Reklama

Geopolityka

Wojsko wspiera zwalczanie Afrykańskiego Pomoru Świń

Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz
Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz

Wojewodowie z czterech województw wschodnio-północnej Polski poprosili ministra obrony narodowej o zezwolenie na wsparcie przez Siły Zbrojne RP w walce z Afrykańskim Pomorem Świń.

W związku z wystąpieniem ognisk choroby Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie województwa lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego oraz realnym zagrożeniem ich wystąpienia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, wojewodowie tychże województw zwrócili się do ministra obrony narodowej o aktywne wsparcie organów administracji publicznej

Jak informuje mjr Agnieszka Kossowska, minister obrony narodowej wydał decyzję, na podstawie której Siły Zbrojne RP przygotowują się do uruchomienia czterech Wojskowych Zgrupowań Zadaniowych wydzielanych w ramach sił i środków ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego resortu obrony narodowej:
-WZZ LUBELSZCZYZNA w składzie 100 żołnierzy, działające na terenie powiatów: bialskiego, włodawskiego i chełmskiego;
-WZZ PODLASIE w składzie 90 żołnierzy, działające na terenie powiatów siemiatyckiego, hajnowskiego, bielskiego, białostockiego, monieckiego i sokólskiego;
-WZZ MAZURY w składzie 160 żołnierzy (8 grup po 20 żołnierzy), działające na terenie powiatów: braniewskiego, bartoszyckiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, ełckiego, oleckiego, piskiego i kętrzyńskiego;
-WZZ MAZOWSZE w składzie 120 żołnierzy, działające na terenie powiatu łosickiego.

Czytaj także: Projekt ustawy o OT trafił do Sejmu

Planowane działania rozpoczną się pomiędzy 2 a 3 listopada i potrwają od 7 do 13 dni - zależnie od regionu. Żołnierze będą współdziałać z powiatowymi lekarzami weterynarii w zakresie działań monitorujących tj. poszukiwania i zgłaszania do badań padłych dzików. Będą także wspierać służby leśne w prowadzeniu inwentaryzacji ich pogłowia.    

Całością sił i środków dowodził będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów SZ.

Reklama

Komentarze (4)

  1. były_trep

    Będą z kałachów walić do dzików? Czy naprawdę szukanie po lesie padliny to jest zadanie dla Sił Zbrojnych? Może tak OT przetestować w terenie?

  2. mim21

    A co będą robić WZZ-ty??? Nie widzę opisu zadań!

  3. Afgan

    Zastanawia mnie, że ten pomór świń występuje tylko w województwach graniczących z Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim. Zastanawiał się ktoś kiedyś, czy aby nasi sąsiedzi celowo mogli infekować te dziki i je wypuszczać pod naszą granicą? Warte rozważenia i całkiem realne według mnie.

    1. dropik

      tego sie nie da udowodnić. ale bardziej prawdopodobne jest naturalne jego występowanie na terenach naszych sąsiadów - niższa kultura hodowli i weterynarii.

    2. grundy

      Niestety problemy biorą się najprawdopodobniej z białoruskich chlewni gdzie jest dramat z pozbywaniem się gnojowicy etc. a wszystko płynie rzekami do nas i na Litwę. Inną kwestia są przepisy sanitarne odnośnie pracowników chlewni, którzy mogą przenosić wirus na ubraniach. Bodajże dwa lata temu na Białorusi planowano odstrzał praktycznie całej populacji dzika (nie wiem jak z realizacją). Ja się nie dziwię, że poproszono obecnie o pomoc nawet wojsko. Jeśli dopuścimy do przedostania się zarazy do centralnej Polski to krótko mówiąc mamy powyżej jajec. Cały sektor związany z wieprzowiną może paść. I tak już mamy blokadę na wieprzowinę na kilku istotnych rynkach ze względu na zagrożenie APS (np. azjatyckich), a jesteśmy w trakcie nowych eksportowych negocjacji.

  4. say69mat

    @def24.pl: Wojewodowie z czterech województw wschodnio-północnej Polski poprosili ministra obrony narodowej o zezwolenie na wsparcie przez Siły Zbrojne RP w walce z Afrykańskim Pomorem Świń. say69mat: Wydaje się, że Cywilna Kontrola nad Armią powinna niezwłocznie rozważyć sformowanie jednostek Kontyngentu Fitosanitarnego w ramach struktury zadaniowej sił OT. Pozostawiając siłom manewrowym realizację ich podstawowych zadań związanych z obronnością państwa. Tak na marginesie, istnieją zrzeszenia hodowców trzody 'chliwnej', istnieją koła łowieckie, istnieje sieć placówek weterynaryjnych. Przecież nie jest to żadną tajemnicą, że wielu weterynarzy to zapaleni myśliwi. Stąd czy wykorzystywanie jednostek sił zbrojnych do walki z Afrykańskim Pomorem Świń, jest tym właściwym rozwiązaniem??? Czy też jest ilustracją elementarnego braku kompetencji wśród urzędników administracji państwowej województw północno -wschodniej Polski???

    1. Hex

      'Czy też jest ilustracją elementarnego braku kompetencji wśród urzędników administracji państwowej województw północno -wschodniej Polski???" w tym łącznie ze "stolycą" XD

Reklama