Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HENSOLDT na MSPO 2021: Prezentacja szerokiego zakresu innowacyjnych sensorów

System zwalczania BSP Xpeller. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.
System zwalczania BSP Xpeller. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Radary TRS-4D, TRML-4D, ASR-NG, system antydronowy Xpeller, system ochrony przeciwrakietowej dla statków powietrznych Airborne Missile Protection Suite (AMPS) oraz system ISR Argos II HDT, to tylko niektóre z produktów prezentowanych przez HENSOLDT na MSPO 2021.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Artykuł przygotowany przez HENSOLDT

HENSOLDT, dostawca rozwiązań w zakresie sensorów, prezentuje szeroką gamę swoich produktów przeznaczonych do zbierania danych wywiadowczych, obserwacji i prowadzenia operacji rozpoznawczych, a także sensorów przydatnych do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności prowadzonych działań operacyjnych.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Na MSPO w tym roku firma HENSOLDT prezentuje najnowszy produkt w rodzinie radarów morskich pracujących w paśmie C (NATO G-Band) - TRS-4D. Jest on dostępny w wariancie z jedną anteną obrotową, a także w konfiguracji 4 nieruchomych anten ścianowych. Radar TRS-4D zaprojektowano do użycia w działaniach przeciwlotniczych oraz przeciwokrętowych. Obrotowa antena łączy zdolności skanowania mechanicznego oraz elektronicznego w azymucie, aby szybko i skutecznie generować dane o śledzonych celach. TRS-4D dostępny jest w formie obrotowej, jak i w formie 4 anten stałych. Wariant obrotowy obecnie montowany jest na okrętach US Navy typu Freedom (Littoral Combat Ships - LCS). Konfiguracja ze stałymi panelami antenowymi została z kolei wdrożona na niemieckich fregatach F125. 

HENSOLDT prezentuje także radar TRML-4D - najnowszy produkt w rodzinie naziemnych radiolokatorów obrony powietrzej pracujący w paśmie C (NATO G-Band). TRML-4D korzysta z radaru z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) z wieloma wiązkami formowanymi cyfrowo. Zaprojektowano go do wykrywania celów od bliskich do dużych odległości w układzie ziemia-powietrze, a także do przydzielania zagrożeniom odpowiednich efektorów. System jest w stanie wykrywać, śledzić i klasyfikować różnorakie typy celów powietrznych, z naciskiem położonym na małe szybkie i latające na niskich pułapach i/lub manewrujące pociski typu cruise i samoloty, a także śmigłowce w zawisie. Radar zapewnia szybkie wykrywanie i śledzenie do 1500 celów w promieniu do 250 km, na wysokości do 30 km.

Raday ATC (Air Traffic Control) rodziny ASR z kolei mogą dostarczać szczegółowego obrazu otaczającej przestrzeni powietrznej. Radary ASR składają się ze zintegrowanego pierwotnego i wtórnego systemu radiolokacyjnego. Radar podstawowy pomaga w wykryciu obiektów niewspółpracujących, takich jak małe statki powietrzne bez transponderów lub nieprzyjazne statki. Oparty jest o nadajnik półprzewodnikowy i wykorzystuje specjalną technologię obróbki sygnału, celem zapewnienia szerokiego pokrycia i usunięciu skutków występowania farm wiatrowych w otoczeniu. Radar wtórny - MSSR 2000 I - zapewnia automatyczną identyfikację współpracujących statków powietrznych. Spełnia standardy ATC „Mode S/Mode 5”. To z kolei usprawnia proces identyfikacji samolotów. Systemy IFF tego typu są obecnie wprowadzane we wszystkich siłach zbrojnych NATO i sojuszników, w tym w Siłach Zbrojnych RP.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

Wraz z systemem ASR-NG, HENSOLDT prezentuje również swój system obrony przeciwko BSP - Xpeller. Zapewnia on całodobową ochronę przed wtargnięciami BSP nad obszary o krytycznym znaczeniu, nawet na dużych zasięgach. System zapewnia niski wskaźnik fałszywych alarmów, cechuje go bardzo wysokie prawdopodobieństwo przechwycenia. System ten jest wysoce modułowy - łączy w sobie różne sensory (radar, optoelektronika, odbiorniki kierunkowe), a także efektory do neutralizacji celów, takie jak urządzenia zakłócające, czy też systemy do przechwytywania dronów. Wszystkie te elementy są spięte w jeden system kontroli i dowodzenia (C2).

HENSOLDT prezentuje w Kielcach także swój system Airborne Missile Protection System (AMPS). Jest to elastyczny, modułowy system samoobrony. W jego skład wchodzi system ostrzegania przed pociskami rakietowymi 3 generacji bazujący na technologii UV, oraz system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem zdolny także do ostrzegania przed pociskami naprowadzanymi w wiązce laserowej (beam rider) - ten system można połączyć z aktywnym sensorem radiolokacyjnym i w pełni cyfrowym systemem ostrzegania o opromieniowaniu radiolokacyjnym (RWR).

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl.

W obszarze rozpoznania powietrznego (Airborne ISR), HENSOLDT prezentuje swój wielosensorowy system ARGOS-II HDT - służący do wykonywania misji rozpoznania, nadzoru i wywiadu. Może zostać wyposażony w kamery HD pracujące w spektrum podczerwieni i światła widzialnego, a także dalmierze i podświetlacze laserowe. 

HENSOLDT w Polsce działa od wielu lat, oferując zgodne z wymaganiami NATO i certyfikowane, nieobjęte przepisami ITAR nowoczesne rozwiązania.

Zapraszamy na nasze stoisko E-47 na MSPO 2021 w Kielcach! 

Artykuł przygotowany przez HENSOLDT

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama