Reklama

Siły zbrojne

IBCS w ogniu. Cel: pociski manewrujące

Fot. Northrop Grumman via US Army.
Fot. Northrop Grumman via US Army.

Amerykańska armia, we współpracy z koncernem Northrop Grumman, przeprowadziła strzelanie próbne pociskami PAC-3 z wyrzutni Patriot zintegrowanych z systemem IBCS.

Przeprowadzona na poligonie White Sands próba objęła wykonanie strzelania pociskami PAC-3 do dwóch celów o parametrach pocisków manewrujących w trudnych warunkach terenowych. W trakcie testu żołnierze 3-43 batalionu US Army, mający do dyspozycji jedno centrum kierowania walką IBCS poziomu batalionu i dwa poziomu baterii, trzy wyrzutnie Patriot PAC-3 zintegrowane z tym systemem siecią IFCN oraz dwa radary Patriot i Sentinel namierzyli cele manewrujące na małej wysokości w terenie górskim, potencjalnie zagrażające chronionym obiektom.

Wykorzystanie systemu IBCS, łączącego dane z różnych sensorów, pozwoliło na ciągłe śledzenie celów pomimo trudnych warunków i wypracowanie danych do strzelania. Następnie zostały one zniszczone za pomocą dwóch pocisków PAC-3. Według koncernu Northrop Grumman wszystkie założenia testu zostały spełnione, a jego przebieg potwierdził odporność sieci IFCN na zakłócenia i zdolność do funkcjonowania w trudnych warunkach.

Przeprowadzone strzelania próbne są częścią szerszego programu badań IBCS, prowadzonego przez US Army – tzw. Limited User Test (LUT), mającego na celu sprawdzenie funkcjonowania systemu w warunkach zbliżonych do bojowych. Próby prowadzone są bezpośrednio przez żołnierzy z 3-43 batalionu obrony powietrznej US Army, czyli przyszłych użytkowników IBCS-Patriot. Oprócz strzelań obejmują one też np. wykrywanie i śledzenie realnych oraz symulowanych celów powietrznych, prowadzenie symulowanych strzelań itd.

Jeżeli wszystkie sprawdzenia w ramach LUT przebiegną zgodnie z planem, będzie to podstawą do podjęcia przez armię amerykańską decyzji tzw. Milestone C, oznaczającej przejście systemu IBCS z fazy badaczo-rozwojowej (Engineering and Manufacturing Development) do fazy produkcji i rozmieszczenia (Production and Deployment). To z kolei ma prowadzić do osiągnięcia przez system wstępnej gotowości operacyjnej w 2022 roku.

IBCS to opracowywany przez Northrop Grumman system zarządzania obroną powietrzną, przeznaczony dla US Army. W załączeniu ma on łączyć dane z różnych sensorów i dobierać do nich najbardziej efektywny środek zwalczania spośród tych, które są włączone w sieć (zasada „każdy sensor, najlepszy efektor”).

Polska pozyskała system IBCS zintegrowany z bateriami Patriot w pierwszej fazie programu Wisła. Rozważa się również zastosowanie tego systemu w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Reklama

Komentarze

    Reklama