Przemysł Zbrojeniowy
IAI dostarczy amunicję krążącą za 100 mln dolarów. Także na morze
Izraelski koncern IAI poinformował o podpisaniu nowych kontraktów na sprzedaż systemów amunicji krążącej. W sumie, nie wymienione wprost państwa miały zakupić systemy taktycznej amunicji krążącej ROTEM VTOL, a także lądowe i morskie wersje systemu HAROP. W oficjalnym komunikacie doprecyzowuje się, że HAROP w wersji morskiej i lądowej mają trafić do Azji. Dzięki kontraktom uda się zarobić ponad 100 mln dolarów.
Sam system ROTEM to taktyczna amunicja krążąca, pionowego lądowania i startu (VTOL). Izraelskie producent podkreśla przy tym, że bezzałogowe statki powietrzne ROTEM są już systemem sprawdzonym bezpośrednio w walce. Zaznaczając, iż tego rodzaju amunicja krążąca jest wykorzystywana w operacjach przez kilka sił zbrojnych na świecie. Zastosowanie tego produktu IAI ma być odpowiedzią na potrzebę zwiększenia siły rażenia mniejszych jednostek, na szczeblu taktycznym.
Wykorzystanie ROTEM ma z założenia zapewnić obwiedni poziom rozpoznania, obserwacji i przede wszystkim ataku, jeśli chodzi o możliwość wystąpienia zróżnicowanych scenariuszy na współczesnym polu walki. Według IAI, ich BSP stanowi połączenie autonomiczności z prostym i, jak stwierdza producent, wysoce intuicyjnym interfejsem obsługi przez żołnierzy, prowadzonym za pomocą specjalnego tabletu z ekranem dotykowym. Sam ROTEM VTOL (Tactical Loitering Munition) jest wyposażony w kamery do obserwacji w trybie dzień/noc oraz oczywiści głowicę bojową, o masiedo jednego kilograma. System zawiera mechanizm bezpieczeństwa, który umożliwia bezpieczny powrót do własnych sił, jeśli ostatecznie sam atak nie został przeprowadzony. Łączna masa systemu to 6 kg, jest to więc lekka amunicja krążąca.
Czytaj też: Jaka amunicja krążąca dla Wojska Polskiego?
Zaś system Maritime HAROP stanowi rozwiązanie okrętów, od jednostek operujących na wodach przybrzeżnych, aż po duże fregaty. HAROP ma pozwalać dowódcom jednostek marynarek wojennych możliwość prowadzenia niezależnego i gromadzenia danych wywiadowczych, rozpoznania oraz oceny potencjalnych celów, a także uderzenia na wybrane. Informacje zbierane w trakcie lotu przez BSP HAROP mogą być bezpośrednio zintegrowane z systemem dowodzenia i kontroli okrętu, przez co pozwalają na szybkie, dokładne i efektywne podejmowanie decyzji o konkretnym działaniu tego rodzaju amunicji krążącej.
IAI zastrzega, że wykorzystanie HAROP na współczesnym morskim polu walki jest operacyjną alternatywą i uzupełnieniem użycia gamy pocisków morze-morze. Izraelczycy wskazują, iż HAROP jest systemem sprawdzonym w walce na morzu i lądzie. Tego rodzaju BSP mogą być wykorzystywane w szeregu scenariuszy konfliktów o niskiej i dużej intensywności oraz w przypadku podejmowania działań antyterrorystycznych. HAROP jest wyposażony w kamery do obserwacji w trybie dzień/noc i ma możliwość wyszukiwania, znajdowania i atakowania z maksymalną precyzją zarówno celów statycznych, jak i ruchomych, na lądzie lub na morzu. Uderzenie, nawet na cele bardzo oddalone, może nastąpić z dowolnego kierunku i pod dowolnym kątem natarcia. Maksymalny zasięg standardowej wersji BSP Harop ma wynosić 200 km, długotrwałość lotu - 9 godzin, a masa samej tylko głowicy bojowej - 16 kg.
W kontekście informacji o sprzedaży ROTEM i HAROP, prezes i dyrektor generalny IAI Boaz Levy, miał przy tym stwierdzić, że: „IAI jest światowym pionierem w opracowywaniu koncepcji operacyjnej systemów amunicji krążącej, która przekształciła się w rodzinę unikatowychi precyzyjnych systemów zdolnych do przeprowadzania uderzeń. (…)” Podkreślając, że obecne „kontrakty są kolejnym dowodem na znaczenie i zaufanie, jakie współczesne armie pokładają w precyzyjnych systemach amunicji krążącej, w ramach swojego wyposażenia i mogą być zwiastunami dodatkowej działalności biznesowej w tej dziedzinie.”. Stwierdzono również, że samo „IAI będzie nadal rozwijać i ulepszać szereg systemów uderzeniowych, tak aby zapewnić swoim klientom na całym świecie precyzyjne rozwiązania operacyjne”.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104