Holenderskie okręty podwodne od Naval Group?

11 lutego 2019, 13:36
DSC_0405
Fot. M.Dura
Reklama

Francuski koncern Naval Group podpisał porozumienie z holenderską firmą stoczniową Royal IHC o współdziałaniu w postępowaniu na budowę nowych okrętów podwodnych dla holenderskiej marynarki wojennej. W podobny sposób postąpiła wcześniej szwedzka firma Saab proponując Holendrom swój okręt podwodny typu A-26 przerobiony wspólnie z holenderską grupą stoczniową Damen.

Porozumienie zawarte pomiędzy Naval Group i Royal IHC oznacza, że obie te firmy chcą połączyć swoje doświadczenia i wiedzę w zdobyciu kontraktu o wartości 2,5 miliarda euro na dostawę okrętów podwodnych dla holenderskiej marynarki wojennej. Przypuszcza się, że zadaniem Francuzów będzie opracowanie projektu jednostki w uzgodnieniu władzami Holandii natomiast firma Royal IHC będzie prowadziła budowę we współpracy z holenderskim przemysłem stoczniowym.

To właśnie dlatego w ciągu najbliższych miesięcy francusko-holenderskie konsorcjum będzie szukało w Holandii partnerów do realizacji kontraktu podpisując w razie konieczności umowy o ewentualnej współpracy. Docelowy kontrakt na budowę okrętów podwodnych władze holenderskie planują podpisać w 2021 r., z założeniem, że pierwsza jednostka ma zostać oddana już w 2027 r.

Prezes koncernu Naval Group Hervé Guillou wyjaśnił w trakcie zawierania porozumienia o współpracy, że jego koncern już od półtora roku aktywnie angażował się w Holandii nawiązując kontakty z miejscowym przemysłem i ośrodkami badawczo-naukowymi oraz organizując tam swoje stałe przedstawicielstwo.

Dzisiaj łączymy nasze siły z Royal IHC, aby wesprzeć holenderski ministerstwo obrony w zdobyciu najodpowiedniejszego okrętu podwodnego odpowiadającego na specyficzne potrzeby jednego z najważniejszych partnerów NATO.

Hervé Guillou - prezes koncernu Naval Group

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Pa
poniedziałek, 11 lutego 2019, 18:04

A jak nasz program orka ? Mon nie może podzielić okrętu jak program Homar wiec zamrażarka .......

Tweets Defence24