Reklama

Siły zbrojne

Granatniki SPG-9 wracają do służby

Obrona Terytorialna potrzebuje nowocześniejszego sprzętu ppanc., niż np. granatniki SPG-9. Fot. St. Chor. Sławomir Mrowiński / WDK IWsp SZ RP.
Obrona Terytorialna potrzebuje nowocześniejszego sprzętu ppanc., niż np. granatniki SPG-9. Fot. St. Chor. Sławomir Mrowiński / WDK IWsp SZ RP.

4. Regionalna Baza Logistyczna wybrała wykonawcę dostawy czę­ści zamien­nych prze­zna­czo­nych dla 73 mm gra­nat­ni­ków prze­ciw­pan­cer­nych SPG-9. Sprzęt może trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej, bądź też do jednostek OT (lub innych) przeznaczonych do mobilizacji.

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszeniem 4 RBLog. podpisała umowy z:

 • kon­sor­cjum STV Polska Sp. z o.o. oraz STV Group a.s. z Republiki Czeskiej w zakresie dostaw czę­ści zamiennych dla samych gra­nat­ni­ków;

 • firmą Pagacz i Synowie Sp. z o.o. w zakresie dostarczenia celow­ni­ków i akumulatorów.

Pierwszy z wymienionych podmiotów otrzyma za swoją usługę ponad 1,8 mln złotych, a drugi łącznie ponad 723 tys. złotych. Podzespoły będą pochodziły m.in. z Bułgarii. Usprawnione granatniki trafią prawdopodobnie albo do nowo formowanych pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jako tymczasowy system uzbrojenia zapewniający proces szkolenia do czasu pozyskania docelowej, dedykowanej broni przeciwpancernej nowej generacji, bądź też do mobilizowanych jednostek OT w podobnej roli.  

Sam proces związany z przyszłym remontem, przywracającym sprawność techniczną dla SPG-9, 4 RBLog. rozpoczęła już w marcu tego roku uruchomiając procedurę zakupu do nich niezbędnych części zamiennych i wyposażenia. Granatniki tego typu były używane na ćwiczeniach Anakonda 2016 przez jednostki OT przeznaczone do mobilizacji.

Docelowo zostanie pozyskany wielorazowy (ciężki) granatnik nowego typu, w tym roku poinformowano o prowadzeniu dialogu technicznego w tym zakresie. Do niedawna nie przewidywano zakupu granatnika wielorazowego, a jedynie lekkich systemów jednorazowych. Obecne kierownictwo MON deklaruje jednak, że lekka broń przeciwpancerna jest jednym z priorytetów. Nowo formowane WOT mają też otrzymać przeciwpancerne pociski kierowane, ale jak na razie nie są znane szczegółowe plany w tej sprawie.

Czytaj więcej: Przeciwpancerna bitwa o granatnik dla polskiej armii

Opracowany w były ZSSR ciężki granatnik przeciwpancerny SPG-9 jest w rzeczywistości działem bezodrzutowym, które znajdowało się głównie w wyposażeniu oddziałów aeromobilnych. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie tej samej stabilizowanej brzechwowo amunicji kumulacyjnej (PG-9) co do niskociśnieniowej armaty 2A28 BMP-1. Pomimo wprowadzenia w niektórych krajach amunicji o zwiększonej penetracji pancerza (oryginalna do 400 mm) to jest to broń nieperspektywiczna ze względu na masę znacznie większą niż masy wielu współczesnych konstrukcji (lekkich/naramiennych) oferujących przy tym większą wielozadaniowość użycia przy zastosowaniu nowoczesnej amunicji w tym o zwiększonej penetracji pancerzy czy programowalnej.

Reklama

Komentarze (35)

 1. Irek

  Dobra i prosta broń, przy tym relatywnie tania. No i jest. Tylko nową amunicję dokupić a jest w czym wybierać. Do 2a28 też by się przydała.

 2. KANONIER.

  Mimo swojego wieku bardzo dobry granatnik ppanc . Nowoczesny celownik termalny plus nowoczesna amunicja i mamy wyśmienitą broń wsparcia dla WOT.

 3. gieniu112

  Ciężka nieporęczna i właściwie kompletnie nieskuteczna nawet przeciwko rosomakowi z siatkami przeciwkumulacyjnymi

  1. Uzi

   Niekoniecznie. Sam bedąc w rośku z siatkami nie chciałbym oberwać z sp-ga

  2. lk5

   Granatnik jak granatnik można dyskutować, ale o skuteczności decyduje pocisk. Z nowoczesną amunicją to i RPG-7 jest świetny. Co do SPG, to też jestem sceptykiem. Ciężkie, nieporęczne i trudne w użyciu, a o życie tu chodzi.

  3. Korund

   Bulgarski Arsenal opracowal do SPG9M bardzo skuteczna amunicje termobaryczna idaca ogniem posrednim 7.7km ! Opracowal tez amunicje odlamkowa o nardzo silnej fragmentacji zblizona do sily granatu mozdzierzowego 98mm ! .Opracowana zostala tez skuteczna amunicja kumulacyjna z glowica tandemowa zdolna razic pojazd pancerny z pancerzem reaktywnym do 450mm RHA ! Czyli skutecznie niszczy KTO,BWP a nawet czolgi trafione w strop wierzy ! Chodzi tylko o podniesienie mozliwosci kata ujemnego SPG9 ! Bardzo dobra bron do gorskich lub miejskich zasadzek .Dla tego wprowadzono w jednostkach pancernych oslony aktywne,typu Arena,Drozd,Sztora i Trophy ! Zeby dawac sobie rade z taka niby przestarzala bronia ! Poniewaz ostrzalu w gorny strop wierzy z tego nie wytrzyma nawet Leclerc,Chalenger czy leopard albo Abrams.Rosjanie przekonali sie bolesnie co czeczeni potrafili zrobic zagonom czolgow T72,T80,T90 w Groznym uzywajac SPG9 z dachow budynkow

 4. PP

  Dziwne że niektórzy nie rozumieją prostego przekazu, tu cytat "jako tymczasowy system uzbrojenia zapewniający proces szkolenia do czasu pozyskania docelowej, dedykowanej broni przeciwpancernej nowej generacji," Tak więc wytłumaczę. Przez 25 lat był czas aby modernizować i ew. kupować nowe uzbrojenie. Tego z przyczyn ideologiczno-doktrynalnych ( w najbliższym czasie nie będzie wojny) nie robiono. Dobrze że wreszcie obecna ekipa dostrzega zagrożenia i próbuje tym wieloletnim zaniedbaniom zaradzić.

  1. Viktor

   Kasując wszystkie przetargi i programy zbrojeniowe.

  2. GGG

   "próbuje tym wieloletnim zaniedbaniom zaradzić" - czyli co konkretnie ??? Poproszę o coś zrealizowanego, podpisanej umowy itd, nie mylić z wizjami po 2035 r.

 5. BRZDĄC

  ......JAKBY TU RZEC ..."PROWIZORKA" ma to do tego że jest z biegiem czasu "oswajana jako novum" po jakimś czasie ogłosi się że w oparciu o w/w granatnik przeciwpancerny SPG-9..zbudowano nowy innowacyjny na podwoziu kołowym ( jak np działo bezodrzutowe B-11 ) o zwiększonym zasięgu i amunicji o większej penetracji czy też zróżnicowanym asortymencie ......wszak ZU-23-2 .też stał się "Wróblem"...jestem za modernizacją sprzętu z przeszłości .uzupełnianego współczesną techniką ...zamysł "obudzenia "..SPG-9 do służby jest bardzo trafny i zasadny ...czego przykładem są "doświadczenia z Ukrainy z zastosowaniem nowoczesnej termo barycznej amunicji z Bułgarii "....biorąc pod uwagę jeszcze koszt efekt z dzisiejszymi granatnikami ppanc (spike ,javelin) i nie tylko niewspółmierny

 6. Cynik

  Niezły pomysł. Zamontować to na terenówkach i mamy całkiem niezłą, tanią broń wsparcia. Czołgu współczesnego raczej nie zniszczy (choć jak z zasadzki strzeli pod ogon, to kto wie), ale na wszelkiej maści lżejszy sprzęt i do zwalczania piechoty oraz umocnień - jak znalazł.

  1. Ehh

   Czolg-z zasadzki-ogon. Człowieku, nawet starsze czołgi sa wyposażone w termowizje. Sprawa druga, ogon czołgu? Co to za abstrakcja?

 7. Marek1

  A zatem mamy kolejną decyzję MON wskazującą, że powraca idea p/t Carl Gustaw ":dla ubogich". Reanimacja muzealnego sprzętu ZAMIAST zakupów nowoczesnego, to wg MON sposób na "skokowe zwiększenie potencjału WP". No i jaka "oszczędność" ?? Zresztą najłatwiej oszczędzać na żołnierzach, co MON praktykuje na każdym kroku, blokując z uporem maniaka zakupy z zewnątrz naprawdę wartościowej, nowoczesnej broni masowo kupowanej przez inne armie(NLAW,Carl Gustaw, AT4,itp). Zapewne niedługo przeczytamy o reanimacji ppk Malutka, ckm Maxim, armat ZiS-76, itp. "cudów" techniki z II poł. ub. wieku, których produkcja w PGZ zapewni miejsca pracy dla kolejnych tysięcy elektoratu ...

  1. MadMax

   A nie lepiej mieć SPG-9 ORAZ nowy granatnik zamiast LUB? Pamiętajmy że CG ma max. 800 m zasięgu, SPG-9 4,5 km.

  2. Janek i Pies

   Malutka jest w ciągłym użyciu :)

 8. czarny bez

  Chyba pierwszy raz jestem pod wrażeniem decyzji dot. WOT? A co z Komarami? Dodać nowy zapalnik z samolikwidatorem i jeszcze posłuży.

  1. Azza

   Nie da się zmodernizować istniejących komarów.

 9. gen. Fabrycy

  Gen. Dąb-Biernacki: "Polski żołnierz ma być tak twardy że będzie mągł atakować nawet bez przygotowania artyleryjskiego". I niech to będzie za mój komentarz.

  1. rozczochrany

   Gen. Dąb-Biernacki to postać z przed II wojny światowej i z czasów II wojny.

  2. abx

   Brawo, mam nadzieje iż każdy generał tak twierdzący prowadzi to natarcie 10 kroków przed 1 linią.

  3. cynik

   ten twardziel zm. 9 lutego 1959 w Londynie

 10. ito

  O Madre del Dios!!! Ale MSBS-y chcą dla nich kupować... Gdzie sens, gdzie logika?

  1. hermanaryk

   Dystans. Zasięg granatu odłamkowego do SPG-9 to nawet 4,5 km. OT nie ma się wdawać w walkę bezpośrednią z regularnymi oddziałami npla, ale kąsać je z dystansu i odskakiwać.

 11. Smuteczek

  Co tam nieperspektywiczna. Jest to bron tania, a własnie takiej potrzebuja nasze formacje OT

  1. Marek1

   Próbowałeś kiedyś nosić SPG-9 ?? Zapewne NIE bo głupoty wypisujesz. Mobilność i skuteczność w takim przypadku jest b. niska. Po wystrzale przeżycie sekcji SPG(co najmniej 3 osoby) zależy od możliwości błyskawicznej zmiany stanowiska. Taka możliwość daje CG(sekcja 2 osoby). No ale jak widać przeżycie żołnierzy dla MON to szczegół mniej istotny niż oszczędzanie na jakości uzbrojenia.

 12. db

  "Mobilizowanych jednostek OT"? A co to za nowy twór? Bo nie WOT - o nich w artykule mówi sie osobno.

  1. rozczochrany

   Chodzi o organizacje proobronne takie jak min. Strzelec. Brały one udział w ćwiczeniach Anakonda 2016 z wojskiem. Ich członkowie maja broń na pozwolenia sportowe i kolekcjonerskie a same organizacje maja broń maszynową na ogień ciągły i wsparcia takie jak RKM -y PKM i MG-42 na pozwolenia szkoleniowe. Niedawno nawet wpłaciłem jednostce strzelca z Gdańska cegiełkę na zakup RKM-u bo była zbiórka. Chyba UKM-a za to kupili i na optykę starczyło nawet. Nie wiem czy organizacje pro-obronne mają takie lub inne granatniki kupione z demobilu od agencji mienia wojskowego dla celów szkolenia. Możliwe, ze tak.

