Geopolityka

Zbliża się posiedzenie władz ZBiR. Putin i Łukaszenka pogłębiają współpracę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Alaksandr Łukaszenka potwierdził w czwartek, że posiedzenie Najwyższej Rady Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem liderów obu krajów odbędzie się 4 listopada, w rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. Kreml podał jednak, że będzie ono miało formę wideokonferencji.

Wcześniej zapowiadano, że podczas spotkania w Mińsku Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin mają podpisać uzgodnione we wrześniu programy pogłębienia integracji Białorusi i Rosji.

„W Dniu Jedności Narodowej (obchodzonym w Rosji – PAP) 4 listopada odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady. Będzie ono miało formę wideokonferencji” – powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dzień Jedności Narodowej, jedno z nowych rosyjskich świąt, ustanowione zostało z inicjatywy Putina w 2004 r. Upamiętnia ono rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. siłami pospolitego ruszenia, na którego czele stanęli Kuźma Minin i Dymitr Pożarski. Z tej okazji na Kremlu odbywają się przyjęcia wydawane przez prezydenta Rosji. Putin zwykle składa też kwiaty pod pomnikiem Minina i Pożarskiego na Placu Czerwonym w Moskwie.

Z wcześniejszych zapowiedzi Łukaszenki wynikało, że Putin osobiście przybędzie tego dnia do Mińska. Później sekretarz państwa związkowego Dmitrij Mieziencew mówił, że format będzie zależał od „sytuacji epidemicznej”.

Reklama
Reklama

Po spotkaniu 9 września w Moskwie, gdzie Łukaszenka i Putin zatwierdzili wstępnie treść negocjowanych od trzech lat 28 programów (map) integracji, zostały one zaakceptowane przez premierów podczas posiedzenia Związkowej Rady Ministrów.

Rosyjski dziennik „Kommiersant” kilka tygodni temu informował, powołując się na anonimowych rozmówców, że rozmowy utknęły i w związku z tym nie ma pewności, że pakiety integracyjne zostaną 4 listopada podpisane przez Łukaszenkę i Putina.

Źródło:
PAP

Komentarze