Geopolityka

Zbliża się posiedzenie władz ZBiR. Putin i Łukaszenka pogłębiają współpracę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Alaksandr Łukaszenka potwierdził w czwartek, że posiedzenie Najwyższej Rady Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem liderów obu krajów odbędzie się 4 listopada, w rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. Kreml podał jednak, że będzie ono miało formę wideokonferencji.

Wcześniej zapowiadano, że podczas spotkania w Mińsku Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin mają podpisać uzgodnione we wrześniu programy pogłębienia integracji Białorusi i Rosji.

„W Dniu Jedności Narodowej (obchodzonym w Rosji – PAP) 4 listopada odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady. Będzie ono miało formę wideokonferencji” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dzień Jedności Narodowej, jedno z nowych rosyjskich świąt, ustanowione zostało z inicjatywy Putina w 2004 r. Upamiętnia ono rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. siłami pospolitego ruszenia, na którego czele stanęli Kuźma Minin i Dymitr Pożarski. Z tej okazji na Kremlu odbywają się przyjęcia wydawane przez prezydenta Rosji. Putin zwykle składa też kwiaty pod pomnikiem Minina i Pożarskiego na Placu Czerwonym w Moskwie.

Z wcześniejszych zapowiedzi Łukaszenki wynikało, że Putin osobiście przybędzie tego dnia do Mińska. Później sekretarz państwa związkowego Dmitrij Mieziencew mówił, że format będzie zależał od „sytuacji epidemicznej”.

Reklama
Reklama

Po spotkaniu 9 września w Moskwie, gdzie Łukaszenka i Putin zatwierdzili wstępnie treść negocjowanych od trzech lat 28 programów (map) integracji, zostały one zaakceptowane przez premierów podczas posiedzenia Związkowej Rady Ministrów.

Rosyjski dziennik „Kommiersant” kilka tygodni temu informował, powołując się na anonimowych rozmówców, że rozmowy utknęły i w związku z tym nie ma pewności, że pakiety integracyjne zostaną 4 listopada podpisane przez Łukaszenkę i Putina.

Źródło:
PAP

Komentarze (16)

 1. Kłuszyn

  car spotka się z gubernatorem Litwy

  1. Car powinien wyciągnąć wnioski.

   Tylko, że tamtejsi Litwini mimo zrusyfikowania nie bardzo tego namiestnika chcą.

 2. Olgino

  Lepszego akronimu nie mogli sobie wymyślić.

  1. jugo

   Masz racje nie to co NATO.

  2. Gigabt

   A co NATO ten ZBiR?

 3. Victor

  Satrapa rządzący na podstawie sfałszowanych wyborów jest całkowicie zależny od Kremla. A Putinowi zależy tylko na pozbawieniu Białorusi własnej państwowości. Zajęci kryzysem emigracyjnym nie widzimy jak nieubłagalnie Białoruś jest wchłaniana przez Rosję.

  1. Janko Muzykant

   Niestety możesz to samo powiedzieć o Polsce, wiec po co te ździwko

  2. ciekawy

   Zdziwko bo w Polsce nikt nie fałszuje wyborów. Teraz widać jak mało wiesz o Polsce.

  3. Bat

   Niby kto wchłania Polskę? A może w Polsce prezydent mówi po niemiecku lub angielsku tudzież w szkołach uczą w tym języku.? Nie wiem czy gorsze w tym jest to że Rosja tak Polska Żmudź zruszczala czy to że Łukaszenka dalej świadomie to podtrzymuje i robi z Białorusi kraj bez honoru i tożsamości.

 4. Polak

  Zbir, czyli bandyta. Taki ten związek jest.

  1. kogs

   Wiekszego zbira niz nato to świat nie widział.

  2. Hahaha

   HaHaHa

  3. Kot

   NATO kolego to kilkadziesiąt krajów a tak na prawdę zbir to Rosja. Ona sama ma na sumieniu tyle że może się równać z przewinieniami całego paktu.

 5. Piotr

  1610, jedyna okazja w historii Rosji żeby dołączyć kraje cywilizowany. Niestety sami zmarnowali tą okazje.

  1. ppp

   Ciekawe do jakiej cywilizacji ? Może tej europejskiej zachodniej łacińskiej cywilizacji utożsamiającej w średniowieczu Słowian z newolnikami ? A może tej w , której Żydzi, ale i Niemcy głosili w średniowieczu pogląd o pochodzeniu Słowian od Chama, który stanowił dla nich uzasadnienie dla zniewalania zachodnich Słowian jako parobków i niewolnej siły roboczej . Czyżby tego w części żydowskich i zachodnich kronikach nie było , a szczególnie niemieckich wywodzących Słowian od Chama, co z góry zakładało ich podległość Niemcom jako potomkom Jafeta . Czyżby chrześcijańska cywilizacja zachodnia w epoce renesansu była wolna od takich tez głoszonych np. przez żydowskiego uczonego Elijahu ben Aszer ha-Lewi Aszkenazi w XVI w . , który m.in. był nauczycielem kardynała Egidio di Viterbo a jego tezy zdobywały pokask wśród włoskich , niemieckich i innych elit zachodnich , w tym kardynałów , biskupów i książąt proponujących mu stanowiska profesorskie na chrześcijańskich uczelniach !!!! W samej Rzeczpospolitej również takie tezy miały się dobrze np. głoszone przez Salomon Luria z Lublina , opisywany jako "najsilniejszy z silnych, Król wszystkich mędrców i nauczycieli ... ?" . To zapatrzenie wielu w pseudo zachodnią łacińską cywilizację spowodowało odcięcie się przez polską szlachtę (w jej mniemaniu napływowych Sarmatów) od autochtonicznych chłopów . To w związku z wcześniejszą legendą rodowodu Słowian, jako potomków Kanaana, stworzoną i spopularyzowaną przez Żydów, szlachta nie chciała uchodzić za autochtonicznych mieszkańców Polski i Rusi – Kananejczyków Chamitów niewolników. Dzisiaj wielu wyrosłych z tych Chamitów dalej próbuje stawiać się ponad resztą starając się być orędownikiem zachodniej cywilizacji nawet tej z XVI czy XVII w . Legenda jafetyckiego pochodzenia ma się dalej dobrze w umysłach wielu i odrębności od polskich i ruskich – chamów- chłopów , skazanych na życie w poddaństwie względem potomków Jafeta i Sema. Z takich poglądów wyrósł kościół i ta cywilizacja zachodnia a w dzisiejszej świadomości wyrzucono pamięć o handlu ruskimi niewolnikami prowadzonym przez żydowskich kupców np ze Lwowa w XVII w . będących pośrednikami między polskimi możnowładcami , skarbcem królewskim a kupcami z Imperium Osmańskiego w celu poprawy własnego stanu posiadania . W tym okresie tego cywilizacja i kościół zachodni nie piętnował - gdyż byli to potomkowie Chama . Zanim o czymś się pisze trzeba mieć większy zasób wiedzy nawet o rodowodzie własnego narodu i kraju !!!!

  2. Użytkownik

   Jak widac Protokoły Merców Syjonu ciagle zyją w waszych zrytych bolszewizmem ruskich łbach.

  3. Whiro

   Śmieszne jest to że krajem który wymordował najwięcej Słowian jest Rosja. Co za ironia losu.

 6. Yh

  Upiją się i bedą wspominać dawne czasy, gdy byli pod polskim butem...

  1. Fanklub Daviena i GB

   Raczej będą wspominać następne kilkaset lat gdy Polska była pod ich butem i jak się im sprzedała (Sejm Rozbiorowy) w zamian za spłatę długów Królestwa. Teraz Jewsropejsy również sprzedały niepodległość Polski za koryta w Brukseli i dotacje... :D

  2. jak widać pantofelki są wśród nas

   Gorzej będzie jak się upija i będą wspominać dawne czasy, gdy Polska była pod ich butem.

  3. Yh

   No ale to oni robią spotkanie w rocznicę, to nie mój pomysł czytaj od czasu do czasu artykuł fantasto.

 7. Polak

  Cały ten "kryzys migracyjny" i polska obrona swoich granic to nic innego jak prowokacyjne działania Rosji i Białorusi w celu przerażenia ( zmiękczenia ) społeczeństwa białoruskiego niby polskim zagrożeniem, a w zamiarze szybkim wchłonięciem Białorusi przez Rosję pod pretekstem ochrony życia Białorusinów.