  2. Anders

   Mamy OT i WOT. To dwie osobne formacje

 13. BRZDĄC

  oprócz ...73 mm gra­nat­ni­ków prze­ciw­pan­cer­nych SPG-9. niech reaktywują Wyrzutnie rakietowe WP-8z w oparciu o amunicję z "langust"...wszystko toto będzie mobilne niewielkie i dobre do działań z zasadzek w sam raz dla OT i Wojsk Operacyjnych

  1. Podbipięta

   WP-8 to ma inny kaliber ( 140 mm)

 14. nikt ważny

  Co do amunicji: PG-9W i OG-9W (dla 2A28 Grom w BWP-1 PG-15W i OG-15W). Nadal skuteczna i użyteczna broń i amunicja której jeszcze niedawno mieliśmy sporo w zapasie ale jak jest w obecnej chwili to trudno powiedzieć bo to informacje niejawne

 15. robertpk

  od ilu lat trwa bezwład i niemoc ws. wyposażenia żołnierzy w nowe granatniki ppanc? przecież to prosta broń

 16. Hans

  poprzednio przypomniano sobie o nich w czasie powstania Sadra w Iraku w 2004 roku :) - szukano wtedy operatorów, którzy potrafili to jeszcze dobrze obsługiwać - dobra broń - niech zrobią do tego lepszą amunicję i sprzęcior "jak ta lala"

  1. Podbipięta

   I świetnie sie w Iraku sprawdziły.Były bardzo przez żołnierzy chwalone.

 17. Podbipięta

  To już stare info sprzed paru miechów.Do 100 szt. ma objąć ta modernizacja.Decyzja ze wszech miar słuszna.

  1. dropik

   trzeba poszperać to w magazynach znajdą się jeszcze KPWT 14,5 i to będzie dopiero słuszna decyzja :P

 18. dropik

  W PRL-u był taki program w tivi : Nowoczesność w domu i zagrodzie. Nie wiem czemu informacja o SPG-9 się z nim skojarzyła :P Na Ukrainie używają ich ale dysponują nowoczesną , bułgarską amunicją.

 19. cooky

  brawo sprzęt z magazynów dla WOT a nowy niech bedzie dla Zawodowców, tylko jakies samochody na to niech im znajdą

  1. rozczochrany

   Tanio cenisz życie żołnierzy-ochotników w przypadku konfliktu. Ja uważam, że powinni mieć najlepszy sprzęt, w tym broń wsparcia, bo to lekka piechota i nie ma własnych czołgów i artylerii. Dlatego potrzebują np. najlepszych przenośnych wyrzutni pocisków kierowanych przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

 20. AA

  Należy zakupić odpowiednią ilość Toyot do ich montażu

  1. X

   Ostatecznie Fordów. Ale znając "naszych", to pewnie posadzą to na Honkerach.

 21. zxcvb

  Wszyscy się rozwodzą nad konkretnymi sztukami broni, a nie o to chodzi. Każda broń może znaleźć swoje wykorzystanie na polu walki, pytanie czy jest sensowna taktyka do jej wykorzystania. Dobra dla OT ? Skąd to możecie wiedzieć, jeszcze nie pokazano planów wykorzystania OT w konflikcie.

  1. vvv

   tania i prosta w obsludze. a co myslales ze ot dostanie ppk spike? :D

 22. Okkkkkk

  Brawo tanio i skutecznie może nie przeciw wszystkim czołgom ale resztę kasuje do tego jakiś środek transportu 4x4 wiem ze CG jest mobilniejszy ale drogi w zakupie i jeden pocisk to min 2 tys dolarów

  1. Kolo

   Co kasuje co ty piszesz. Strzelales z tego cacka celnosc i obsluga na 5,niestety skutecznosc slaba chyba ze do stara 266

 23. jerry

  Sądzę, że zerwie gąskę w najnowszym czołgu albo go oślepi rozbijając całą optykę itd

  1. Piko

   Przy strzelaniu z amunicji bojowej na t-55 przy strzelaniu z 250-300m w gaske zero sladow

 24. vvv

  sprzet na miare mozliwosci i wyszkolenia OT

  1. sylwester

   akurat do tego granatnika jest potrzebne większe wyszkolenie niż do jednorazówek

 25. Gienek

  Lepszy rydz niż nic. Zanim MON coś kupi parę lat się pomęczą z eksponatem muzealnym

  1. sylwester

   no niestety kolega ma racje , zanim mon kupi a zapewne będą chcieli spolonizować to z nawet pięć lat

Reklama