Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HENSOLDT na MSPO 2020: Szeroka oferta innowacyjnych sensorów

ASR-NG, stacja radiolokacyjna nowej generacji HENSOLDT, służąca do nadzoru nad lotniskami. Fot. HENSOLDT.
ASR-NG, stacja radiolokacyjna nowej generacji HENSOLDT, służąca do nadzoru nad lotniskami. Fot. HENSOLDT.

ASR-NG, system przeciwdronowy Xpeller, radar TRML-4D, radar PrecISR dla zastosowań ISR/MPR, lotniczy system samoobrony AMPS czy rozwiązanie Argos II HDT do działań ISR to tylko niektóre z produktów prezentowanych przez HENSOLDT na MSPO 2020.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Artykuł przygotowany przez HENSOLDT

Jedną z kluczowych kompetencji, jakie HENSOLDT oferuje, jest zdolność do rozpoznawania zagrożeń i ochrony użytkowników. Podczas MSPO 2020 w Kielcach, firma HENSOLDT zaprezentuje szeroką ofertę sensorów i rozwiązań w zakresie obserwacji, pozyskiwania informacji wywiadowczych i rozpoznania, czy też sensory zwiększające bezpieczeństwo i efektywność operacyjną.

HENSOLDT będzie w stanie dostarczać szczegółowego obrazu otaczającej przestrzeni powietrznej, dzięki rodzinie radarów kontroli ruchu w przestrzeni powietrznej (ATC) typu ASR. Radary ASR składają się ze zintegrowanego pierwotnego i wtórnego systemu radiolokacyjnego. Radar podstawowy pomaga w wykryciu obiektów niewspółpracujących, takich jak małe statki powietrzne bez transponderów lub statki powietrzne nieprzyjaciela. Oparty jest o nadajnik półprzewodnikowy i wykorzystuje specjalną technologię obróbki sygnału, celem zapewnienia szerokiego pokrycia i usunięcia skutków występowania farm wiatrowych w otoczeniu. Radar wtórny — MSSR 2000 I — zapewnia automatyczną identyfikację współpracujących statków powietrznych. Spełnia standardy ATC „Mode S/Mode 5”. To z kolei usprawnia proces identyfikacji statków powietrznych. Systemy IFF tego typu są obecnie wprowadzane w siłach zbrojnych wszystkich państw sojuszniczych NATO, włącznie z Siłami Zbrojnymi RP. 

Wraz z systemem ASR-NG, HENSOLDT zaprezentuje również swój system obrony przeciwko Bezzałogowym Statkom Powietrznym (BSP) - Xpeller. Zapewnia on całodobową ochronę przed nielegalnymi wtargnięciami BSP nad obszary o krytycznym znaczeniu, nawet na dużych zasięgach. System cechuje się niskim wskaźnikiem fałszywych alarmów i bardzo wysokim prawdopodobieństwem przechwycenia. System ten jest wysoce modułowy — łączy w sobie różne sensory (radarowe, optoelektroniczne, odbiorniki kierunkowe), a także efektory do neutralizacji celów, takie jak urządzenia zakłócające, czy też systemy do przechwytywania dronów. Wszystkie elementy wymienione powyżej są spięte w jeden system kontroli i dowodzenia (C2). 

HENSOLDT zaprezentuje również rodzinę radarów TRML-4D - najnowszy model radarów producenta działających w paśmie C (pasmo G NATO), dedykowany do zastosowań w naziemnej obronie powietrznej. TRML-4D korzysta z radaru z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) z wieloma wiązkami formowanymi cyfrowo. Zaprojektowano go do wykrywania celów od bliskich do dużych odległości w układzie ziemia-powietrze, a także do kierowania środków zwalczania przeciwko zagrożeniom. System jest w stanie wykrywać, śledzić i klasyfikować różnorakie typy celów powietrznych, z naciskiem położonym na małe szybkie i latające na niskich pułapach bądź manewrujące pociski typu cruise i samoloty, a także śmigłowce w zawisie. Radar wypróbowano i sprawdzono operacyjnie przy wielu okazjach. Pozwala na wykrywanie celów w błyskawiczny sposób, jest w stanie śledzić około 1500 celów w promieniu do 250 km na pułapach do 30 km. 

Na MSPO HENSOLDT wystawia również swój powietrzny radar wielofunkcyjny klasy ISR typu PrecISR 1000. Zapewnia on użytkownikowi — siłom zbrojnym czy straży granicznej — wysoki poziom świadomości sytuacyjnej i krótki czas reakcji. Ta programowalna stacja radarowa korzysta z najnowszych osiągnięć w zakresie aktywnych anten (oparta o technologię GaN AESA) oraz cyfrowego odbiornika. Wszystko tworzy skalowalny sensor o wysokiej wydajności, który integrować można na śmigłowcach, BSP czy samolotach. 

HENSOLDT zaprezentuje w Kielcach także swój system Airborne Missile Protection System (AMPS). Jest to elastyczny, modułowy system samoobrony, składający się z systemu ostrzegania o odpaleniu pocisków opartym na technologii 3. Generacji pracującej w paśmie UV oraz systemu ostrzegania laserowego z możliwością wykrywania zagrożenia ze strony pocisków naprowadzanych w wiązce laserowej. To wszystko można połączyć z sensorem wspomagającym opartym o aktywny radar oraz w pełni cyfrowym systemem ostrzegania o opromieniowaniu radarowym.

W obszarze powietrznego rozpoznania, nadzoru i wywiadu (Airborne ISR), Hensoldt zaprezentuje swój wielosensorowy system ARGOS-II HDT — służący do wykonywania misji zbierania danych wywiadowczych, nadzoru i rozpoznania. Może zostać wyposażony w kamery HD pracujące w spektrum podczerwieni i światła widzialnego, a także dalmierze i podświetlacze laserowe. 

HENSOLDT w Polsce działa już od wielu lat, oferując zgodne z wymaganiami NATO i certyfikowane, nieobjęte przepisami ITAR nowoczesne rozwiązania. Obecnie HENSOLDT jest uznawany za globalnego lidera rynku w zakresie wojskowych radarów kontroli powietrznej. Jednym z planowanych obszarów współpracy jest montowany wspólnie radar dozoru powietrznego nowej generacji (ASR-NG - Air Surveillance Radar, Next Generation) w ramach którego zintegrowano 2 radary obserwacyjne — pierwotny i wtórny (Primary Surveillance Radar, Secondary Surveillance Radar; PSR, SSR), oraz interrogator systemu IFF pracujący w modzie 5. 

Zapraszamy na nasze stoisko E-21 na MSPO 2020 w Kielcach!

O firmie HENSOLDT

HENSOLDT to pionier w zakresie technologii i innowacji w domenie elektroniki wykorzystywanej w sektorze obrony i bezpieczeństwa. Firma ma siedzibę w Taufkirchen, w pobliżu Monachium — jest to niemiecki czempion będący strategicznym liderem w obszarze sensorów tworzonych dla zastosowań związanych i niezwiązanych z obronnością. HENSOLDT rozwija nowe produkty celem zwalczania szerokiego zakresu zagrożeń w oparciu o innowacyjne rozwiązania w odniesieniu do zarządzania danymi, robotyki i cyberbezpieczeństwa. HENSOLDT zatrudnia około 5500 pracowników. W 2019 roku firma wypracowała zysk w wysokości 1,14 mld. EUR. www.hensoldt.net

Artykuł przygotowany przez HENSOLDT

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama