Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Heron - Izraelski dron MALE wesprze Bundeswehrę w Mali

Do czasu opracowania europejskiego drona MALE Bundeswehra będzie musiała korzystać z rozwiązań pomostowych. Na zdjęciu maszyna typu Heron. Fot. Airbus Defence & Space
Do czasu opracowania europejskiego drona MALE Bundeswehra będzie musiała korzystać z rozwiązań pomostowych. Na zdjęciu maszyna typu Heron. Fot. Airbus Defence & Space

Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informacyjnej i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw) podpisało umowę z Airbus & Space na wypożyczenie bezzałogowca. Heron 1 będzie użyty w misji pokojowej w Mali.

Bundeswehra podpisała umowę na wydzierżawienie przez Airbus Defence & Space od izraelskiego producenta IAI bezzałogowego statku powietrznego Heron 1. Dron rozpocznie pierwsze loty w listopadzie br. i będzie działał w czasie prowadzenia operacji wojskowej w Mali.

Z początkiem lipca Niemcy przejęli od Holandii odpowiedzialność za jednostki wywiadu, które stanowią część Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej w Mali (MINUSMA - Inited Nations Integrated Stabilization Mission in Mali). Wyznaczona Bundeswehrze strefa odpowiedzialności skupia się na regionie Gao, który pod względem wielkości jest dwa razy większy niż całe Niemcy. Dlatego też z powodu dużego obszaru operacyjnego oraz wielu scenariuszy zagrożeń decydenci postanowili wydzierżawić bezzałogowy statek powietrzny, jako element bezpośredniego nadzoru wywiadowczego.

Nie jest to pierwsza taka praktyka stosowana przez Niemcy. Systemy Heron 1 zostały wcześniej, od 2010 roku, wyleasingowane przez Bundeswehrę specjalnie w celu wsparcia operacji w Afganistanie.

Czytaj także: 25 tys. godzin lotu niemieckich Heronów w Afganistanie

Do zadań systemu Heron 1 należy wykrywanie pułapek z powietrza, towarzyszenie konwojom i patrolom, wspomaganie żołnierzy w sytuacjach bojowych, zwiad i dozór tras, określanie profilów ruchu wojsk, monitorowanie długoterminowe, wspieranie ocen sytuacyjnych oraz ochrona mienia i obozów wojskowych. UAS służy też do wspierania misji humanitarnych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego użytkujących go krajów.

Heron 1, produkowany przez izraelski koncern Israel Aerospace Industries, to bezzałogowy system powietrzny klasy MALE (medium altitude long endurance – średni pułap, długi czas trwania lotu). Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 17 metrów, a typowy czas trwania misji przekracza 24 godziny.

Warto zaznaczyć, iż niemiecka armia nie po raz pierwszy wypożycza drony od Israel Aerospace Industries. Zgodnie z komunikatem niemieckiego resortu obrony, do Bundeswehry trafi 5 dronów Heron TP, które będą wykorzystywane do momentu uzyskania gotowości bojowej przez dron podobnej klasy, opracowywany w ramach programu europejskiego.

Czytaj także: Izraelskie drony MALE dla Bundeswehry. „Możliwość przenoszenia uzbrojenia”

Reklama
Reklama

Komentarze