Geopolityka

ZBiR idzie na sierpniowe manewry

Fot. Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

W tle toczącej się wojny w Ukrainie władze wojskowe Rosji i Białorusi zamierzają przeprowadzić manewry dla swoich sił obrony powietrznej oraz sił powietrznych. Żołnierze mają ćwiczyć zarówno na poligonach znajdujących się na terytorium Białorusi jak i Rosji. Co ciekawe, nawet przy obecnej wszechobecnej cenzurze wojskowej tego rodzaju infromacja została upubliczniona przez białoruską agencję informacyjną.

Białoruska agencja BelTA poinformowała 9 sierpnia, że Białoruś i Rosja przeprowadzą jeszcze w tym miesiącu połączone manewry obrony powietrznej i sił powietrznych. Fakt ten miano potwierdzić w źródłach białoruskiego resortu obrony. Zgodnie z informacjami BelTA ćwiczenia mają trwać od 9 sierpnia do 25 sierpnia i obejmować działania szkoleniowe na terytorium zarówno Białorusi jak i Rosji.

Czytaj też

Pierwsza faza aktywna ćwiczeń państw ZBiR-u ma objąć elementy szkoleniowe na poligonach białoruskich. Dziać się to ma od 9 do 11 sierpnia, później wojskowi mają kontynuować je na rosyjskim poligonie Aszułuk (obwód astrachański, przy granicy z Kazachstanem) w dniach 22-25 sierpnia. Manewry mają być częścią planów szkoleniowych Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej na okres 2021-2022. Zakłada się szkolenie na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Włącznie z prowadzeniem strzelań z systemów uzbrojenia zaangażowanego w manewry.

YouTube cover video

Między działaniami na poligonach, państwa uczestniczące mają przerzucać wojsko drogą lotniczą oraz z wykorzystaniem szlaków kolejowych, testując ich dyslokację. Jest to również interesujące analogicznie do samej informacji BelTA, zdając sobie sprawę z olbrzymich problemów logistycznych po stronie rosyjskiej. Szczególnie jeśli chodzi o ciągłe braki w dostawach dla wojsk inwazyjnych w Ukrainie. Tu zaś mają być przecież zaangażowane lawety kolejowe, samoloty transportowe oraz najważniejsze systemy opl, które przecież też poniosły straty w toku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj też

Wskazano przy tym, że w ćwiczeniach mają wziąć udział żołnierze, sprzęt wojskowy i sprzęt specjalnego przeznaczenia należący do jednostek sił powietrznych, wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych, a także załogi z Akademii Wojskowej Republiki Białorusi. Celem ćwiczenia jest zwiększenie spójności i interoperacyjności pomiędzy jednostkami wojskowymi obu krajów. Dla przypomnienia należy wskazać, że obrona powietrzna oraz aktywność sił powietrznych ma być jednym z najbardziej zintegrowanych potencjałów militarnych państw ZBIR-u.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. QVX

    Czyli po prostu Rosja musi uzupełnić swoje straty sprzętem białoruskim. Zaczynają id najbardziej zaawansowanego - OPL.