  1. zimny kubek

   Jest w tym dużo racji ale nie wykluczyłbym tez gry na ratowanie Pisowskiego reżimu, który niszczy Unie od środka. Jeśli UE wyrzuci nas albo sami wyjdziemy to automatycznie trafiamy na listę dań Putina. Rosjanie pokazali nie raz, ze świetnie rozgrywają politykę zagraniczną co mocno kontrastuje przy naszym jej braku. Jestem pewny, ze jankesi nic nie zrobią, więc konflikt z UE to nasze samobójstwo. O sile polskiej armii nie będę nawet wspominał bo szkoda nerwów. W dodatku mając potężny dług, hiperinflację i będąc w stanie rozkładu społeczeństwa Rosjanie naprawdę mogą nas przetestować zajmując jakiś skrawek terenu np. przesmyk Suwalski. Co gorsze ten nierząd oprócz propagandy naprawdę nie ma pomysłu na rządzenie i jak na razie czego się nie dotknie to zniszczy. Do tej pory uważałem Rosjan przy Wiśle za bajkę ale dzisiaj już nie koniecznie.

  2. dd

   UE nie ma sil zbrojnych i nie stanowi zadnej sily militarnej a uzaleznienie Niemiec od kooperacji gospodarczej z Polską sprawia że nie bedzie "wyrzucenia Polski" z UE. To co robi teraz KE to eskalacja majaca na celu wykorzystanie kryzysu do zmiekczenia Polski zanim nastapi przesilenie ktore zmieni warunki gry. Ceny energii juz ida w gore, UE chce nagle wracac do energii jadrowej. A co do polityki Putina to ewidentnie zmierza do wchloniecia Bialorusi. Nie bedzie wojny z panstwem NATO zanim rosyjskie wojska nie wejda nateren Bialorusi. To co robi Łukaszekno z presja imigracyjna to proba wywolania izolowanego konfliktu (z Polska a nie NATO) i zaagnazowania Rosji po stronie Bialorusi. Putin zachecajac do eskalacji dzialan wobec Polski ma jednak plan wobec Bialorusi. O wiele bezpieczniejsze i latwiejsze a takze korzystniejsze dla Rosji jest teraz przejecie Bialorusi, poszerzenie strefy buforowej, okrazenie Ukrainy niz wywolanie ryzykownego konfliktu z panstwem NATO nie majac gwarancji jak zachowa sie NATO. Lukaszenko ma 2 opcje, podpisac mapeintegracji skazujac sie na utrate suwerennosci albo probowac rozegrac Putina prowokujac konflikt NATO-Rosja. To Rosja rozdaje karty w relacjach z Bialorusia i wykorzysta kazde przesilenie do osłabienia lub obalenia Łukaszenki

  3. wert

   nie UE chce en jądrowej tylko Polska i francja wietrząca kasę z budowy. IV Rzesza to zdecydowane NIE. Alians Polski i francji jest konieczny do wystrzelenia niemca z jego neomarksistowską "zielionają riewolucją" i sowieckim gazem w kosmos. W hiszpani kraju "wiodącym" w en wiatrowej koszt MWh to 220 EU. W Polsce z węgla nawet nie połowa a w w tej połowie blisko kolejna połowa to koszt emisji CO2. Ok 40% ceny hurtowej polskiej kWh w Polsce to CO2. Dlatego wojna wrze na całego kto kogo i szybciej. Musimy bruksekę w berlinie przetrzymać inaczej nasza produkcja stanie się droga. O to właśnie IV Rzeszy chodzi. Nie udało się ojrem/tojrem nas przyblokować chcą podstawnym czynnikiem kosztotwórczym czyli energią

 8. Brux

  Dlaczego Europa nie kupuje taniego amerykańskiego gazu ?

  1. Zbig

   Kupuje. Nie wiesz?

 9. Zborowski

  Dzisiaj mamy rocznicę hołdu ruskiego może zorganizujemy jakieś uroczystości.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Ty się lepiej zastanów jak nazwać kraj, w którym sąd zakazuje... Marszu Niepodległości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości? Mnie przychodzi na myśl tylko jedno określenie: KRAJ OKUPOWANY, bo okupanci też zakazywali takich marszów! Dlatego zamiast żyć mrzonkami sprzed setek lat zajmij się teraźniejszością... :D

  2. Piotr II

   Nic dodać, nic ująć, w punkt.

 10. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  obsesja strachu prze Polakami tkwi w mentalności władzy Rosji a utwierdzanie własnego społeczeństwa w permanentnym zagrożeniu z zewnątrz jest metodą na utrzymywanie władzy ...kto żyje w strachu nie zna smaku wolności... cóż strach wszystkim miesza w kartach

  1. kolega z sali nr 3 (łóżko pod oknem)

   To nie Rosja planuje w ataku paniki i ogólnego oszołomstwa szafując patriotycznymi frazesami zwiększyć liczebność armii o 100% i wyłączyć jej finansowanie spod kontroli parlamentu więc spróbuj sobie odpowiedzieć kto tu ma obsesje. Tobie naprawdę potrzeba pomocy specjalisty.

  2. Użytkownik

   czyżby panika w politbiurze

  3. Takie fakty

   Tobie nikt nie pomoze twoja Rosja napadła na przestrzeni ostatnich 20 lat na 3 państwa bez wypowiedzenia wojny .

 11. grzesiek

  ZBIR czyli sojusz dwóch zbirów, przy czym jeden z nich dyktuje obecnie ceny gazu dla całej Europy dzięki polityce Merkel, która na koniec kadencji poleciała na Kreml by złożyć mu raport.

  1. zachodni kasztan

   Tak i ta sama Makrela finansowała pisowski reżim świadomie niszcząc polską demokrację. Jak widzisz układanka jest bardziej skomplikowana niż podają w TVPis

  2. Niemiec

   Niema jak to coś sciska za cztery litery ,a kto zmusza Europę do kupowania gazu od tego zbira Merkel prowadzi taką politykę jaka odpowiada GOSPODARCE NIEMIECKIEJ

  3. ciekawy

   Nie sądzę aby gospodarce niemieckiej odpowiadał dyktat cenowy i brak alternatyw. W ten sposób to gospodarki padają zamiast się rozwijać.

 12. benek

  Za pewne będzie omawiany podział polskiego terytorium pomiędzy Rosję i Białoruś.

  1. Asf

   Federując się z Białorusią i prowadząc ograniczony atak na warmińsko-mazurskie otaczają kraje bałtyckie jak kolejną ofiarę. Nie można dopuścić do połączenia Białorusi i Moskwy.

  2. Polak

   No tylko do czego im te polskie terytorium jest potrzebne co to Polska ma za bogactwa, technologie co takiego istotnego jest w Polsce ze Rosjanie przy każdej okazji muszą Polskę napadać

  3. Ełk

   A co jest takiego wartościowego jet na tych suwaliszkach a następnie NATO Amerykanie gdzie ruskim do nas

 13. oli

  Czy oni mają aż taki kompleks wobec nas? Jak dla mnie to dzień wstydu dla Rosji i swoisty masochizm. Oni wciąż się straszą Polakami.

  1. stary człowiek i może

   A u nas wciąż straszą Rosjanami. Czy widzisz podobieństwo, czy udajesz tępego. Każdy reżim działa tak samo i ma ten sam cel, zastraszyć własne społeczeństwo i odebrać im wszelkie prawa.

  2. Użytkownik

   Oni kompleks? Przestań rozśmieszać towarzystwo/.

  3. W

   Maja się czego bać armii której żołnierze umierali na sepsę

 14. asf

  Nawet nazwa tego tworu ujawnia jego prawdziwą naturę... zbir!

 15. Xzibit

  ZBIR - nic dodać,nic ująć :) pasuje do tych dwóch jak ulał :)

 16. .

  Jest wiele opinii, że Łukaszenka nie jest prawowitym Prezydentem, czy zatem podpisywane przez niego dokumenty mogą być ważne?

  1. Skąd was biorą

   Jak ty tak twierdzisz to zapewne nie