost już jawnego umocnienia się wpływów Iranu przynajmniej w południowej części Iraku, gdzie szyici są grupą absolutnie dominującą w tamtym rejonie. Sunnici w Iraku, to środkowa część kraju ze stolicą Bagdadem. Jeśli tak dalej pójdzie to Iran zyska na tym najbardziej i dzięki temu będzie miał stałą komunikację przez Irak, Syrię aż do Libanu, gdzie szyici (Hezbollach) to wprost ekspozytura Iranu.

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:35

Roman, USA było w Iraku na mocy umowy z premierem Iraku by walczyc z ISIS. Zwróc uwage że dalej chca by USA szkoliło ich armię oraz pozostawili doradców strategicznych. Po prostu sadza że sami dadzą rade z ISIS, co może byc prawdą po tym jak armia iracka przstała przed nimi uciekac.

Nie do końca
wtorek, 27 lipca 2021, 01:20

Irak wcale nie chce "doradców". Chodzi o serwis. Irak wezwał swojego "sojusznika" żeby przywrócił serwis sprzętu, którego USA odmawiają Irakowi z powodów politycznych, łamiąc tym samym umowy posprzedażowe. Wśród tego F-16 i Abramsy, co rzuca ciekawe światło na polskie przewały z zakupem jednych i drugich.

easyrider
niedziela, 25 lipca 2021, 13:18

To niestety była kolejna wojna bez zastanowienia się co w jej wyniku chce się uzyskać. Jeżeli miałoby to być stworzenie stabilnego, demokratycznego (według tzw. liberalnych standardów) islamskiego państwa w dodatku podatnego na nasze wpływy, to nic z tego nie zostało osiągnięte. Islam jest wrogiem zachodniej cywilizacji i jeżeli nie dorośliśmy by w ramach własnego bezpieczeństwa zetrzeć ich z powierzchni planety, to powinniśmy przynajmniej regularnie niszczyć ich potencjał obronny nie pozwalając im w żadnym wypadku osiedlać się w naszych granicach. Czy to jako emigranci, czy to jako uchodźcy.

Jabadabadu
niedziela, 25 lipca 2021, 17:22

Założenia były dwa (oba nie zostały osiągnięte): 1) zostaną zbudowane dwa rurociągi teansporujące wodę z Tygrysu i Eufratu do Izraela, 2) firmy izraelskie (występujące jako amerykańskie) uzyskają monopol na transport ropy naftowej z Iraku. I w ten sposób rozpoczęła się wojna (druga wojna w Zatoce), a jako pretekst podano informację o broni masowego rażenia posiadanej przez Saddama Husajna. Owszem, taka broń była i jest w posiadaniu, ale USA, Izraela, UK i Francji. To tyle.

easyrider
poniedziałek, 26 lipca 2021, 04:26

Poszerz trochę tę listę posiadaczy broni masowego rażenia: Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Płn. To też nie gołąbki pokoju.

afgan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:16

tylko ktore z tych krajow uzyly juz broni masowego razenia? Tylko najwiekszy galab pokoju czyli usa. A ze Saddam uzyl broni chemicznej przeciwko kurdom, USA musi wiedziec najlepiej, bo w tym celu mu ta bron sprzedaly. Agresja na Irak jest dowodem, jak mozna za pomoca Power Pointa oklamywac swiat... no nie zapominajmy o tym, jak USA nagralo filmik, jak to soldateska iracka zabija dzieci, wyciagajac je z inkubatorow w kuwejcie...

Valdore
środa, 4 sierpnia 2021, 08:28

Rosja w UK, Syria u siebie, Rosja na własnych zołnierzach w 1954r, cos jeszcze . Broń chemiczna Saddama nie była z USA , uzbrojenie spzredawała mu Rosja wiec jak widać znowu masz problemy:)

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:36

To dziwne bo na broni chemicznej Saddama były napisy cyrylica:)) A teraz bredż dalej, posmiejemy sie:)

bania Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 10:59

Wiesz co jest w tym wszystkim najsmutniejsze? Nie to, że w kwestii broni masowego rażenia Saddama Husajna, która była zmyślonym powodem ataku USA na Irak notorycznie kłamiesz ale to, że robisz to z pełną premedytacją. Temat był wielokrotnie omawiany m. in. na tym forum i nawet największy "osiołek" przyswoił by realia i chcąc dyskutować poszukał odpowiedniej literatury ale jak widać niektórych to przerasta. No chyba, że robisz to ze względów zarobkowych, wtedy to zupełnie co innego.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 00:51

Na tej broni chemicznej której nie znaleźli, czy tej której nadal szukają była ta cyrylica ?

Jabadabadu
niedziela, 25 lipca 2021, 17:22

Założenia były dwa (oba nie zostały osiągnięte): 1) zostaną zbudowane dwa rurociągi teansporujące wodę z Tygrysu i Eufratu do Izraela, 2) firmy izraelskie (występujące jako amerykańskie) uzyskają monopol na transport ropy naftowej z Iraku. I w ten sposób rozpoczęła się wojna (druga wojna w Zatoce), a jako pretekst podano informację o broni masowego rażenia posiadanej przez Saddama Husajna. Owszem, taka broń była i jest w posiadaniu, ale USA, Izraela, UK i Francji. To tyle.

inż.
niedziela, 25 lipca 2021, 14:05

A ile ropy nakradli to ich.

easyrider
poniedziałek, 26 lipca 2021, 04:29

Może nie nakradli ale kupili po paserskiej cenie albo wymienili jak w dawnych czasach za perkal i koraliki ;) Mimo wszystko nadal nie jest to warte, tego co się wydarzyło. Żadnej stabilizacji nie osiągnięto a kontroli nad regionem też się nie udało uzyskać.

luter
niedziela, 25 lipca 2021, 12:39

Chyba z 1,5 roku temu parlament iracki nakazał Amerykanom wynosić się z Iraku.

Pai Mei
niedziela, 25 lipca 2021, 16:10

Obecność Rosjan na Krymie już niekonieczna jeśli Rosja chce kiedykolwiek być uznawanym na świecie państwem, no chyba że woli na wszystkich Igrzyskach olimpijskich występować jako "komitet" :)

Gnom
niedziela, 25 lipca 2021, 14:28

I co posłuchali jak przystało na sojuszników?

Davien
poniedziałek, 26 lipca 2021, 09:04

A po co mieli słuchac grupki szyitów nei mającej zadnej władzy. Parlament w Iraku to tylko doradca premiera Gnomie i to z premiere,m była zawarta umowa na stacjonowanie wojsk w Iraku.

Tweets Defence24