Herony sprzedane do Azji

1 czerwca 2021, 14:45
Zrzut ekranu 2021-06-1 o 16.30.47
Fot. Heron
Reklama

Firma Israel Aerospace Industries podpisała kontrakt na sprzedaż bezzałogowych systemów Heron należących do klasy MALE. Kontrakt ma wartość 200 mln USD. Kupującym jest nieujawnione państwo azjatyckie – poinformował producent systemu.

Informacja nie zawiera danych na temat klienta ale także szczegółów kontraktu. Biorąc pod uwagę cenę wydaje się jednak, że może chodzić o nawet kilkanaście aparatów latających w kilku systemach, chociaż wiele zależy od zamówionego pakietu towarzyszącego w tym przenoszonych sensorów. Co do klienta, to do tej pory na środkowym i dalekim wschodzie klientami na Herony były Indie i Singapur. W regionie wiadomo, że maszynami wersji Heron-1 interesował się - rozbudowujący swoje zdolności obronne w tym do patrolowania akwenów morskich - Wietnam. Pierwszy z tym krajów kupił zresztą bądź wyleasingował więcej Heronów niż reszta świata łącznie z samym Izraelem – łącznie 70 statków powietrznych, z czego 14 dla marynarki wojennej i 50 dla sił powietrznych.

IAI podkreśla, że obecna sprzedaż to już czwarty duży sukces eksportowy firmy w tym roku, a Herony są już eksploatowane przez ponad 20 państw na świecie. Część z nich, tak jak np. Niemcy i Grecja, leasinguje te maszyny.

Izraelska spółka zwraca też uwagę na zdolność systemu do prowadzenia rozpoznania nad lądem ale także nad akwenami morskimi, w tym także kierowania bezzałogowcem z pokładów odpowiednio zaadoptowanych do tych celów okrętów. IAI informuje o także zdolności Herona do „wsparcia misji morskich” w tym przeciwko okrętom podwodnym i systemom obrony wybrzeża, a także elastyczności systemu i możliwości przystosowania go do wielu rodzajów zadań.

Reklama
Reklama

Według dostępnych informacji napędzany silnikiem spalinowym Heron osiąga długotrwałość lotu do nawet 52 godzin i może przenosić do 250 kg ładunku, operując na pułapie 10 km. Maszyna ma ponad 300 km zasięgu, a w wypadku zastosowania łącza satelitarnego - nawet ponad 1500 km.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
I
środa, 2 czerwca 2021, 13:01

Lepsze nisz tureckie

Dr House
środa, 2 czerwca 2021, 09:37

Turcja ?

Monkey
wtorek, 1 czerwca 2021, 21:38

Izraelczycy są mistrzami w konstruowaniu bezzałogowców. warto pamiętać, że współpracowali z nami przy programie SOFAR, ale to było 20 lat temu. Oni rozwinęli zdolności znacznie, a my ledwo, ledwo.

zasmucony
czwartek, 3 czerwca 2021, 02:19

A my zrównaliśmy własny kraj z ziemią. Na naszej pustyni raczej nic już nie wyrośnie chyba że pod inną flagą.

Jakub
piątek, 4 czerwca 2021, 06:59

Na naszej ziemi może wyrosnąć wszystko ale musi się zmienić system kształcenia wyższego. Jest film na YT >>Dlaczego polskie uczelnie są takie słabe ?<< czy jakoś podobnie. Tam jest przedstawiona krótka analiza problemu.

Tweets Defence24