Reklama

Wydobyto szczątki samolotu z Dywizjonu 303

  • Fot. Archiwum 12BZ
    Fot. Archiwum 12BZ
  • Hawker Hurricane Mk I, jedyny oryginalny latający do dziś egzemplarz tej maszyny. Fot. Adrian Pingstone, domena publiczna.
    Hawker Hurricane Mk I, jedyny oryginalny latający do dziś egzemplarz tej maszyny. Fot. Adrian Pingstone, domena publiczna.

Ataszat obrony ambasady polskiej w Londynie we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Obrony i Ambasadą RP zorganizował akcję, której celem było wydobycie szczątków samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane, pilotowanego w czasie bitwy o Anglię przez sierż. Kazimierza Wünsche, latającego w sławnym Dywizjonie 303.

Akcję wydobycia szczątków zestrzelonego Hurricane’a przeprowadzono 8 września. Uczestniczyli w niej polscy weterani operacji w Afganistanie i w Iraku, w tym z 12 Brygady Zmechanizowanej, zaproszeni przez brytyjskie Ministerstwo Obrony - podaje kpt. Janusz Błaszczak z 12 Brygady Zmechanizowanej. Poszukiwaniom szczątków maszyny przyglądali się córka i wnuczka pilota, przedstawiciele władz lokalnych oraz brytyjskich sił zbrojnych.

Samolot Hawker Hurricane I o numerze seryjnym i kodzie literowym RF-E pilotowany był w dniu 9 września 1940 r. przez sierżanta Kazimierza Wünschego, który wystartował z bazy w Northolt w towarzystwie innych samolotów Dywizjonu 303. Polscy piloci napotkali formację około 40 niemieckich bombowców Ju 88 eskortowanych przez samoloty Me 109 i Me 110.

W trakcie walki dowódca patrolu por. Kent zestrzelił Ju 88 i uszkodził Me 110, sierż. Frantisek zniszczył Me 109 i niemiecki bombowiec, natomiast sierż. Wünsche został zestrzelony przez Me 109. Udało mu się wyskoczyć na spadochronie, jednak został ranny w nogę, a jego twarz została poparzona. Zestrzelona maszyna została odnaleziona po raz pierwszy w 1979 r., odzyskano wówczas fragmenty silnika samolotu, kabiny i śmigła. 

WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Zdziwiony

    A co do tego mają weterani operacji irackiej czy afgańskiej? Nie rozumiem związku.

    1. As

      Symboliczny akt - coś mówi Ci to pojęcie ?

  2. A

    http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2015-09-15-polscy-weterani-w-holdzie-bohaterom-bitwy-o-anglie/

  3. Ziutus

    Samolot jest nasz, zapłaciliśmy za niego brytyjczykom tuż po wojnie, tak jak i za wszystko inne.

    1. Przeor

      I to jest kwestia o której u nas się mało mówi. Może warto przypomnieć Brytyjczykom że nic nam nie dali, za wszystko zapłaciliśmy więc skąd ta serwilizm w naszych stosunkach ? Trzeba głośno o tym mówić : Polska finansowała Polską armię w Wielkiej Brytanii i nie tylko. Mieli świetnego żołnierza, ostrzelanego, który na dodatek zapłacił za wikt i opierunek.

  4. yuc

    Brak informacji o miejscu odnalezienia wraku oraz o źródle samej informacji...

    1. a-i

      Okolice Saddlescombe Farm, w West Sussex.

Reklama