Reklama

Geopolityka

GF: "Trzeba wiedzieć, jak negocjować z Putinem" [RELACJA]

  • Fot. kremlin.ru.
    Fot. kremlin.ru.

”Trzeba wiedzieć, jak negocjować z Putinem” - powiedział Rudy Guliani, doradca prezydenta USA ds. cyberbezpieczeństwa podczas pierwszego panelu Atlantic Council-PISM Global Forum.

Zdaniem Gulianiego Warszawa była idealnym miejscem do upomnienia się o zwiększenie nakładów sojuszniczych w ramach NATO, co według byłego burmistrza Nowego Jorku ma szczególne odniesienie do Niemiec. Zdaniem Gulianiego Trump nie mówił o art. 5 podczas wizyty w Brukseli, bo nie widział takiej potrzeby. 

Trzeba wiedzieć, jak negocjować z Putinem. Administracja Obamy nie otrzymała niczego w zamian za reset.

Rudy Guliani, doradca prezydenta USA ds. cyberbezpieczeństwa

Doradca prezydenta powiedział, że z Putinem można prowadzić rozmowy mimo jego polityki, dlatego Rosja jest dopiero na drugim miejscu po terroryzmie jeśli chodzi o zagrożenia. "Z radykalnymi islamistami nie można natomiast negocjować" - powiedział Guilliani.

Christine Wormuth z Atlantic Council zwróciła uwagę na balansowanie polityki amerykańskiej wobec Rosji przed szczytem G20, gdzie Trump spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Dlatego niewykluczone, że szukając wspólnych pól kooperacji z Rosją znajdzie je w walce z terroryzmem. 

W kontekście zbliżającego się szczytu G20 poruszono także temat Chin. Zdaniem Giulianiego Trump będzie chciał wywrzeć presję na Pekin, aby podjął on działania na rzecz zatrzymania północnokoreańskich prób z rakietami dalekiego zasięgu.

Gwarantuję, że prezydent nie pozwoli, aby Korea Północna rozwijała prace nad rakietami, które mogłyby dosięgnąć Hawajów.

Rudy Guliani, doradca prezydenta USA ds. cyberbezpieczeństwa

Głównym tematem pierwszego panelu podczas Atlantic Council-PISM Global Forum były komentarze uczestników dotyczące przemówienia Donalda Trumpa na Placu Krasińskich w Warszawie oraz nadchodzące spotkanie prezydentów Rosji i USA w Hamburgu. 

Czytaj więcej: Międzykontynentalny arsenał Korei Północnej. "Realne zagrożenie" [ANALIZA]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama