Siły zbrojne
Indie stawiają na artylerię rakietową. Sześć pułków za 350 milionów
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Indii, zawarta została umowa z lokalnym przemysłem zbrojeniowym na rozpoczęcie produkcji seryjnej wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Pinaka dla sześciu kolejnych pułków artylerii rakietowych wchodzących w skład indyjskich wojsk lądowych o wartości ok. 353 mln USD.
Kontrakt został zawarty przez indyjskiego ministra obrony Rajnatha Singha i indyjską minister finansów Nirmalę Sitharaman. Głównym jego beneficjentami ma być rodzimy przemysł zbrojeniowy, a konkretnie spółki Bharat Earth Movers Ltd. (BEML), Tata Power Company Ltd. (TPCL) oraz Larsen & Toubro (L&T). W ramach tego zamówienia pozyskane mają zostać łącznie: 144 wyrzutnie rakietowe z automatycznym systemem celowania i pozycjonowania (AGAPS), 45 stanowisk dowodzenia oraz 330 różnego rodzaju pojazdów-nośników poszczególnych elementów systemu.
Docelowo nowe pułki systemów Pinaka mają trafić w rejon północnych i wschodnich granic Indii w celu wzmocnienia siły ognia rozmieszczonych tam pododdziałów indyjskiej armii, dodatkowo zwiększając ich gotowość operacyjną. Produkcja seryjna i dostawy tych wyrzutni rakietowych mają zostać zakończone do 2024 roku. Jak dotąd na rzecz indyjskich wojsk lądowych zamówiono systemy tego typu dla siedmiu pułków artylerii rakietowej, co w związku z obecnym zamówieniem zwiększa ich liczbę do 13.
Pinaka to indyjski rakietowy system artyleryjski opracowany przez indyjską Organizację ds. Badań i Rozwoju Obrony DRDO (Defence Research & Development Organisation) i produkowany przez kilka spółek indyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Powstał jako docelowy następca eksploatowanych przez indyjską armię wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad i ma je docelowo całkowicie zastąpić. Pojedyncza wyrzutnia dysponuje 12 pociskami rakietowymi kal. 214 mm, które może wystrzelić w czasie 44 sekund. Każdy z pocisków o masie 250 kg dysponuje ładunkiem bojowym o wadze ponad 100 kg i może porazić obszar o wielkości 3,9 kilometra kwadratowego na odległość do 40 km. Wyrzutnia jest osadzona na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego BELM-Tatra T815.